Германия трябва да стане по-неатрактивна за мигранти
"Трябва да започнем да връщаме повече хора, които нямат законното право да останат в Германия", заяви германският канцлер Олаф Шолц пред списание "Шпигел", задавайки тона за новата 2024 година. Според германското правителство точно 7 861 души са били депортирани през първата половина на 2023 година. Властите искат да увеличат този брой с т. нар. Закон за подобряване на репатриранията.
Реформа в миграционната политика
В бъдеще депортациите вече няма да бъдат обявявани предварително, а законовият срок за задържане преди депортация ще бъде увеличен от 10 на 28 дни. Според плановете на министърката на вътрешните работи Нанси Фезер полицията ще има право да влиза и в помещения, в които не живеят подлежащите на депортация лица. Това означава, че властите ще могат да търсят задължените да напуснат Германия и на различни от техните жилища места.
Други мерки включват по-строги наказания за трафикантите на хора, правила за достъп до съдържанието на мобилните телефони на търсещите убежище и възможност за депортация на заподозрени членове на престъпни организации, дори и те да не са извършили престъпление. "Това също така включва по-бързо депортиране на престъпници и опасни лица", обясни още Фезер.
Гласуването на законодателния пакет обаче бе свалено от дневния ред в средата на декември. Причина за това станаха исканията на Зелените за промяна в предложенията. Новият краен срок е януари. В такъв случай законът за подобряване на депортациите може да влезе в сила най-късно до края на април 2024 година.
Други споразумения за миграцията
Специалният пратеник на Германия Йоахим Щамп преговаряше за сключването на споразумение за миграцията с шест държави - Грузия, Молдова, Кения, Колумбия, Узбекистан и Киргизстан. Първото споразумение с Грузия бе финализирано в средата на декември. Германия иска да използва договореностите за връщане на хора без право на престой в тези страни, както и да улесни като стимул законната имиграция на квалифицирана работна ръка и работници на германския трудов пазар .
Допълнителни държави ще бъдат обявени за сигурни страни по произход, какъвто бе случаят с Грузия и Република Молдова през ноември 2023 година. Германското правителство иска също така да съживи споразумението между ЕС и Турция за реадмисия на бежанци. Повечето бежанци, пристигащи в Германия, обаче идват от Сирия, Афганистан и Турция.
По-бързи процедури за предоставяне на убежище
По данни на германското правителство средната продължителност на времето, необходимо за подаване на молби за убежище в административните съдилища, е 26,6 месеца. Процедурите следва значително да се ускорят чрез стандартизация на съдебните практики. Процедурите за предоставяне на убежище и съдебните производства трябва да приключват занапред в рамките на 3 до 6 месеца.
Редуциране на социалните помощи
Досега търсещите убежище имаха право да получават т. нар. гражданска надбавка (Bürgergeld) след 18 месеца престой. Социалните помощи за бежанците в бъдеще ще бъдат намалени. Те ще получават по-ниските помощи два пъти по-дълго - 36 месеца. Обезщетения като храна в държавно жилище също ще бъдат приспадани от плащанията.
Платежна карта, вместо пари
"Socialcard" - така се казва платежната карта за търсещите убежище в Хановер. Столицата на Долна Саксония е първият голям германски град, въвел системата за социални помощи на 8 декември. Тя позволява на хората да купуват всекидневни стоки, без да им се налага да използват пари в брой. Картата не се различава от останалите стандартни банкови карти, за да се избегне дискриминация.
Два окръга в Тюрингия също вече са издали около 160 платежни карти на хора, търсещи убежище. Те могат да бъдат използвани за плащания единствено там. Притежателят на картата трябва да идва в районния офис лично всеки месец, за да я зареди. Независимо от това районът ще продължи да плаща - примерно разноските за настаняването на бежанците.
Федералното правителство и федералните провинции искат да ограничат възможностите търсещите убежище да превеждат пари към родните си страни. Предстои провинциите да изготвят "минимални национални стандарти" за разплащателната карта. Хамбург и Бавария вече са започнали.
Картата за Хамбург е валидна от 2 януари 2024 година. В Бавария бежанците няма да получават почти никакви пари в брой от пролетта на 2024 година. Според решението на кабинета там картата "до голяма степен" ще замени паричните помощи, за да се "намалят стимулите за имиграция и да се води борба срещу финансирането на контрабандата".
Закон за имиграцията на квалифицирана работна ръка
От 18 ноември в Германия постепенно влиза в сила закон, улесняващ имиграцията на чуждестранни квалифицирани работници. Най-важният елемент от него е т.нар. карта на възможностите, базирана върху точковата система. Тя гарантира едногодишно разрешение за пребиваване в страната. През това време притежателите на картата могат да си търсят работа. Условията за това са познания по немски и английски, професионален опит и лична връзка с Германия.
В бъдеще чуждестранните квалифицирани работници трябва да получават минимална заплата от около 43 800 евро бруто годишно, вместо досегашните 58 400 евро. Търсещите убежище, пристигнали преди 29 март 2023 г., които разполагат с квалификация и предложение за работа, ще могат да кандидатстват за разрешение за пребиваване като квалифицирани работници, ако оттеглят молбите си за убежище. Досега това означаваше, че те първо трябва да напуснат страната и след това да кандидатстват за работна виза от чужбина.
В бъдеще всеки висококвалифициран работник, пристигащ в Германия от страна извън ЕС, ще може да доведе със себе си не само съпругата или съпруга и децата си, но и своите родители и тъстове. Условието за събирането на семейството обаче е осигуряване на препитание на роднините. А родителите нямат да имат право да кандидатстват за социални помощи.
Автор: Оливер Пипер
Прочети цялата публикация