Министър срещу главен секретар: има ли война в МВР

Коментар на Петър Чолаков:
Президентът Радев отказа да освободи главния секретар на МВР Петър Тодоров, както поиска от него ресорният министър Калин Стоянов. Не зная дали мотивите на министъра са "изцяло политически", както твърди президентът. Нямам достатъчно доказателства, за да оценя поисканата оставка и като политическа чистка. Но за мен аргументите на министър Стоянов не са достатъчно убедителни.
Безпрецедентни обвинения
Според Стоянов, Тодоров е отговорен за "липсата на организация и контрол върху дейности в МВР, което има пряка връзка със смъртта на шестима служители при изпълнение на служебните им задължения". Това са изключително сериозни, бих казал безпрецедентни обвинения от министър към главен секретар на МВР. Стоянов обаче фактически отказа да конкретизира, защото тези случаи били "широко известни".
Наистина през ноември 2022 Тодоров и заместникът му подадоха сами оставки заради тежък инцидент с мигранти, при който загина полицай. Тогава президентът отказа да приеме тези оставки. Ако приемем, че това е единият от случаите, за които сега говори сегашният министър, без съмнение той е сериозен. Според мен обаче тук може да се търси най-много политическа отговорност. А и това далеч не е безспорно.
Редно е също, най-малкото за да няма спекулации, министърът да посочи и останалите пет случая, за които говори. Не намирам логика в опита на министър Стоянов да обвини главния секретар и за престъпления, като смъртта на известния психолог Иван Владимиров.
Да, Владимиров бе убит от бивш служител на МВР. За обезпокоителното поведение на този бивш полицай е имало много сигнали до полицията, които са оставени без последствие. Дали обаче за това е пряко отговорен главният секретар или по-скоро служителите в районното полицейско управление? По повод убийството на Алексей Петров някои заговориха за гангстерска война, други спекулират с връщане на мутренските времена. Факт е, че обществото не знае, въпреки слуховете, жив ли е или не скандалният следовател Пепи Еврото. А инциденти с мигранти на наша територия има почти всяка седмица.
Главният секретар е политическо назначение
В тази обстановка някой трябва да понесе отговорност. Без да предложи достатъчно аргументи за оставката на главния секретар, министър Стоянов обаче изглежда като човек, който се опитва да прехвърли бремето от себе си на чужди плещи. А иначе главният секретар на МВР, по принцип, е политическо назначение. В това новата власт да иска да смени "президентския караул" няма нищо необичайно. Дано само причината не е по-дълбока: да се сменят хората на президента с "наши хора", както впрочем чухме в един изтекъл запис от едно партийно заседание.
Прочети цялата публикация



The Telegraph: Путин губи контрол над петролния бизнес в България
Кирил Дмитриев - тайното оръжие на Путин за преговорите
Тръмп: Искам Киев да приеме мирното споразумение до четвъртък! Путин: Планът на САЩ може да стане основа за мир в Украйнa
Дик Чейни и неговата "война срещу терора", която отвори кутията на Пандора
САЩ преобръщат историята
Моди постла червен килим за Путин въпреки натиска от Запада
Емануил Йорданов: Законът позволява задържане и сила срещу вандали на протести
Силоваци срещу технократи: По върховете на властта в Русия тече смяна на поколенията
Корупция в ЕС? Урсула фон дер Лайен се дистанцира от дипломатическия скандал
Гражданска война в Европа? Какъв е рискът?
Венци Стефанов: В момента Славия е най-силният отбор в България!
Военните в Мианмар убиха от въздуха 18 души в чайна, над 20 околни къщи са с поражения ВИДЕО
Милан обърна зрелищно Торино, героят на вечерта бе резервата Пулишич
Тръмп "вдъхна увереност" на фермерите със субсидии за $12 милиарда
Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща: Суверенитетът на Украйна трябва да бъде зачитан, а сигурността ѝ - гарантирана
Светлината на Коледа и в Петрич! Сбъднати и споделени празници, петричани!
Мадона отново снима за Dolce & Gabbana
Пиян мъж хвърли дограмата си от терасата и потроши кола в Пловдив
Дубай отваря „Barbie World“
„Love“ е най-често срещаната дума в паролите, показват данни от 2023–2025 г.