Fakti.bg | 18.02.2025 05:01:34 | 17

Какво каза на Европа Володимир Зеленски

Мюнхенската конференция по сигурността (МКС), която приключи вчера, беше белязана от две противопоставящи се едно на други изказвания – това на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в петък и изказването на украинския президент Володимир Зеленски в събота.

И двамата бяха изключително откровени в обръщенията си към МКС, като поставиха Европа пред необходимостта да вземе някои фундаментални решения и то бързо - нелека задача за блок, чийто процес на вземане на решения, основан на консенсус, е проектиран да се движи мъчително бавно, отбеляза "Политико".

В язвителната си атака вицепрезидентът Ванс не се посвени да обиди блока и да му каже, че трябва да "играе по идеологическата мелодия на администрацията на американския президент Доналд Тръмп”, отбеляза изданието и посочи, че дори мнозина от консерваторите в блока, присъстващи на срещата на върха, останаха възмутени от изказването му.

От друга страна, речта на Зеленски беше призив за европейско доверие, пише "Политико". Като военен лидер, борещ се за оцеляването на страната си, той се обърна към своите европейски партньори.

Зеленски подчерта, че познатите, успокояващи отношения между Европа и САЩ са към своя край и че континентът трябва да се приспособи към нарастващото разминаване в ценностите.

Създаване на европейска армия

В един от основните акценти в изказването си, Володимир Зеленски призова за създаването на "европейска армия" и намекна, че континентът повече не може да разчита на Съединените щати и на Доналд Тръмп за своята защита.

Той предположи, че Европа ще трябва да осигури по-голямата част от всички сили за гарантиране на мира в Украйна, ако бъде сключено споразумение за прекратяване на войната, тъй като подкрепата на Вашингтон не е гарантирана.

"Докато се борим с тази война и полагаме основите на мира и сигурността, трябва да изградим въоръжените сили на Европа, така че бъдещето на Европа да зависи само от европейците, а решенията за Европа да се вземат в Европа", каза Зеленски пред Мюнхенската конференция по сигурността, цитиран от украинското издание "Киев Индипендънт".

Той припомни, че много лидери преди него са казвали, че Европа "се нуждае от собствена армия". "Наистина вярвам, че е дошло времето. Трябва да се създадат въоръжени сили на Европа", добави Зеленски и подчерта: "Нека бъдем честни, сега не можем да изключим, че Америка може да каже "не" на Европа по въпроси, които могат да я застрашат."

В отговор полският външен министър Радослав Шикорски заяви, цитиран от Ройтерс, че европейските страни няма да създават единна армия в отговор на заплахите от Русия. "Но аз съм застъпник на идеята Европа, Европейският съюз, да развива собствени отбранителни способности", добави той.

"Ако САЩ искат да засилим отбраната си, тя трябва да има национален компонент и компонент на НАТО, но също така смятам, че трябва да има и европейски компонент на ЕС, субсидии от ЕС за отбранителната индустрия, за да изградим капацитета си за производство, а също така и сили на ЕС", каза Шикорски.

Още ли САЩ са съюзник на Европа?

"Някои в Европа може и да не разбират напълно какво се случва във Вашингтон в момента, но нека се съсредоточим върху разбирането на самите нас тук, в Европа, трябва да дадем сила първо на Европа", каза още Зеленски. "Нуждае ли се Америка от Европа като пазар? Да. Но като съюзник? Не знам. За да бъде отговорът "да". Европа се нуждае от един глас, а не от дузина различни гласове", призова за единство украинският президент.

Украйна трябва да участва в преговорите или няма да има примирие

В публикация, споделена в социалните мрежи в сряда, Тръмп заяви, че в "дълъг и изключително продуктивен телефонен разговор" двамата с руския президент Владимир Путин са се договорили да започнат "преговори" за прекратяване на войната в Украйна. На своята платформа "Трут соушъл" той заяви: "И двамата се съгласихме, че искаме да спрем милионите смъртни случаи във войната между Русия и Украйна. Също така се съгласихме съответните ни екипи да започнат преговори незабавно и ще започнем, като се обадим на президента на Украйна Зеленски, за да го информираме за разговора."

