Fakti.bg | 29.01.2024 14:00:45 | 44

Емилия Милчева: “Сглобката” ще издържи възможно най-дълго и накрая една от трите формации ще плати сметката

След първите 9 месеца съвместно управление на ПП-ДБ, ГЕРБ и притуреното ДПС съмненията колко ще трае “сглобката” отпадат – ще издържи възможно най-дълго и накрая една от трите формации ще плати сметката. Последното е неизбежно предвид опита от предишни коалиционни управления – партията-форлойфер е губещата, която понася и най-големите репутационни щети.

След правителството на НДСВ-ДПС “царската партия” остана без месианска корона. БСП пострада от репутационните щети заради водачеството на тройната коалиция, (НДСВ вече се беше обезценила). Но ДПС запази и митологемите, и порциите и след съ-участието в двете правителства.

Врагът на моя съюзник е и мой враг

Днешните имиджови щети върху “Продължаваме промяната”, респективно върху ПП–ДБ, от скандали като “Чаталджагейт”, избора на конституционни съдии, среща със знакови олигарси не само не разхлабиха сглобката, но я укрепиха. Обвързаните в “евроатлантическо мнозинство” политически сили вече се пазят едни други от външни удари и по-малко – от приятелски огън.

“Направих необходимото да попитам Кирил Петков, Атанас Атанасов, Даниел Лорер и те ме увериха, че няма абсолютно нищо, което да ме притеснява. Аз съм длъжен да им вярвам. Девет месеца изкарахме заедно, това си е сериозна връзка”, изрази двусмислена подкрепа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след скандала „Чаталджа“.

Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски, санкциониран по глобалния закон “Магнитски” за корупция, твърдо защити Василев: “Нищо не ме притеснява. Министър Василев е жертва на атака от съмнителни сайтове, на лица, които записваха посолства. След това медии, собственост на олигарси, ги тиражират”.

С такива защитници на Василев и Лорер прокурори не им трябват. Единствено съпредседателят на ДБ – коалиционен партньор на “Промяната”, Христо Иванов, не заяви публична подкрепа.

Завъртане на 180 градуса

Към своите съпартийци Борисов не е бил така опрощаващ, въпреки че връзката им траеше много повече от 9 месеца. Вероятно поради факта, че негативите от настоящите скандали не накърняват имиджа на ГЕРБ. А и след като ще разпределят с партньорите в управлението позиции в регулатори, трябва да си вярват.

Така Бойко Борисов не повярва на заместника си Цветан Цветанов и Цецка Цачева, че са купили апартаменти в квартал “Изток” за 660-700 евро на кв.м при повече от два пъти по-висока пазарна цена. Но е длъжен да вярва на депутата от ПП Даниел Лорер, че е продал апартамент на повече от два пъти по-висока цена от пазарната (и пет пъти по-скъпо от тази, на която е купил ремонтираното жилище преди малко повече от година).

Чувства се длъжен също така да вярва на съпредседателя на ПП Кирил Петков, че е пил кафе с известния от управлението на НДСВ Спас Русев само за да го информира какво става в България. Същият Спас Русев, който има дълга история на отношения с Борисов, още от завръщането в България на Симеон Сакскобургготски.

През април 2003 г., след неуспешния взрив на мерцедеса, в който пътуваше известния контрабандист Иван Тодоров-Доктора, се появиха снимки, на които представители на управляващите от НДСВ – министърът на финансите Милен Велчев, на транспорта Пламен Петров и депутата Мирослав Севлиевски, играят карти на яхта в Монако, поканени от Спас Русев.

Партньори в картите са Доктора и негов “колега” в бизнеса – Петър Петров-Амигоса. Борисов, тогава главен секретар на МВР, започна да говори за връзки на организираната престъпност с политици, картоиграчите от снимките обаче реагираха, Борисов подаде оставка, която не беше приета, също и Велчев. Няколко години по-късно Спас Русев заяви, че той е завел Доктора на среща с Борисов.

Ако иска Спас Русев да се информира какво става в България, има по-отколешни познати от Петков, който твърди, че го познава от десетина години. А самият Кирил Петков пък се чувства длъжен да убеждава обществото, че Десислава Атанасова “не е под червената линия за приемливост”, защото е участвала в подготовката на промените в Конституцията. Тези насрещни престации в “сглобката” – задълженията да си вярват един друг, обаче не включват избирателите. Те не са длъжни да вярват нито на едните, нито на другите.

И все пак за едно лидерът на ГЕРБ не даде подкрепа – за управата на Столична община и блокажа на работата на “Московска” 33 поради неизбран председател на СОС 3 месеца след изборите.

“Насадиха ДС в София и се правите, че не са отрочетата на ДС”, заяви преди дни Борисов, припомняйки как при назначаването на Дончо Барбалов за зам.-кмет на финансите на столицата лидерът на ДСБ Атанас Атанасов поискал да бъде отстранен, тъй като е син на най-младия генерал в ДС Петър Барбалов.

“Кадровата политика в Столичната община е ръководена от министър-председателя Бойко Борисов, който има последователно поведение за реабилитация на тайните служби на комунистическия режим”, заяви Атанасов преди 13 години. Но днес ДСБ, част от ДБ, застана зад Васил Терзиев – настоящият кмет на София, чиято фамилия е буквално сродена с ДС.

Промяната на вятъра

През 2024 г. вятърът на промяната вече се усеща като промяна на вятъра. Причината е, че “Продължаваме промяната” и “Демократична България” изграждаха идентичност не на основата на ясна идеология, а като алтернатива на статуквото – носител на корупция и беззаконие – в лицето на ГЕРБ и ДПС. Сега, вкопчили се едни в други със същото това статукво, губят идентичност заради споделената власт, а изграждането на нова засега не им се удава. Не са в състояние да осъществят обещанията си за “борба с корупцията”, тъй като противниците им вече са техни съюзници – и затова и тя се изпари от наратива им.

Колкото повече продължи това състояние на нещата, толкова по-големи са гаранциите за политическото бъдеще на ГЕРБ и ДПС, трансформирани до известна степен, но все същото ненаказуемо статукво. Така че те дължат защита на гарантите си от ПП-ДБ.

“Продължаваме промяната” и “Демократична България” ще понесат щети заради “сглобката”, първата калкулация ще е на европейските избори. Обществото няма илюзии относно ГЕРБ и ДПС и какво се крие под евроатлантическия им брандинг.

Но идеалистите, анти-борисовците, протестиралите месеци наред срещу Пеевски през 2013-2014, през 2020-та – срещу потъпкването на правото, трудно ще се примирят, независимо от факта, че техните политически представителства ще получат дял в регулаторите и съдебната власт.

Този тип избиратели отказват да приемат компромисите, тъй като за тях политиката е въпрос на ценности, не на спазаряване. Могат ли ПП-ДБ да си върнат тези гласове? Още няколко скандала с избори като Атанасова, още разкрития като “Чаталджагейт” и загубата ще е безвъзвратна. Остава им да разчитат на геополитическа целесъобразност.

(Текстът е публикуван в euractiv.bg)

Прочети цялата публикация