Fakti.bg | 20.05.2024 07:21:52 | 40

Бившият шеф на Пентагона за изпращането на войски в Украйна: Защо трябва да се знае, че сме го направили?

Възможността за изпращане на западни войски в Украйна не трябва да се изключва. В същото време не трябва и да се афишира. Това заяви в интервю за CBS News бившият секретар по отбраната на САЩ Робърт Гейтс, цитиран от holosameryky.com.

Американецът смята, че забавената помощ от Конгреса на САЩ за Киев е причинила големи проблеми на украинците и в момента ситуацията на фронта за тях е „доста тежка“.

„Путин имаше шест месеца да се превъоръжи и прегрупира. Руснаците сега се движат – не само около Харков, но и на други места на фронта. Руснаците сега имат повече войници в Украйна, отколкото в началото (на инвазията)“, заяви Робърт Гейтс, според когото в момента е от критично значение колко бързо Вашингтон ще достави на ЗСУ ПВО, артилерия и други боеприпаси.

По отношение на възможността НАТО да изпрати свои войски в Украйна, каквато идея огласи Еманюел Макрон, бившият ръководител на Пентагона заяви, че дори това да се случи, не трябва публично да се говори толкова много.

„Идеята за разполагане на войски на НАТО в Украйна предизвиква голяма вътрешна загриженост не само в САЩ, но и в Европа. Вероятно има няколко европейски лидери, които едва не са получили инфаркт, когато Макрон говореше за изпращане на войски на НАТО. Не мисля, че тази възможност трябва да отпадне. Но аз също не мисля, че толкова открито трябва да се говори за нея. Знаете ли, част от моя проблем е, че нашето правителство говори твърде много. И някои други правителства също говорят твърде много. Понякога е по-добре просто да правите неща и да не казвате на хората, че ги правите“.

Коментирайки различията в подходите на американските политици по отношение на Украйна, Гейтс отбеляза, че водещата роля на президента на САЩ Джо Байдън в създаването на международна коалиция в подкрепа на Украйна, както и успешната работа на американското разузнаване преди пълномащабната руска инвазия, са успели да възстановят доверието в Байдън, което беше разклатено от неорганизираното изтегляне на американските войски от Афганистан. В същото време Гейтс призна, че в началото на пълномащабната война е имало ненужни забавяния при одобряването на трансфера на един или друг вид оръжие на Украйна.

По отношение на тезата, че с руския агресор трябва да се преговаря за край на войната, Робърт Гейтс припомни, че Владимир Путин в момента е окупирал голяма част от Украйна, иска да превземе Одеса, иска да свали правителството в Киев за сметка на проруска власт, и освен това иска гаранции, че Украйна никога няма да стане част от НАТО. В Европа трябва да се замислят какви ще са дългосрочните последици, ако се преговаря с такъв човек, посочи Гейтс.

Прочети цялата публикация