Mvr.bg | 24.01.2024 15:19:36 | 40

Служители от пловдивския отдел „Икономическа полиция“ разбиха престъпна група, нанесли щети на държавната хазна за над 5,5 млн. лева

След поредно много добро взаимодействие между прокуратурата и полицията е проведена мащабна специализирана операция, при която е неутрализирана организирана престъпна група, създадена с користна цел за извършване на престъпления с интелектуалната собственост, пране на пари и измами. Реализацията на служители от отдел „Икономическа полиция” към областната дирекция на МВР в Пловдив е осъществена по досъдебно производство от началото на годината, водено под наблюдението на окръжната прокуратура. Подробности бяха изнесени днес на съвместен брифинг с участието на административния ръководител на Окръжна прокуратура – Пловдив Ваня Христева, заместникът й и наблюдаващ делото прокурор Галина Андреева-Минчева, директора на полицията ст. комисар Георги Чергов, началникът на отдел „Икономическа полиция” гл. инспектор Георги Боюклиев и гл. инспектор Георги Казаков - началник на сектора, работил основно по случая.
През септември м.г. в отдела постъпила информация за лица от Пловдив, които се занимават с търговия на строителни инструменти, внесени от Китай. Според предварителните данни, продажбата се осъществявала изцяло през сайтове и обяви в различни платформи в интернет, като стоките били преетикирани с логото на известни търговски марки и изпращани до измамените клиенти чрез куриерски фирми. При осъществените в голям обем оперативни и издирвателни действия придобитата информация била потвърдена и разширена – освен престъпление с интелектуалната собственост и измами, се е извършвало и пране на пари, чрез закупуване на недвижими имоти и луксозни автомобили, както и чрез обръщане във валута на български левове.  От събраните доказателства до момента става ясно, че в състава на групата влизат 7 мъже и 3 жени на възраст между 20 и 85 години. Незаконната дейност се ръководела от 32-годишният организатор, в съучастие с четирима членове от семейството му. Други петима  работели с тях в различни форми на взаимодействие.  Продажбата на фалшивите стоки се извършвала през създадени дружества на поставени лица, а натрупаните обороти не се осчетоводявали и се избягвало плащането на данъци. Само за 2022 година през две такива фирми са преминали и укрити печалби в размер на 2,5 млн. лева, а през 2023 година – още на 3 млн. лева.
В рамките на образуваното досъдебно производство на 23 януари са предприети множество процесуални и следствени действия под ръководството на Окръжна прокуратура – Пловдив. Извършени са 30 претърсвания, обиски и изземвания. В 24 от случаите действията са били с предварително разрешение на съда, а в 6 – в условия на неотложност. Иззети са множество стоки, документи и други веществени доказателства за престъпната дейност. Конфискувани са и 14 луксозни автомобила, за които става ясно, че са били закупени заедно с други недвижими имоти, въпреки обявените от извършителите месечни доходи до 390 лева.
С постановление на наблюдаващия делото прокурор на десетимата е повдигнато обвинение и са задържани за срок до 72 часа. Предстои да се прецени спрямо кои от тях да бъде внесено искане пред съда за постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража”. Според закона най-тежко наказание е предвидено за организатора – от 5 до 15 години лишаване от свобода. Според обвиненията си останалите участници в престъпната група могат да влязат в затвора от 3 до 8 години за данъчни престъпления, или от 3 до 12 години и конфискация на имуществото – за пране на пари.

Прочети цялата публикация