Fakti.bg | 28.05.2024 18:17:41 | 35

Балкан не се предаде! Финалната серия с Рилски спортист продължава

Ще има четвърти мач във финалната серия за титлата в Националната баскетболна лига. Шампионите от Балкан защитиха трона си, след като измъкнаха драматична победа с 69:68 (20:14, 20:23, 17:21, 12:10) над Рилски спортист в първото си домакинство в зала “Арена Ботевград”. По този начин ботевградчани намалиха изоставането си в серията до 1-2 победи преди мач №4, който ще се проведе в четвъртък от 19:00 часа, отново в Ботевград, пише Sportal.bg.

Рилецо имаше свободна стрелба за титлата с финалната сирена, но Майкълин Скот не можа да реализира от средно разстояние, след като секунда преди това благодарение на отличния си дрибъл прати на земята персоналния си пазач Николай Грозев.

Капитанът на Балкан Димитър Димитров не успя да вземе участие в днешния двубой заради счупения си нос и последвалата операция вследствие на отнесения лакът от Алън Арнет в мач №2. Феновете в "Арена Ботевград" обаче изразиха своята подкрепа към лидера на "зелените" със специално създадени тениски и листове със сърца и числото 34 - номера на екипа на Димитров.

Иначе, в мача се стигна и до неприятни моменти, създадени от агитките на двата отбора. Феновете на Рилски спортист хвърлиха бутилка на паркета, докато тези на Балкан насочваха лазери към очите на играчите на гостите - Джон Флорвиъс и Джоузеф Лоусън, докато те изпълняваха наказателни удари.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ: Домакините от Балкан започнаха двубоя доста агресивно и благодарение на точни изстрели от наказателната линия на Ерик Адамс и Йордан Минчев успяха да поведат в началото, а впоследствие домакините намериха рано и правилния ритъм при стрелбата си - Сюприйм Хана и Николай Грозев нанизаха по една тройка за 9:2. Рилски остана рано без своя плеймейкър Майкълин Скот заради неговите две лични нарушения. Деян Карамфилов се появи на паркета на мястото на Скот и веднага намери Джон Флорвиъс сам под коша, но защитата на самоковци отново остави Хана сам на тройката - 12:4 и таймаут за гостите. Интересното бе, че Балкан бе 0/0 за две точки и 3/6 от тройката в първите четири минути. Момчетата на Любомир Киров изглеждаха безидейни в офанзивен план в първите минути, притискани от концентрираната защита на своя съперник. Дистанцията пък вече бе двуцифрена при 14:4 в полза на "зелените", след което авансът на домакините скочи до 13 при 18:5, но самоковци записаха първата си минисерия в мача и намалиха своето изоставане до осем точки при 18:10. В крайна сметка пейката на Рилецо се включи доста добре и до някаква степен неутрализира пасива си, като резултатът след първите десет минути бе 20:14 в полза на шампионите от Балкан.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ: Ветеранът в редиците на Рилски спортист Чавдар Костов продължаваше да изнася лекция по опит на Илиян Пищиков, след като за втори път в мача си изкара нарушение от тройката от младия си опонент - 22:17. След вихреното начало тимът на ботевградчани започна да изпитва проблеми в нападение, докато Джоузеф Лоусън пък се включи страхотно за гостите и продължаваше да тероризира домакините в подкошието - 22:19. Нова грешка резултира в това Алън Арнет да размине защитата на Балкан и да вкара през двама за 22:21, предизвиквайки таймаут за Балкан. Веднага след прекъсването Балкан допусна грешка при вкарването на топката в предно поле и позволи на Рилецо да си заслужи първата си преднина в мача при 22:23. Последва размяна на кошове, като Хана възстанови водачеството на ботевградчани при 27:25 в средата на втората четвърт. След това пък Балкан защити своя аванс с кош и фал на Йордан Минчев за 30:25. Рилски отново настигна шампионите, след като Арнет надигра Диксън за 30:29, но след това самият Диксън наниза тройка за 33:29. Две минути преди края надлъгването между двата отбора продължи и резултатът бе 37:35, а впоследствие Майкъл Диксън наниза кош на бърза атака за 39:35. Американецът вкара бързи седем точки за своя тим, за да му помогне да задържи преднината си. Първото полувреме завърши при триточков аванс за Балкан - 40:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ: Второто полувреме започна с две промени от страна на Рилски в петицата им, като Александър Янев и Джоузеф Лоусън влязоха на местата на Алекс Симеонов и Джон Флорвиъс. 