Fakti.bg | 30.12.2023 10:17:03 | 64

Кандидат-президент на Тайван: Суверенитетът на Тайван принадлежи на неговия народ

Суверенитетът и независимостта на Тайван принадлежат на неговия народ, заяви в събота лидерът в надпреварата за следващ президент на страната по време на оспорван дебат с други двама кандидати, предаде Ройтерс.

Президентските и парламентарните избори в Тайван, които ще се проведат на 13 януари, идват в момент, когато Китай засилва военния и политическия натиск, за да отстоява претенциите си за суверенитет над острова и редовно изпраща военни самолети в пролива.

Вицепрезидентът Лай Чинг-те, кандидат за президент на управляващата Демократична прогресивна партия (ДПП), повтори по време на предизборен дебат, излъчван пряко по телевизията, че е отворен за разговори с Китай, който многократно е отхвърлял предложенията му за диалог, тъй като смята, че той е опасен сепаратист.

"По отношение на т.нар. независимост на Тайван основната позиция на Тайван е, че суверенитетът и независимостта на Тайван принадлежат на 23-милионното му население, а не на Китайската народна република", заяви Лай.

"Китайската република и Китайската народна република не са подчинени една на друга - това е определението за независимост на Тайван", добави той, визирайки официалното име на Тайван.

Поразеното правителство на Китайската република бяга в Тайван през 1949 г., след като губи гражданската война с комунистите на Мао Дзедун, които създават Китайската народна република. Нито едно от двете правителства не признава другото, а войната така и не е прекратена с мирен договор.

Като цяло Лай води в проучванията на общественото мнение с около пет пункта, но според някои от тях основният му претендент Хоу Юи от най-голямата опозиционна партия в Тайван - Куоминдан (КМТ) - изостава значително.

Хоу обвини Лай, че го е наклеветил с обвинения, че е прокитайски настроен. Хоу заяви, че се противопоставя както на независимостта на Тайван, така и на китайския модел на автономия "една държава, две системи", който предлага на Тайван, но който не се подкрепя от нито една от основните партии.

"Сегашното статукво е, че Тайванският проток е на ръба на война. Така че поддържането на тесни връзки със Съединените щати, като същевременно се сключи мир с Китай, е решението на проблема", каза Хоу.

КМТ традиционно подкрепя тесните връзки с Китай, но категорично отрича да е пропекинска. Подобно на DPP, KMT твърди, че само народът на Тайван може да реши своето бъдеще.

Китай определи изборите като избор между война и мир.

Третият кандидат за президент, бившият кмет на Тайпе Ко Уен-дже от малката Тайванска народна партия, заяви, че неговата основна линия за взаимодействие с Китай е защитата на настоящата политическа система и начин на живот в Тайван.

"С тази основна линия съм готов да разговарям с вас", каза той.

Прочети цялата публикация