Fakti.bg | 06.01.2024 04:49:01 | 41

Британски депутат подаде оставка заради политиката на премиера за изкопаемите горива ВИДЕО

Британският депутат от Консервативната партия Крис Скидмор обяви вчера оставката си, за да изрази несъгласието си с политиката на премиера Риши Сунак относно експлоатацията на залежите на нефт и газ в Северно море, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Въпреки критиките Сунак реши да предостави множество нови лицензи за проучване на нефт и газ, като аргументира действията си със съображения, продиктувани от стремежа за гарантиране на британската енергийна сигурност на фона на войната в Украйна.

В края на септември правителството даде "съгласие за разработване и добив" на петролното и газово находище "Роузбенк", описано от един от операторите му като най-голямото неразработено находище във Великобритания.

В пространно изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс", Крис Скидмор, който е бивш държавен министър по въпросите на енергетиката, обяснява, че ще се оттегли като депутат "възможно най-скоро", за да се противопостави на законопроекта, който се очаква да бъде разгледан от депутатите следващата седмица.

"Следващата седмица правителството ще внесе в Камарата на общините законопроекта за лицензиране на офшорни нефтени находища", пише депутатът, чието предстоящо напускане ще предизвика нови частични избори.

"Като бивш държавен министър по въпросите на енергетиката, който подписа ангажимента на Великобритания за въглеродна неутралност до 2050 г. под формата на закон, аз очевидно не мога да гласувам за законопроект, който ясно насърчава добива на нефт и газ", пояснява той.

"Не мога да гласувам за този текст, а бъдещето ще съди сурово тези, които ще го подкрепят, изтъква Скидмор.

"Просто нямаме повече време за губене в насърчаване на бъдещото производство на изкопаеми горива, които са основната причина за екологичната криза, пред която сме изправени", подчертава той.

Това не е първият случай, в който Сунак се сблъсква с категоричен отпор по този въпрос.

През юни миналата година Зак Голдсмит, държавен министър по въпросите на изменението на климата в министерството на външните работи, напусна правителството, като обвини премиера, че не се интересува от околната среда.

Въпреки отлагането на ключови мерки в борбата с глобалното затопляне, като например отлагането до 2035 г. на забраната за продажба на нови автомобили с вътрешно горене, Сунак твърди, че неговите решения няма да попречат на постигането на целта за въглеродна неутралност до 2050 г.

В стремежа си да спечели следващите избори догодина опозиционната Лейбъристката партия обяви, че ще забрани всички нови проекти за добив на нефт и газ, без обаче да отнема лицензите, които са били издадени преди идването ѝ на власт, отбелязва АФП.

Прочети цялата публикация