120 секунди след старта на третата четвърт дистанцията все още бе в рамките на едно притежание, след като Чавдар Костов настъпи газта и дори с негова тройка равенството се завърна на таблото при 46:46. И двата тима разчитаха на страхотни индивидуални изяви от своите лидери, като Диксън и Костов си размениха по една такава за 50:48 в полза на Балкан. Веднага след това престрелката продължи с тройка на Александър Янев, а впоследствие Алън Арнет се пребори за борба в нападение и направи разликата три точки в полза на самоковци при 50:53. Майкъл Диксън пък направи фал в атака срещу Майкълин Скот преди топката да бъде вкарана в игра, след което Джоузеф Лоусън наниза тройка за 50:56 в полза на Рилски спортист. Той обаче извърши четвъртото си нарушение, а Балкан скъси половината от своя пасив за 53:56, а след това - при доста удължила се атака, момчетата на Васил Христов отбелязаха още две точки чрез Хана за 55:56. Неговият съотборник в гардовата линия Диксън пък възстанови преднината на домакините за 57:56. Джон Флорвиъс пък бе фаулиран, като при изпълнението си на наказателните удари лазери бяха насочени към очите му от фенове на Балкан. Съдиите спряха играта, за да вземат мерки и да информират секретарската маса, а след това Флорвиъс вкара двата си фала за 57:58 в полза на Рилецо в края на третата четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ: Последната част започна с излишно напрежение от страна на феновете на двата отбора, като тези на Рилски спортист хвърлиха бутилка на терена. Чисто от баскетболна гледна точка пък Рилски спортист продължаваше да е с крехка преднина при 59:60. В точния момент гардът на гостите Деян Карамфилов отбеляза първия си кош от игра за 59:62 след три минути игра в периода. Играчите на двата отбора започнаха да се надхитрят и да си печелят нарушения, като Чавдар Костов за трети път си изкара три наказателни, този път след фал на Йордан Минчев. След това пък Хана също бе фаулиран, но той изпусна и двата - 61:64. Сякаш силите на ботевградчани бяха на привършване, като с оставащи пет минути Рилски вече водеше с пет при 61:66. Рилски обаче остана без едно голямо тяло заради петия фал на Джон Флорвиъс, но пък за сметка на това на терена се завърна Джо Лоусън, който беше с четири нарушения до този момент. Ерик Адамс вкара един от двата си наказателни и намали изоставането на домакините до четири при 62:66, а след това Диксън се отличи със страхотен пробив и кош плюс нарушение за 65:66 с оставащи около три минути до края на редовното време. Самоковци продължаваха да трупат пропуски от отворени стрелби на тройката и така Балкан имаше шанс да поведе в последните мигове. Арнет обаче изигра супер защита срещу Диксън, открадна му топката и си спечели неспортсменско нарушение. Американецът обаче вкара веднъж за 65:67, а в последвалата атака самоковци не можаха да се разпишат. Йордан Минчев пък изкара петия фал на Александър Янев и така Алекс Симеонов се завърна на паркета. Минчев не сбърка от наказателната линия и възстанови паритета при 67:67 с оставащи по-малко от две минути. Лоусън обаче бе фаулиран от Минчев и при подготовката си за изпълнение на наказателния отново лазери бяха насочени към погледа му. Американецът вкара само втория си фал за 67:68. Йордан Минчев изпусна тройка, но след това Арнет направи грешка в нападение и така се стигна до таймаут с оставащи 44 секунди на часовника. След прекъсването Минчев бе фаулиран от Алекс Симеонов на тройката и си спечели три наказателни удара. Минчев устоя до голяма степен на напрежението и вкара два от трите си фала, за да върне аванса в ръцете на Балкан при 69:68. В последната атака в мача Майкълин Скот изпрати на земята Николай Грозев и се вдигна за стрелба от средно разстояние, но той тя бе твърде дълга и така Балкан се спаси за крайното 69:68.

Майкъл Диксън се отличи с 19 точки и 5 борби за победата на Балкан. Сюприйм Хана наниза 17 точки и направи 6 асистенции, Йордан Минчев приключи с 16 точки и 8 овладени топки, а Ерик Адамс добави 11 точки и още 8 борби.

Най-резултатен за Рилски спортист бе Чавдар Костов с 15 точки. Джоузеф Лоусън се разписа с 14 точки, а Алън Арнет допринесе с 13 и 6 борби.