Япония удари със санкции още 12 физически лица и 36 организации от Русия
Японското правителство разшири списъка си със санкции срещу Русия заради ситуацията в Украйна, като добави 12 лица и 36 организации, предаде ТАСС.
Съгласно публикувания списък, с персонални санкции, предвиждащи замразяване на активи, са наказани комисаря по правата на детето в Калужка област Ирина Агеева, нейната колежка от Ростов Регион Ирина Черкасова и комисарят по правата на детето в Чеченската република Мансур Солтаев. Лични ограничения са въведени и срещу председателя на правителството на Чечня Муслим Хучиев и командира на специалния полицейски полк на Чечня Замид Чалаев.
Япония включи в санкционните списъци и руския бизнесмен Артем Ус и генералния директор на Държавната транспортна лизингова компания (GTLK) Евгений Дитрих. Японските санкции засегнаха и директора на Артек Константин Федоренко и началника на щаба на регионалния клон на Юнармията в Севастопол Владимир Коваленко.
Японските власти добавиха Tinkoff Bank към списъка със санкции. Подчертава се, че санкциите, предвиждащи замразяване на активи както на физически лица, така и на организации, ще влязат в сила на 31 март.
Сред организациите, включени в новите санкционни списъци на Япония, са Авиадвигател, Аероскан, Нева Електроникс, концернът Калашников, Алмаз-Антей, Уралвагонзавод, "Базалт", Обединена корабостроителна корпорация, "Ангстрем", НПО "Аврора“, „Импулс“, КБ „Новатор“. Санкциите включват ограничения върху износа. Също така в списъците, предвиждащи замразяване на активи, са FSUE Atomflot и JSC GTLK.
Японските санкции, въведени на няколко етапа заради ситуацията в Украйна, вече засягат над хиляда човека и над 120 организации от Русия. Вече бяха замразени активите на Alfa Bank, VTB, VEB.RF, Novikombank, Otkritie Bank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sberbank, Sovcombank, както и на около 40 други организации и компании. Освен това Япония одобри списък със стоки и технологии, забранени за износ в Руската федерация, който вече съдържа около 800 позиции. По-специално беше забранен износът на автомобили на стойност над 6 милиона йени (около 43 хиляди долара). От 9 август 2023 г. бяха забранени и доставките от Япония за Русия на бензинови и дизелови автомобили с обем на двигателя над 1,9 литра и хибридни автомобили.
Прочети цялата публикация