Вашингтон предположи също, че ще се наложи Киев да направи териториални отстъпки на Русия, но Зеленски заяви на конференцията: "Украйна никога няма да приеме сделки, сключени зад гърба ни, без наше участие." Той добави, че същото правило трябва да важи за цяла Европа.

"Няма решения за Украйна без Украйна. Няма решения за Европа без Европа", категоричен бе украинският президент.

Изпращайки послание към Тръмп, Зеленски каза: "Ако бъдем изключени от вземането на решения за собственото си бъдеще, ще загубим".

Естонският външен министър Маргус Цахна се съгласи с украинския президент и подчерта, че въпреки увертюрите на Тръмп, Путин е в слаба позиция.

"Путин се провали. Той планираше тридневна специална операция (в Украйна), а сега вместо това води трета година война без стратегически пробиви", каза Цахна и добави: "Сега той иска да получи резултати по време на преговорите, които не получи по време на войната".

Зеленски от своя страна призова Европа "да оказваме натиск заедно, за да постигнем истински мир". "Путин не може да предложи реални гаранции за сигурност. Не само защото е патологичен лъжец, но и защото в сегашното си състояние Русия се нуждае от война, за да задържи властта. А светът трябва да бъде защитен от това", подчерта той.

Думите му бяха повторени от финландския президент Александър Стуб, който настоя за "максимален натиск върху Русия" чрез санкции и замразяване на активи в навечерието на евентуални преговори, отбеляза "Вашингтон пост".

Украйна трябва да стане член на НАТО или да се създаде нов съюз

В отговор на неотдавнашните изявления на екипа на Тръмп, в които се казва, че бъдещето на Украйна в НАТО е нереалистично, Зеленски заяви, че това все още "не е изключено", пише "Киев Индипендънт".

Той обаче изрази съжаление, че "в момента най-влиятелният член на НАТО изглежда е Путин, защото неговите капризи имат силата да блокират решенията на НАТО", посочи изданието "Форин полиси".

Зеленски заяви, че според него членството в НАТО трябва да бъде в основата на всички гаранции за сигурността на Украйна. "Или, ако не това, то условия, които да ни позволят да изградим друго НАТО точно тук, в Украйна", добави той.

От своя страна естонският министър на отбраната Хано Певкур припомни, че "на Естония ѝ бяха необходими около 10 години, за да стане член на НАТО, а на Швеция - десетилетия". "Така че ние никога няма да изключим възможността Украйна един ден да стане член на НАТО", заяви той. "Дали това ще се случи през следващите четири години? Според това, което ни каза министърът на отбраната Хегсет, вероятно не", призна обаче естонският военен министър.

Британският външен министър Дейвид Лами обеща, че Обединеното кралство се ангажира с "необратимия път" на Украйна към членство в НАТО. В речта си пред Мюнхенската конференция по сигурността той добави, че членството във военния алианс "е най-евтиният и най-добър механизъм за гарантиране на мира не само в Европа, но и в целия Атлантически регион".

Тръмп ще бъде "реквизит", ако се срещне с Путин в Русия

След телефонния си разговор с Путин Тръмп заяви, че двамата са се договорили да работят в тясно сътрудничество и да направят взаимни посещения.

Във връзка с това в изказването си в Мюнхен Зеленски предположи, че сега Путин ще се опита да накара Тръмп да застане на Червения площад - знаковото място в Москва - "не като уважаван лидер, а като реквизит в собственото му представление".

"Ние не се нуждаем от това. Нуждаем се от истински успех. Нуждаем се от истински мир", добави украинският президент.

Речта на Зеленски завърши с буйни аплодисменти, за разлика от вялата реакция след изказването на Джей Ди Ванс, пише "Политико. "Той звучеше като лидер на свободния свят", заяви пред изданието бившият американски дипломат Майкъл Макфол.

Прочети цялата публикация