НЦЦ: "България - параден вход за руски шпиони"
Заради "работа за чужди служби" България изгони повече от 80 дипломати и други руски представители, след като Русия нападна Украйна през февруари 2022, припомня авторитетният швейцарски всекидневник „Нойе Цюрхер Цайтунг“ (НЦЦ) в статия под многозначителното заглавие „България като параден вход за руски шпиони“.
Проруски мрежи
Авторът Фолкер Пабст по актуален повод пише и за арестувани български граждани заради шпионаж в полза на Русия и коментира: „Но това изобщо не означава, че с руския шпионаж в югоизточноевропейската държава е приключено. Най-уязвими в това отношение са националните структури за сигурност, в които по традиция ключова роля играят проруски мрежи.“
Електронното издание „Юрактив“ също се занимава с темата за руския шпионаж в България и припомня най-шумните случаи: арестите на Илия Илиев и на другите заподозрени в издаване на военни тайни, изгонването на десетки сътрудници на руското посолство и съдебния процес за шпионаж срещу Николай Малинов, награден с орден от Владимир Путин.
Швейцарският НЦЦ цитира обвиненията, отправени от Атанас Атанасов срещу контраразузнаването и във връзка със систематичните измами при даване на българско гражданство на хора с руски паспорти. Според Атанасов това отваря пред Москва възможността да изпраща целенасочено свои агенти в България и в ЕС. Вестникът също цитира публикация в „Юрактив“, според която контраразузнаването проверявало твърде повърхностно кандидатите за българско гражданство, а броят на натурализираните руснаци в България през последните години рязко бил нараснал.
"Троянски кон на Русия в ЕС"
По този повод Фолкер Пабст пише в НЦЦ: „България открай време е предпочитан терен за упражняване на руско влияние. Това се дължи на традиционната близост между двете славянскоезични и православни държави – нищо, че понякога прословутата крилата фраза за България като „Троянски кон на Русия в ЕС“ е леко преувеличена. Освен това прозападните сили в София през последните години положиха големи усилия за намаляване на зависимостта на страната от Русия.“
Същият коментар четем в „Юрактив“ „През последните две години предишното правителство на Кирил Петков и сегашното на Николай Денков целенасочено работят за намаляването на неформалната зависимост на страната от Кремъл.“
"Уязвима на манипулации от всякакъв вид"
Повод за двете публикации е арестът на високопоставен служител от ГДБОП по обвинение, че е предавал поверителни информации на руски дипломат. НЦЦ цитира българското МВР, което изрично говори за случай на шпионаж. Швейцарското издание доразвива тази тема с разкритията около убийството на Мартин Божанов и обобщава: „България е институционално слаба държава, с широко разпространена корупция и силно влияние на криминалните мрежи – поради което е уязвима на манипулации от всякакъв вид.“
Прочети цялата публикация