Компания на Мъск започва изпитване на мозъчни чипове върху хора с парализа
Компанията за мозъчни импланти "Нюралинк" на предприемача Илон Мъск обяви, че е получила одобрение да започне набиране на доброволци за изпитвания на мозъчен имплант за пациенти с парализа, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Хората с парализа вследствие на увреждане на гръбначния стълб или амиотрофична латерална склероза могат да участват в изследването. Не се съобщава колко души ще бъдат включени в тестовете, които ще продължат около шест години.
В проучването ще се използва робот за хирургично поставяне на имплант в област на мозъка, контролираща двигателните умения, заявиха от "Нюралинк". Оттам добавиха, че първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват мислите си чрез електронни устройства.
Компанията, която по-рано се надяваше да получи одобрение да постави устройството на десет души, е преговаряла за по-малък брой пациенти с Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ, след като регулаторът повиши загрижеността си за безопасността, твърдят настоящи и бивши служители.
Не е известно полученото одобрение за какъв брой пациенти е, отбелязва Ройтерс.
Илон Мъск има големи амбиции за "Нюралинк", като твърди, че компанията ще улесни хирургическото поставяне на чипове за лечение на заболявания като затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.
През месец май компанията обяви, че е получила разрешение от Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ за първото си клинично изпитване върху хора.
Дори и ако се окаже, че устройството на "Нюралинк" е безопасно за употреба при хора, ще е необходимо повече от десетилетие за разрешение за търговска употреба на чипа, казват експерти, цитирани от Ройтерс.
Прочети цялата публикация