Fakti.bg | 23.05.2024 06:18:32 | 60

Вижте в кои страни празнуват 24 май, освен в България

Над 250 милиона души по света от 23 държави си служат с кирилицата, като броят на страните, използващи кирилицата, до разпадането на СССР бе дори по-голям. Този факт ни подсказва, че България, макар да е люлка на кирилицата и да се гордеем, че „и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат“ не е единствената страна, отбелязваща 24 май като официален празник, пише actualno.com.

Списъкът на държавите, в които се празнува 24 май, е дълъг, макар в някои от тях реално да се чества деня на Св.Св. Кирил и Методий и писмеността, но не на тази дата, което не е от особено значение, тъй като, първо, вълнува ни кои страни отбелязват деня на славянската писменост, второ, у нас празникът също не е винаги бил на 24 май.

След 1916 година, когато е въведен Григорианският календар, празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния е на 11 май – деня, в който църквата почита светите братя.

Как се е празнувал 24 май като празник през годините? Кой празнува 24 май?

Когато коментираме кой празнува 24 май, визираме кои държави отбелязват деня на просветата и културата, на кирилицата и делото на светите братя Кирил и Методий и учениците им. Въпреки че кирилицата се използва и от народи, които нямат нищо общо със славяните, както и в страни, разположени не на Стария континент, а в Азия, все пак предимно страни в руското културно-политическо пространство възприемат кирилица като своя писменост. Тези страни празнуват 24 май като ден на светите братя, на просветата и на кирилицата по начина, по който го отбелязваме и у нас.

Сред отбелязващите 24 май страни са Украйна, Беларус, Северна Македония, Сърбия, Черна гора, Словакия и други държави, част от които обявяват своята независимост след разпадането на СССР или се отделят от Югославия. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия СССР, а до XIX в. е била такава и в Румъния. Най-общо можем да кажем, че съвсем естествено денят е официален празник за всички славянски народи, за които кирилицата е официалният език. В някои от тези страни, като в Русия например, денят е приет за празник на славянската писменост и култура години по-късно – през 1991-ва след първото честване на деня на Кирил и Методий като църковен празник, какъвто в Русия той е от 1863 година.

У нас 24 май е официален празник година по-рано – от 1990-та, като е обявен за такъв с решение на Деветото народно събрание на 30 март 1990 г. 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Далеч не във всички страни, използващи кирилицата, празникът, посветен на светите братя, книжнината и просветата, се чества на 24 май. Чехия например също празнува деня на славянската писменост, на Кирил и Методий, но датата е различна – 5 юли, като деня е официален празник, подобно на 24 май у нас. Хиляди граждани на Чехия се събират на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, за да отдадат почит и сведат глави пред славното дело на светите братя Кирил и Методий на този ден.

Също и не всички страни, използващи кирилица и почитащи делото на Кирил и Методий, са славянски. Кирилицата се използва от казакстански, монголски, осетски, татарски, таджикски и други народи и дори в някои части на Аляска.

За глаголицата, кирилицата и вариантите на кирилицата

Макар че Кирил и Методий създават глаголицата, опростена по-късно от Св. Климент Охридски, който кръстил новия вариант кирилица, 24 май се чества като празник на кирилицата и на Св.Св. Кирил и Методий. Азбуката, която използваме днес, се различава от кирилицата на Св. Климент Охридски. Многократно е опростявана, претърпяла е редица промени, за да достигне до варианта, познат ни днес.

Съществуват различни национални варианти на кирилицата: Българска кирилица, Беларуска кирилица, Румънска кирилица, Сръбска кирилица, Македонска кирилица, Руска кирилица, Украинска кирилица, Казахстанска кирилица, Киргизстанска кирилица, Молдавска кирилица, Монголска кирилица, Таджикска кирилица.

Прочети цялата публикация