Fakti.bg | 09.05.2024 11:57:08 | 40

За първи път откриха скалиста планета с атмосфера

След дългогодишни опити астрономите най-накрая откриха скалиста планета с атмосфера , съобщава Ройтерс.

Изследователите от години търсят скалисти планети с атмосфера отвъд нашата Слънчева система - характеристика, която се смята за важна за съществуването на живот. Изглежда, че най-накрая са открили такава. Но тази планета - очевидно с повърхност от разтопена скала, не дава надежда за обитаемост.

В сряда изследователите съобщиха, че новооткритата планета е „Супер-Земя“ – скалиста и значително по-голяма от нашата, но по-малка от Нептун. Тя обикаля опасно близо до звезда, по-слаба и малко по-масивна от нашето Слънце, като бързо завършва една обиколка приблизително на всеки 18 часа, допълва БТА.

Наблюденията в инфрачервения спектър с помощта на два инструмента, инсталирани на борда на космическия телескоп „Джеймс Уеб“, показаха наличието на значителна - макар и негостоприемна, атмосфера, която може би непрекъснато се допълва от газове, отделяни от огромен океан от магма.

زمین سے 40 نوری سال یعنی 378421136000000 Km دور سیارے 55 Cancri e سے، جہاں زمین کے سائز سے 3 گنا ہیرے ہیں، آنے والے سگنلز وہاں کسی مخلوق کی موجودگی کنفرم کرتے ہیں ان سگنلز کو decode کرنے میں کامیابی کے بعد پہلا decoded یہ تھا کہ ہم پریس کانفرنس کیلئے تیار ہیں pic.twitter.com/iSdnzJzB9R

— Shafqat Ch (@shafqatmm1) June 1, 2023

„Атмосферата вероятно е богата на въглероден диоксид или въглероден оксид, но може да има и други газове като водни пари и серен диоксид. Настоящите наблюдения не могат да определят точния състав на атмосферата“, казва планетологът Реню Ху от Лабораторията за реактивно движение на НАСА, научен ръководител на изследването, публикувано в списание Nature.

Данните от „Джеймс Уеб“ също така не дават яснота за плътността на атмосферата. Според Ху тя може да е толкова плътна, колкото земната, или дори по-плътна от тази на Венера, чиято токсична атмосфера е най-гъстата в Слънчевата система.

Планетата, наречена „55 Cancri e" или Janssen, е около 8,8 пъти по-масивна от Земята, с диаметър около два пъти по-голям от този на нашата планета. Тя обикаля около звездата си на една 25-ата част от разстоянието между най-вътрешната планета на Слънчевата система Меркурий и Слънцето. В резултат на това температурата на повърхността ѝ е около 1725 градуса по Целзий.

„Всъщност това е една от най-топлите известни скалисти екзопланети“, казва астрофизикът и съавтор на изследването Брис-Оливие Демори от университета в Берн, Швейцария, използвайки термина за планети извън нашата Слънчева система. „В нашата галактика вероятно има по-добри места за почивка“, пошегува се той, цитирано от Ройтерс.

يقول #العلماء : لأول مرة وجدنا دليلاً على وجود غلاف جوي كبير يلتف حول #عالم صخري خارج النظام الشمسي. ومع ذلك لا تحزم حقيبة سفرك #الآن فالعالم المعني هو Janssen أو 55 Cancri E وهو كوكب خارج المجموعة الشمسية فائق #الأرض قريب جدًا من نجمه المضيف حيث يُعتقد أن سطحه مغطى بمحيط عالمي… pic.twitter.com/9YWUnFY9pU

— آفاق لعلوم الفلك (@hsss_sa) May 9, 2024

Планетата вероятно е приливно заключена, което означава, че постоянно е обърната с една и съща страна към звездата си, подобно на Луната към Земята. Тя се намира в нашата галактика Млечен път на около 41 светлинни години от Земята, в съзвездието Рак. Известно е още, че около звездата-домакин обикалят още четири планети, всичките газови гиганти.

Тази звезда е гравитационно свързана с друга звезда в двойна система. Другата звезда е червено джудже - най-малкият вид обикновена звезда. Разстоянието между тези спътници е 1000 пъти по-голямо от разстоянието между Земята и Слънцето, а на светлината са необходими шест дни, за да стигне от едната до другата.

„Планетата не може да бъде обитаема“, каза Ху. „Тя е твърде гореща, за да има течна вода, смятана за предпоставка за живот“.

Всички предишни екзопланети, за които е установено, че имат атмосфера, са били газообразни, а не скалисти. Тъй като „Джеймс Уеб“ разширява границите на изследването на екзопланети, откриването на скалиста планета с атмосфера представлява значителен напредък в астрофизиката, отбелязва Ройтерс.

Прочети цялата публикация