Защо не бива да си лягаме гладни

Лягането с празен стомах може да изглежда като безобидна или дори полезна практика за отслабване, но според водещи специалисти това може да има сериозни негативни последици за здравето. Украинският диетолог и ендокринолог Катерина Толстикова, споделя в публикация в своя Instagram профил защо усещането за глад преди сън не трябва да бъде пренебрегвано.
Защо гладът преди сън е проблем?
Според Толстикова, чувството на глад преди лягане може да е сигнал, че организмът е изчерпан след натоварен ден и не е получил необходимите хранителни вещества за възстановяване по време на сън.
Игнорирането на глада не е най-доброто решение. За да протекат правилно процесите на регенерация през нощта, тялото се нуждае от достатъчно количество протеини, мазнини, въглехидрати, както и витамини и минерали.
„Ако гладът преди сън е изолиран случай, по-добре е да хапнете нещо," съветва експертката. "Най-добрият избор е пълноценно хранене, включващо протеини, мазнини и въглехидрати. Ако това не е възможно, изберете сложни въглехидрати и зеленчуци. При лек глад и ако през деня сте се хранили балансирано, парче банан или манго също е добър вариант.“
Толстикова подчертава, че плодове като ябълка или круша не са най-добрият избор преди сън, тъй като няма да задоволят глада и може да затруднят заспиването.
Как гладът влияе на съня?
Гладът непосредствено преди сън може да затрудни заспиването или да предизвика чести събуждания през нощта. Когато тялото усеща липса на енергия, нивата на кортизол — хормонът на стреса — се повишават, което влошава качеството на съня.
Освен това, ако тялото редовно не получава нужните хранителни вещества вечер, това може да забави метаболизма. Организмът преминава в „икономичен режим“, започвайки да съхранява енергия, вместо да изгаря мазнини.
Нещо повече — при хроничен недостиг на хранителни вещества преди сън, тялото може да започне да използва мускулната тъкан като източник на енергия, особено ако не е получено достатъчно количество протеини.
Прочети цялата публикация