Fakti.bg | 25.06.2023 16:04:39 | 114

Какво ще се случи с руския министър на отбраната Шойгу?


Владимир Путин и Сергей Шойгу ходеха заедно на риба, събираха тен, разголени до кръста в далечен Сибир, играеха в един и същи отбор на хокей на лед. Руският министър на отбраната от дълго време бе смятан не само за политически съюзник на руския президент, но също и за един от негови редки приятели сред руския елит, припомня "Франс прес".

Но сега техните отношения и дългогодишната политическа кариера на Шойгу са изправени пред значително предизвикателство след бунта на лидера на паравоенната група "Вагнер" Евгений Пригожин.

Путин сложи край на бунта след изненадващо посредничество от страна на беларуския президент, Александър Лукашенко. Но позицията на Шойгу, който за момента изчезна от публичната сцена, стана особено несигурна.

Пригожин успя да превземе генералния щаб на южното руско военно командване, базиран в Ростов на Дон, смятан за невралгичен център на руската инвазия в Украйна. Той обвини Шойгу, че е избягал като страхливец и се закле, че ще бъде задържан.

В миналото лидерът на "Вагнер" обвини Шойгу и началника на генералния щаб на руските сили, генерал Валерий Герасимов, че са отговорни за смъртта на десетки хиляди руснаци в Украйна и че са отстъпили територии на врага.

"Големият печеливш на вечерта е Лукашенко, а големият губещ е Шойгу", обобщи Арно Дюбиен, директор на организацията Френско-руски център за наблюдение на двустранните връзки (Observatoire franco-russe), визирайки развоя на събитията вчера вечерта.

Преди да избухне бунтът, в петък вечерта Шойгу бе подложен на серия от вербални атаки от страна на Пригожин. Той носи и като гюле на крака си неспособността на руските сили да напредват в Украйна, 16 месеца след началото на руската инвазия, отбелязва Франс прес.

На 12 юни видео на Путин и на Шойгу, присъстващи на церемония по връчване на медали във военна болница, показа руският лидер да обръща гръб с очевидно пренебрежение на министъра си. Това бе възприето като жестока немилост към Шойгу, чиято дългогодишна кариера е несравнима с тази на който и да е друг министър в постсъветска Русия. Шойгу е в центъра на властта в Москва още преди Путин.

Роденият в Тувската автономна област в Южен Сибир Шойгу е част от съвсем малкото неетническите руснаци, заемали високопоставен пост в правителството след рухването на СССР. Възходът му започва през 1994 г. като министър на извънредните ситуации през първите години на президентството на Борис Елцин. На поста той става познато присъствие за руснаците и един от най-популярните политици в страната. Обикаля всички краища на Русия, за да се справя с кризисни ситуации, породени от самолетни катастрофи или земетресения. На поста е при дузина премиери, до 2012 г., когато става областен управител на Московска област, а после министър на отбраната същата година. Тогава той става генерал въпреки липсата на опит във висшата йерархия на въоръжените сили. Като такъв той следи успешно за изпълнението на сложни операции, по-специално руската интервенция в Сирия през 2015 г., която оставя на власт съюзника на Москва Башар Асад.

За 65-ия рожден ден на Шойгу Путин му подари едно от най-висшите звания - Медала за заслуги към отечеството, който допълва колекцията му от други медали, връчени му досега.

Но катастрофалната инвазия в Украйна, с която Кремъл се надяваше да превземе Киев за няколко седмици, породи доста въпроси.

"Пригожин искаше да изпрати сигнал, че Шойгу и Герасимов трябва да бъдат уволнени, защото са некомпетентни и че е нужна промяна в стратегията", казва Пиер Разу, директор на Средиземноморската фондация за стратегически изследвания.

Вече няма и признак за приятелството между Шойгу и Путин, нито техни снимки като тези от 2017 г., когато те, голи до кръста, събираха тен на брега на река в сибирската тайга. Шойгу бе сведен до функцията да ломоти доклади и отчети по време на срещите си с Путин, освен ако не е направо сбутан в някои ъгъл на стаята, докато Путин участва във видеоконференция.

Рускоезични канали в "Телеграм" дори публикуваха спекулации за негов евентуален приемник, споменавайки името на областния управител на Тулска област, Алексей Дюмин, който заемаше висши постове в руските сухопътни сили и в службата за сигурност на президента.

"Групата на Шойгу е на ръба на разпада, Шойгу самият е в немилост и скоро вероятно ще подаде оставка", уверява каналът "Преемник" в Телеграм, който е особено следен.

По-рано днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не му е известно да има промяна в отношението на президента Владимир Путин към министъра на отбраната Сергей Шойгу, предадоха ДПА и ТАСС.

Прочети цялата публикация