Fakti.bg | 07.02.2024 14:35:34 | 79

Картина на опустошение: година след земетресението в Сирия

На Мариам Або Атбан ѝ е трудно да повярва, че е изминала цяла една година след опустошителното земетресение, разбило напълно и нейния живот. Спомените за ранните часове на 6 февруари 2023 г. и до днес отекват болезнено в съзнанието на 42-годишната жена и майка.

"Когато слънцето изгря, половината от семейството ми бе мъртво", спомня си тя. "Сега живеем в палатка само на няколко метра от мястото, на което две от нашите деца загинаха, затрупани под развалините на къщата ни", разказва на ДВ жената от Джиндирес, малък град в Северозападна Сирия.

"Съпругът ми искаше да напуснем, но аз отказах, тъй като няма значение къде ще отидем - техните образи са все пред очите ни", казва тя през сълзи.

Според ООН най-малко 6 000 сирийци са загинали при земетресението. Други организации твърдят, че броят на жертвите е към 8 хиляди. А неправителствената организация "Сирийска мрежа за човешки права" съобщава дори за над 10 хиляди загинали.

Асад лъска имиджа си в разделена Сирия

След 13-годишна гражданска война държавата е разделена на райони, контролирани от правителството на президента Башар Асад, което се ползва с подкрепата на Русия и Иран. Част от страната се контролира от опозиционни групи и милиции, поддържани от Турция, САЩ и други чужди сили.

Тази политическа фрагментация спомогна за възстановяването на позициите на Асад начело на страната. В продължение на дни след земетресението той настояваше, че всяка една помощ за Сирия, каквато предложиха ООН, Русия, Иран и около дузина съседни арабски държави, трябва да минава през Дамаск. Включително и помощите за контролираните от противниците му райони в страната.

Недостатъчно финансиране и липса на внимание

Година по-късно положението в страната не се е подобрило. "Сирия продължава да е в тежка ситуация", каза за ДВ Жулиен Барнс-Дейси, директор на програмата за Близкия изток и Северна Африка в Европейския съвет за външна политика. Според него вместо да има подобрение, "Сирия е отпаднала от международния дневен ред. И виждаме, че финансирането пресъхва".

"Една година по-късно хуманитарната и икономическата криза в Сирия се е влошила", коментира и Хиба Заядин, старши изследователка в отдела за Близкия изток и Северна Африка на "Хюман Райтс Уоч". "Много разрушени структури остават непокътнати, а финансирането на агенциите на ООН се свива в момент, в който все повече и повече хора разчитат почти изцяло на помощи, за да оцелеят", допълва тя.

Това е валидно и за Абдул Разак Халед Ал-Сах, който е изгубил 10 членове на своето семейство и дома си при земетресението. "Преди година се върнах под нулата и останах без помощ", разказва на ДВ мъжът от Джиндирес. "Никой не ми даде палатка. Затова трябваше да взема назаем пари, за да си купя такава. Никой досега не ме е компенсирал", обяснява мъжът.

"Миналогодишният план за хуманитарна помощ за Сирия беше финансиран само на 38 процента. Това е най-недофинансираният план в процентно съотношение от началото на кризата през 2011 г.", казва зам.-регионалният координатор на ООН по хуманитарните въпроси за кризата в Сирия Дейвид Карден.

По данни на Световната програма по прехраната към ООН, Сирия е сред 10-те страни в света с най-голям брой гладуващи. Около 12,9 млн. жители на страната, или повече от половината население, са засегнати от глада. Въпреки това през януари Световната програма по прехраната обяви, че ще прекрати програмата за хранително подпомагане в страната заради "недостиг на средства".

"Повечето сирийци сега са фокусирани върху това да оцеляват ден за ден, тъй като колапсът на Сирия продължава. Включително продължаващата имплозия и неспособността на правителството да осигури някакви смислени услуги или перспектива за подобрение", обяснява още Барнс-Дейси от Европейския съвет за външна политика.

Възходът на диктатора след земетресението

Хуманитарната ситуация е тежка не само в контролирания от бунтовниците Северозапад, но и в районите, управлявани от правителството.

След земетресението много арабски държави, даже и такива, които бяха прекъснали връзките си с Асад, предложиха помощ. А това проправи пътя за подновяване на диалога с режима в Дамаск. Три месеца по-късно, през май 2023 г., Сирия на Асад отново беше приета в Арабската лига. През 2011 г. групата от 22 страни отстрани официален Дамаск от организацията заради репресивните мерки, прилагани срещу местното население.

Според различни оценки досега в гражданската война в Сирия са загинали между 500 000 и 650 000 души. Силите на Асад са обвинявани в нападения с отровен газ срещу собственото население, както и за това, че хиляди опоненти на режима изчезват в печално известните затвори на страната.

Автор: Дженифър Холайс | Омар Албам

Прочети цялата публикация