Литва: Украинската армия може да удря по руски цели и на територията на Беларус
На Украйна трябва да бъде разрешено да нанася удари по руски военни цели в Беларус, ако това е необходимо за нейната отбрана.
Това мнение изрази министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис в коментар за радио "Свобода".
Преди срещата на върха на външните министри на НАТО в Прага той беше попитан дали украинската армия трябва да удря цели на територията на Беларус.
"Украйна трябва да може да се защитава сама. Ако Русия, опасявайки се, че целите могат да бъдат атакувани в Русия, може да ги премести някъде другаде, тогава мисля, че изборът на цели също трябва да бъде преместен", каза Ландсбергис.
Използването на западни оръжия за удари срещу Русия се подкрепя от Обединеното кралство, Дания, Чешката република, Франция, Нидерландия, Латвия, Литва, Естония, Канада, Финландия, Швеция, Полша и Норвегия.
Италия изключва както използването на свои оръжия срещу Русия, така и изпращането на войници в Украйна. Белгия, която ще достави на Украйна F-16, заяви, че те могат да бъдат използвани само на територията на страната.
Вчера стана известно, че Съединените американски щати също позволяват на Украйна да удари Русия с техните оръжия. Според средствата за масова информация администрацията на Джо Байдън е направила това под натиска на съюзниците.
Прочети цялата публикация



Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
ISW: Кремъл засилва пропагандата за „неизбежна победа“ във войната с Украйна
Зеленски безсмислено жертва своите войници в Покровск? Все още не е издадена заповед за изтегляне
"Украйна не бива в никакъв случай да отстъпва територии"
8-те смъртоносни далекобойни оръжия, разработени от Украйна от началото на войната
Успяла ли е Русия да завладее Покровск?
Ще се справи ли Ердоган с „Турски” и „Сирийски" Кюрдистан?
Путин е готов да воюва до предпоследния руснак (последният е самият той), за да заличи Украйна
Украйна да отстъпи земи: какво казва международното право?
Водата като повод за война: руската водна криза в окупирана Украйна
„Заедно в борбата с огнената стихия“- кауза на Ротари клуб- Петрич за Коледния бал
Втори тур на президентските избори в Чили, народът избира между комунистка и консерватор ВИДЕО
8 000 румънци отново протестираха срещу корупцията в съдебната система
Москва: Мерц призна, че е в ход голяма геостратегическа промяна
Лавров: Русия вижда опасни тенденции в натрупването на военен потенциал и промяна в баланса на силите на Балканите
Национална гордост! Помните ли близнаците от "Детска планета"?! Хасан стана пианист №1 в света
Орбан: Изземването на замразени руски активи е обявяване на война на Русия
Девет души, помилвани от Лукашенко, пристигнаха в Литва, останалите 114 са отведени в Украйна
Дефект отложи изстрелването на руската ракета-носител „Протон-М“