Fakti.bg | 14.10.2023 06:00:37 | 180

Изтекла стратегия на САЩ за Украйна определя корупцията като истинска заплаха


Служители на администрацията на Байдън са много по-притеснени от корупцията в Украйна, отколкото публично признават, предполага поверителен стратегически документ на САЩ, придобит и анализиран от "Политико".

"Чувствителната, но некласифицирана" версия на дългосрочния план на САЩ излага множество стъпки, които Вашингтон предприема, за да помогне на Киев да изкорени злоупотребите и по друг начин да реформира редица украински сектори. В него се подчертава, че корупцията може да накара западните съюзници да се откажат от борбата на Украйна срещу руската инвазия и че Киев не може да отложи усилията за борба с корупцията.

"Възприемането на корупция на високо ниво", предупреждава поверителната версия на документа, може да "подкопае доверието на украинската общественост и на чуждестранните лидери в правителството по време на войната".

Този документ е по-сериозен от анализа, наличен в малко забелязаната публична версия на документа съдържащ 22 страници, който Държавният департамент изглежда е публикувал на уебсайта си без много шум преди около месец.

Поверителната версия на "Интегрираната стратегия за страната" е около три пъти по-дълга и съдържа много повече подробности за целите на САЩ в Украйна, от приватизирането на нейните банки до насърчаването на повече училища да преподават английски език до насърчаването на нейните военни да приемат протоколите на НАТО. Много цели са предназначени да намалят корупцията, която тормози страната.

Тихото пускане на стратегията и фактът, че по-строгият език е оставен в поверителната версия, подчертава предизвикателството, пред което е изправен екипът на Байдън.

Администрацията иска да притисне Украйна да спре подкупите, не на последно място защото са заложени щатски долари. Но прекалено много шум по въпроса може да насърчи противниците на американската помощ за Украйна, много от тях републикански законодатели, които се опитват да блокират такава помощ . Всяко усещане за отслабена американска подкрепа за Киев също може да накара повече европейски страни да се замислят за ролята си.

Месеци наред сътрудниците на Байдън се придържаха към кратки коментари на тема корупцията в Украйна. Те искаха да покажат солидарност с Киев и да избегнат да насърчат малкият брой републикански законодатели, критикуващи американската военна и икономическа помощ за Украйна.

Повече от година след началото на пълномащабната война американските служители настояват повече по въпроса публично и частно. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан се срещна в началото на септември с делегация от украинските антикорупционни институции.

Американски служител, запознат с дискусиите, потвърди пред "Политико", че администрацията на Байдън разговаря с украинските лидери за потенциално обвързване на бъдещата икономическа помощ с "реформи за справяне с корупцията и превръщане на Украйна в по-привлекателно място за частни инвестиции".

Такива условия не се разглеждат за военна помощ, каза служителят.

Говорител на украинското външно министерство не отговори на исканията за коментар. Но украинският президент Володимир Зеленски уволни няколко висши служители при неотдавнашна акция срещу предполагаеми подкупи - послание към Съединените щати и Европа, че той ги слуша.

Интегрираната стратегия за страната е продукт на Държавния департамент, който се основава на приноса на други части на правителството на САЩ, включително Министерството на отбраната. Той включва списъци с цели, срокове за постигането им и етапи, които американските служители биха искали да видят постигнати. (Държавният департамент изготвя такива стратегии за много страни веднъж на няколко години.)

Служител на Държавния департамент, говорейки от името на ведомството, не каза дали Вашингтон е споделил по-дългата версия на стратегията с украинското правителство или дали съществува класифицирана версия.

В документа се казва, че изпълнението на американските цели за Украйна включва изпълнение на обещанията на САЩ за оборудване и обучение, за да се помогне на въоръжените сили на Украйна да отблъснат атаките на Кремъл.

Поверителната версия също така описва цели на САЩ като подпомагане на реформирането на елементи от апарата за национална сигурност на Украйна, за да позволи "децентрализиран, толерантен към риска подход за изпълнение на задачите" и да намали "възможностите за корупция".

Въпреки че военният съюз на НАТО не е близо до това да позволи на Украйна да се присъедини, американската стратегия често цитира желание да накара армията на Украйна да приеме стандартите на НАТО.

Едно очаквано събитие, посочено в поверителната версия, е, че Министерството на отбраната на Украйна "създава професионализиран младши офицерски и подофицерски корпус със стандартната доктрина и принципи на НАТО".

Дори форматът и съдържанието на украинските отбранителни документи трябва да "отразяват терминологията на НАТО", се казва в поверителен раздел от стратегията.

Една цел включва създаването на "план за съпротива на национално ниво". Това може да намекне за обикновените украинци, които ще отвърнат на удара, ако Русия спечели повече територия. (Тази точка не е изяснена)

САЩ също така искат да видят Украйна да произвежда свое собствено военно оборудване чрез създаване на "вътрешна отбранителна индустрия, способна да поддържа основните нужди", както и среда, която насърчава стартиращите фирми в областта на отбранителната информационна технология, според един от поверителните раздели.

Американските служители изглеждат особено загрижени за ролята на малцина олигарси в икономиката на Украйна.

"Деолигархизацията, особено на енергийния и минния сектор, е основен принцип за изграждането на по-добра Украйна", се заявява в публичната част на стратегията. Един показател за успех, гласи поверителната версия, е, че украинското правителство "прегръща значими реформи, децентрализиращи контрола върху енергийния сектор".

Съединените щати изглеждат нетърпеливи да помогнат на украинските институции да изградят своя капацитет за надзор. Изброените цели включват всичко - от подпомагане на местните власти да оценят рисковете от корупция до реформи в службите за човешки ресурси.

Като един пример в стратегията се казва, че САЩ помагат на Счетоводната камара на Украйна да подобри своя одит и свързаната с него работа отчасти, за да може да проследява пряката бюджетна подкрепа от Съединените щати.

Стратегията описва начините, по които Съединените щати помагат на здравния сектор на Украйна, киберзащитата и организациите, които се борят с дезинформацията. Той призовава за подкрепа на украинските антимонополни усилия и инициативи за стимулиране на увеличаване на данъчните приходи за хазната на страната.

Поверителната част призовава финансовите системи на Украйна да "увеличат кредитирането, за да насърчат разширяването на бизнеса" и намаляване на ролята на държавата в банковия сектор.

Един предвиден крайъгълен камък за този раздел е, че "Алфа Банк е прозрачно върната в частна собственост". Това изглежда е препратка към институция, известна сега като Sense Bank, която преди беше руска собственост, но бе национализирана от Украйна.

Стратегията на САЩ изглежда има за цел да гарантира, че Украйна не само ще запази ориентацията си към Запада, но и ще развие специални връзки с Америка.

Един от начините, по който Вашингтон вярва, че това ще се случи, е чрез английския език. Стратегията показва, че Съединените щати предлагат техническа и друга помощ на украинското министерство на образованието за подобряване на преподаването на английски и че смятат, че предлагането на уроци по английски може да помогне за реинтеграцията на украинците, освободени от руската окупация.

Американски служители също така помагат на Украйна да изгради капацитета си да преследва военни престъпления в собствената си съдебна система. Желаните етапи включват подбор на повече от 2000 нови съдии и изчистване на над 9000 жалби за неправомерно поведение на съдии.

Стратегията също така призовава за възстановяване на дипломатическото присъствие на САЩ в Украйна, разширяване отвъд Киев до градове като Лвов, Одеса, Харков и Днепър.

Прочети цялата публикация