Калин Стоянов: Наша основна задача е да създадем най-добрата организация за ефективно противодействие на престъпления против политическите права на гражданите
Министър Стоянов постави акцент върху предприетите организационни мерки, свързани с ангажиментите на министерството за провеждането на честни местни избори. През септември МВР започна подготовка за изборния процес, оперативен щаб, ръководен от главния секретар на МВР, е натоварен да ръководи работата по противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите, гарантирането на сигурността, опазване на обществения ред и осигуряване на пожарната безопасност в периода на изборите. Изготвен е и план за дейността на МВР с цел недопускане, предотвратяване и разкриване на престъпления и правонарушения, свързани с изборния процес. Същевременно в главните и областните дирекции на МВР са сформирани оперативни щабове и са утвърдени техни планове за дейността в периода на изборите. Вътрешният министър подчерта, че за гарантиране в максимална степен на политическите права на гражданите е сформирано Национално междуведомствено звено между Прокуратурата на Република България, Министерството на вътрешните работи и Държавната агенция „Национална сигурност“. Основна задача е цялостната координация и взаимодействието между институциите, работата с органите на прокуратурата, както и извършване на контрол за законосъобразност при произвеждането на избори. „За първи път от две години МВР е страна в това споразумение, което още веднъж показва желанието ни да работим бързо и ефективно срещу изборните нарушения“, подчерта министър Стоянов. Той уточни, че целият поток от данни за сигнали и образувани наказателни производства ще се обобщава централизирано в Ситуационния център на МВР. И при тези избори в МВР ще функционира открита линия на телефон и имейл, на които гражданите ще могат да съобщават за забелязани нарушения на изборния процес. Сигнали ще се приемат и във всички областни дирекции на министерството.
Нов момент е разработеното специализирано приложение - Географска информационна система „Изборни процеси“, коментира вътрешният министър. Въвеждането на данни в реално време по места от структурите и пространственото им онагледяване ще подпомага вземането на своевременни управленски решения за оптимално разпределяне на полицейските сили, с цел ефективно противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите. Министър Стоянов не скри очакванията за атаки срещу МВР. „Твърденията ще бъдат за работа на МВР по определен сценарий, за възможност на ведомството да контролира изборните резултати. И това ще продължи да се чува и по-често с наближаването на изборите от хора, които нямат интерес да има редовно правителство". В този смисъл той подчерта, че успехите в работата на МВР се дължат на качествения състав във ведомството, пред който всекидневно стоят отговорните задачи, свързани с овладяване на миграционния натиск, намаляване на пътния травматизъм, противодействие на трафика и разпространението на наркотични вещества, ограничаване на корупцията, ефективна борба с конвенционалната престъпност и гарантиране сигурността на хората в малките населени места.
Той посочи, че за овладяване на миграционния натиск на българо-турската граница МВР изпълнява комплекс от мерки с цел усилване на охраната и наблюдението ѝ, ограничаване на незаконното преминаване и разкриване на престъпления, свързани с незаконната миграция. Активизирано е придобиването на навременна и изпреварваща информация, провеждат се специализирани полицейски операции за установяване и задържане на незаконно преминаващи държавната граница, както и срещу каналджиите. Въпреки увеличения миграционен натиск през 2023 г. спрямо миналата година, вече можем да говорим за драстичен спад на задържанията във вътрешността на страната, за сметка на недопуснатите на границата лица. За сравнение до септември 2022 г. има близо 102 700 недопуснати, като за същия период на 2023 г. недопуснатите лица са над 152 000. Така в резултат на предприетите действия, ако преди месец данните показваха между 1000 – 1500 недопуснати лица на денонощие, то към днешна дата техният брой е не повече от 800, с тенденция към намаляване. Освен на добрата работа на българските гранични власти, тези резултати се дължат и на отличната координация с нашите партньори от Турция и Гърция. Към днешна дата отчитаме и 47% намаление на недопуснатите лица на изход на българо-сръбската граница, коментира вътрешния министър.
