15 години затвор получи обвиненият за изтичане на информация от Пентагона Джак Тейшейра ВИДЕО
Членът на Националната гвардия на военно-въздушните сили на щата Масачузетс Джак Тейшейра беше осъден на 15 г. затвор за изтичане онлайн на строго секретни военни документи, включително такива, свързани с руската война в Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
22-годишният Тейшейра беше осъден от окръжния съдия на САЩ Индира Талуани в Бостън след като се призна за виновен в извършването на това, което американските прокурори наричат "едно от най-значимите нарушения на Закона за шпионажа в американската история“.
Тейшейра, който остава в ареста от задържането му през април 2023 г., се призна за виновен през март по шест обвинения в умишлено придобиване и предаване на класифицирана информация, свързана с националната отбрана заради изтичането миналата година на масив от класифицирани записи към група геймъри в приложението за съобщения "Дискорд" (Discord).
Преди ареста си Тейшейра е бил летец 1-ви клас в базата Отис на Националната въздушна гвардия на Кейп Код в Масачузетс, където е работил като стажант по операции за киберзащита, или специалист по поддръжка на информационните технологии.
Въпреки че е летец на ниско ниво, Тейшейра притежава достъп до свръхсекретна информация и от януари 2022 г. започва да получава достъп до стотици секретни документи , свързани с теми, сред които нахлуването на Русия в Украйна.
Тейшейра споделя класифицирана информация в приложение за чат "Дискорд" и се хвали, че има достъп до "неща за Израел, Палестина, Сирия, Иран и Китай".
Американско съдебно жури присъди 42 млн. долара на трима бивши затворници от известния иракски затвор "Абу Гариб", считайки, че базирана във Вирджиния компания, изпълнител на отбранителни услуги, е отговорна за това, че е допринесла за малтретирането им преди две десетилетия, предаде Би Би Си, цитирана от БТА.
Присъдата срещу CACI Premier Technology беше произнесена по време на втория съдебен процес по това дело. Първият процес завърши през пролетта, след като журито не успя да вземе решение.
Съдът изслуша директно ищците Сухаил ал Шимари, Салах ал Еджаили и Асад ал Зубае, които заведоха делото през 2008 г.
Те описват побоища, сексуално насилие, принудително разголване и други форми на жестоко отношение от страна на техните надзиратели.
CACI предоставя на американската армия разпитващи в затвора западно от Багдад. В съда адвокатите на фирмата заявиха, че служителите не са участвали пряко в насилието, което е било извършвано от военна полиция, съобщава Би Би Си.
Съдебните заседатели обаче подкрепиха ищците и техните твърдения, че CACI все пак носи отговорност, тъй като предоставените от тях разпитващи са инструктирали военната полиция как да направи задържаните "по-меки".
В изявление CACI заяви, че компанията е била превърната в изкупителна жертва.
"Да сме наясно: нито един служител на CACI не е бил обвинен - наказателно, гражданско или административно - по този въпрос“, заяви компанията.
Съобщава се, че тази присъда е първият случай, в който граждански изпълнител е подведен под правна отговорност за унизителното отношение към задържаните в "Абу Гариб".
Съдебните заседатели присъждат на ищците по 3 млн. долара обезщетение и по 11 млн. долара за понесени щети.
"Отдавна чаках този ден", заяви Ал Еджаили в изявление след произнасянето на присъдата. "Тази победа е блестяща светлина за всички, които са били потискани, и силно предупреждение за всяка компания или изпълнител, практикуващи различни форми на изтезания и злоупотреби."
Стотици мъже бяха арестувани и държани в "Абу Гариб" от американските сили след инвазията в Ирак през 2003 г., припомня Би Би Си.
През 2004 г. изтекоха обезпокоителни снимки от затвора, включително една, на която се вижда как войник дърпа гол затворник на кучешка каишка. Снимките предизвикват широко осъждане.
Единадесет американски войници бяха осъдени за нарушаване на военните закони, но много от тях получиха присъди само по няколко години. Последният останал в затвора войник, осъден по делото, беше освободен през август 2011 г.
Федерален съдия обяви за противоконституционен закон на Луизиана, който изисква десетте Божи заповеди да бъдат изложени във всички класни стаи на държавните училища в щата, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Решението на американския окръжен съдия Джон Дегравелс, който нарече закона "дискриминационен и принудителен", е временна пречка за консервативните групи, които се опитват да наложат повече изразяване на вярата в обществото.
Държавните училища вече често са поле за битки в САЩ, където упражняването на религиозни права и желанието да не се допусне щатските и местните власти да дават предимство на една религия пред друга често влизат в конфликти.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който е републиканец, подкрепи "връщането на молитвата в нашите училища".
Училищата в Луизиана щяха да бъдат задължени да се съобразят с щатския закон до 1 януари. Дегравелс беше назначен от президента демократ Барак Обама, припомня Ройтерс.
Лиз Мъръл, главният прокурор на щата от Републиканската партия, заяви в изявление: "Ние категорично не сме съгласни с решението на съда и незабавно ще обжалваме."
Обжалването ще бъде отправено към 5-ия окръжен апелативен съд на САЩ в Ню Орлиънс, който се смята за едно от най-консервативните федерални апелативни съдилища.
Прочети цялата публикация