Fakti.bg | 13.03.2024 07:59:07 | 78

Защо руснаци извършиха инвазия в Русия

Въоръжени групи, противници на руския президент Владимир Путин, нахлуха в Русия от Украйна, пресичайки границата, съобщава британският в. "Индипендънт". Руското министерство на отбраната от своя страна заяви, че неговите сили са предотвратили нахлуването и са нанесли тежки загуби на нападателите, които определи като "терористични формации", подкрепяни от танкове и бронирани машини, пише БТА.

Отговорност за атаките поеха поне две базирани в Украйна въоръжени групировки - Легионът "Свободна Русия" и Сибирският батальон, за които се смята, че са съставени от руснаци, които се противопоставят на Кремъл, отбелязва "Индипендънт". "Ще освободим земята си от режима сантиметър по сантиметър", заяви Легионът в публикация в "Телеграм".

Андрий Юсов, говорител на украинското военно разузнаване, заяви пред украинския "Канал 24", че групите провеждат операцията на руска територия независимо от Украйна. Това се случва в момент, когато Украйна изстреля десетки безпилотни самолети и девет ракети в мащабна атака в континенталната част на Русия, която според един от служителите на Кремъл е предизвикала пожар в голяма рафинерия във втория по големина износител на петрол в света, посочва британското издание.

Байдън събра още 300 млн. долара за оръжия за Украйна, а полският премиер предупреди Майк Джонсън, че "ръцете му са окървавени" заради спирането на помощта за Киев, пише британският в. "Гардиън". Белият дом обяви, че Пентагонът ще изпрати спешно оръжия за Украйна на стойност около 300 млн. долара, след като е намерил икономии в договорите. Средствата се отделят по силата на специални пълномощия на американския президент за изпращане на оборудване и последващо подписване на договори за поръчка на заместители.

Полският премиер Доналд Туск заяви от своя страна, че "съдбата на милиони хора" и "животът на хиляди" зависят от това дали Джонсън ще разреши гласуването на помощта за Украйна. "Това не е някаква политическа схватка, която има значение само на американската политическа сцена. Провалът на Джонсън да вземе положително решение ще струва живота на хиляди хора. Той поема лична отговорност за това", заяви Туск, след като заедно с полския президент Анджей Дуда се срещнаха в Белия дом с президента на САЩ Джо Байдън, отбелязва британското издание. Канцеларията на Джонсън отказа да коментира, а по-рано, след срещата на Джонсън с Дуда, неговият офис направи изявление, в което не се засягаше финансирането на Украйна.

Тъй като усилията за получаване на нови американски средства за оръжия продължават да бъдат блокирани в Камарата на представителите, демократите от долната камара на американския Конгрес започнаха да събират подписи за "петиция за освобождаване от отговорност", която може да заобиколи председателя на Камарата Майк Джонсън, който не позволява на Камарата да разгледа пакета от 95 млрд. долара за помощ за Украйна, Израел и Тайван. Група центристки настроени републиканци стартира отделна петиция за освобождаване от отговорност за по-малък законопроект на стойност 66 млрд. долара, който ще включва разпоредби за сигурността на американско-мексиканската граница, отбелязва в. "Гардиън".

В. "Вашингтон пост" съобщава, че помощта на САЩ включва касетъчни боеприпаси със среден обсег на действие от армейската тактическа ракетна система (ATACMS), които украинските сили многократно са използвали за поразяване на руски щабни части и войскови формирования. Информацията се базира на изявление на високопоставен американски служител, пожелал анонимност поради деликатността на въпроса. САЩ и преди са изпращали тези боеприпаси, които имат обсег на действие около 161 км. Американските служители отказаха да кажат дали изпращат и боеприпаси с голям обсег на действие, които украинските власти искат от месеци.

"Това е помощ, от която Украйна отчаяно се нуждае, за да удържи линията срещу руските атаки и да даде отпор на продължаващото руско настъпление на изток и в други части на Украйна", заяви американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан.

Украйна започна да губи инициативата във войната, която продължава вече трета година, докато доставките на оръжия за фронтовите части намаляват, а руските сили отново се опитват да пробият отбранителните позиции, отбелязва американското издание.

Депутатите от френското Национално събрание гласуваха вчера с 372 срещу 99 гласа за споразумението за подкрепа за Украйна, въпреки критиките си срещу изказването на президента Еманюел Макрон за изпращане на западни войски в подкрепа на Киев, пише френският в. "Фигаро".

Дебатът беше обявен от президента на републиката Еманюел Макрон ден след неговото предизвикало полемики изявление. Не е изненадващо, че дискусиите завършиха с широк консенсус, че Франция трябва да продължи подкрепата си за Украйна, отбелязва изданието. Но въпреки че се очакваше мнозинството да подкрепи гласуването, в крайна сметка то далеч не беше единодушно. Еманюел Макрон ще се опита да даде на нацията ясна перспектива утре вечер, когато ще отговаря на въпросите на журналисти на живо от Елисейския дворец.

Днес вечерта аналогично гласуване ще се състои във френския Сенат, отбелязва френският в. "Монд". Против гласуваха 75-те депутати на "Непокорна Франция" (радикална левица - бел. ред.) и 22 депутати от френските комунисти.

В същото време електронната война променя бойното поле в Украйна, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Дроновете се превърнаха в изключително важно оръжие и за двете страни, но липсата на координация между видовете войски поставя Украйна в неизгодно положение, добавя изданието.

Прочети цялата публикация