Намаляването на пътнотранспортния травматизъм е изведено на преден план в работата на министерството, подчерта министър Стоянов. Целта ни е чрез анализ, законодателни промени и ефективен контрол да намалим предпоставките за възникване на тежки пътнотранспортни произшествия, да отбележим спад в броя на ранените и загиналите на пътя. Първите стъпки вече са направени. Промените в Наказателния кодекс оказват своето превантивно въздействие. От влизането им в сила са образувани по-малко наказателни производства за шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества. Иззети са 309 моторни превозни средства. Постановени и влезли в сила са 49 присъди, като в полза на държавата са отнети 17 моторни превозни средства. Вътрешният министър потвърди общата позиция, че усилията на МВР за намиране на трайни решения трябва да се подпомагат от всички институции с отношение към безопасността на движението. Необходимо е да се акцентира върху превантивната работа, да се търсят подходи за промяна на обществените нагласи.
Друг акцент в работата ни е опазването на българските деца от влиянието на наркотиците. По думите му, противодействието на разпространението, както и на всякакъв вид престъпления, свързани с наркотични вещества, трябва да протича при много добро междуинституционално взаимодействие, да дава ясен и категоричен знак за нетърпимост от страна на държавата към този вид престъпност. Заявка за постигане на значими резултати по проблема е създаденият в края на юли т.г. Координационен механизъм за борба срещу организираната престъпност, вноса и разпространението на наркотици в Република България към Министерския съвет.
Поради негативното влияние на корупцията върху дейността на институциите сме определили ограничаването ѝ като един от водещите приоритети на министерството, отбеляза министър Стоянов. Активната ни работа в това направление също дава резултати. От началото на годината до края на август са разкрити с над 10% повече същински корупционни престъпления и близо със 7% повече престъпления на длъжностни лица с вероятен корупционен мотив, спрямо същия период на 2022 г. Приоритет остава и противодействието на престъпленията, свързани с възлагане и изпълнение на обществени поръчки. В тази връзка трябва да отбележим подписаното преди дни споразумение между Министерството на вътрешните работи и Европейската Прокуратура, чиято цел е подобряване на работата по конкретни разследвания.
Борбата с конвенционалната престъпност е една от най-чувствителните за обществото области, свързани с функциите и отговорностите на МВР, коментира вътрешният министър. Планираните и изпълнявани мероприятия се актуализират непрекъснато съобразно динамиката на оперативната обстановка и вече дават резултат. През периода януари – август 2023 г. са регистрирани с 3% по-малко престъпления в сравнение аналогичните месеци на миналата година, а нивото на разкриваемост се увеличава с близо 4 пункта. Това показва, че действията ни са в правилна посока и трябва да продължат.
Друг фокус в нашата работа е осигуряването на реда, законността и спокойствието на хората в малките населените места и особено на тези в обезлюдяващите се райони, където е налице повишен риск за имуществото и живота им, посочи министър Стоянов. Мерките, които прилагаме, включват засилено полицейско присъствие в селските райони, чести посещения на служители на МВР в малките населени места, правилна разстановка на силите и средствата, както и активно взаимодействие на полицейските служители с гражданите по места.
МВР и Прокуратурата са партньори в общата битка срещу престъпността и беззаконието, заяви категорично и.ф. главен прокурор на Р България Борислав Сарафов. Наша отговорност е да върнем доверието на българите в институциите, като създадем условия за това гражданите да са уверени, че отиват на честни и прозрачни избори, в които техният глас ще бъде зачетен.
В обръщението си към участниците в националното съвещание премиерът акад. Николай Денков увери, че усилията на служителите във ведомството и борбата на терен ще бъдат подкрепени на политическо ниво в МС, за да има много по-добра превенция и по-малко последствия в случаи на бедствия. "Моят призив към вас е да изпълнявате задълженията си по закон и това, което се очаква от обществото – тогава вие винаги ще бъдете подкрепени от нас. Защото това, по което ще ни съдят, са резултатите, не намеренията", добави още министър -председателят.
Прочети цялата публикация