Fakti.bg | 24.05.2023 05:53:07 | 113

Рисковете се увеличиха: опасна ли е АЕЦ "Запорожие"


В ядрените централи на Украйна обикновено важат строги правила за сигурност – но след началото на войната е трудно да се спазват. „Не можех да си представя, че нивото на сигурност ще падне на толкова ниско ниво. Вече сме имали шест прекъсвания на тока в най-голямата атомна централа в Украйна и в Европа“, казва Петро Котин, шеф на държавния концерн „Енергоатом“, който управлява ядрените централи в Украйна. Става дума за АЕЦ „Запорожие“, която е окупирана от руските войници от началото на март.

"Лесно може да се стигне до катастрофа"

Бившият служител на централата Александър Пинтилин разказва пред АРД, че когато руснаците атакували централата, работещите в реакторната зала чули изстрели, а после се стигнало до пробив в покрива. „Забелязахме също, че една стена на специалното помещение, където се съхраняваха горивните пръти, е пробита.“

„Ако този материал бъде засегнат от изстрел, може да се стигне до освобождаване на радиация и до истинска катастрофа“, казва шефът на „Енергоатом“ пред разследващите журналисти от германската медия. „Ако бъдат увредени само няколко горивни елемента, това ще има само ограничено въздействие върху околната среда. Ако обаче бъде увредено ядрото на реактора, последствията ще са същите като тези в Чернобил.“ Принципно според Женевската конвенция ядрени съоръжения не могат да бъдат част от военно противопоставяне, но в „Запорожие“ тези изисквания не се спазват. /това е по-надолу/

Облакът може да се разпространи на стотици километри

Опасността, която произтича от дадена ядрена централа, зависи от количеството радиоактивен материал и вида на атаката. АЕЦ „Запорожие“ има шест реактора, всеки от които е снабден със 163 горивни пръта. Отработените горивни елементи след това отиват в намиращия се в съседство охладителен басейн. Освен това има и специално „сухо хранилище“ със стоманени контейнери в бетонова обвивка, където се съхраняват общо 8700 стари горивни елементи.

Киев е на 500 километра от АЕЦ „Запорожие“, но евентуален радиоактивен облак оттам би могъл да се разпространи на стотици километри и в зависимост от посоката на вятъра би могъл да засегне редица околни държави.

През септември 2022 година и шестте реактора на централата бяха изключени. „Съоръженията са студени, в системата вече няма напрежение“, обяснява пред АРД експертът по ядрена сигурност Уве Щол. „Поради това количеството на радиоактивен йод-131 или цезий е намаляло значително – тоест, дори и да се стигне до радиоактивно излъчване, то ще е много по-малко, отколкото при инцидентите в Чернобил или Фукушима“, казва той.

Каква е сегашната ситуация

Бивш високопоставен служител на централата, казва, че сред работещите цари страх, и предпочита да остане анонимен. Той казва, че руснаците неведнъж са се намесвали кога реакторите да бъдат спирани или пускани, което според него е много опасно.

Междувременно в „Енергоатом“ се получават все повече сведения за репресии спрямо работниците в централата от страна на руските военни, казва шефът на концерна Котин и твърди, че 200 души са били подложени на изтезания, а 30 са изчезнали.

Всичко това се прави с цел да принудят работниците да преминат към руския концерн, поел централата. Пропускът на цитирания събеседник на АРД бил отнет, защото той отказал да подпише руски договор. Оттам нататък го заместват руски техници, които обаче не са обучени за работата в „Запорожие“. „Разликата в сравнение с една руска атомна централа е огромна – затова имат нужда от моята квалификация при спешни случаи и не допускат да напуснем града със семейството ми.“ За щастие спешни случаи до момента не е имало.

Опасните спирания на тока

От първи септември 2022 година Международната агенция за атомна енергия има свои наблюдатели в централата. Експертите на МААЕ констатират постоянни нарушения на правилата, а най-голямата им загриженост е свързана с това, че заради обстрела централата на няколко пъти е губила връзка с електропреносната мрежа.

Шефът на „Енергоатом“ Котин посочва, че спряната централа има нужда от електроенергия за помпите, които охлаждат горивните елементи. „Това е последната защита на централата от катастрофа. След това се стига до стопяване на ядрото на реакторите.“

Многократните аварии, предизвикани от руските атаки срещу електропреносната мрежа на Украйна, до момента са били отстранявани бързо от украинските техници, нерядко с опасност за живота им, посочва АРД.

Прочети цялата публикация