Открити са необичайни планети от типа мини-Нептун
Учените са открили екзопланети от тип мини-Нептун около четири червени джуджета, които са разположени близо до техните родителски звезди и вероятно са в необичайни ексцентрични орбити, пише The Astronomical Journal.
Мини-Нептуните са планети, които са междинни по размер между Земята и Нептун и са относително често срещани извън Слънчевата система. Те представляват обещаващи обекти за изучаване на екзопланетни атмосфери с космическия телескоп Джеймс Уеб. Новите мини-Нептуни имат радиус приблизително 2-3 пъти по-голям от земния и орбитален период около звездите по-малък от осем дни.
Наблюденията са направени с помощта на редица наземни телескопи, оборудвани с астрономически камери MuSCAT за изследване на атмосферите на транзитни екзопланети. Радиалните скорости на звездите-домакини са измерени с помощта на IRD (InfraRed Doppler) спектрометър на телескопа Subaru. Измерванията показват, че горната граница на масите на тези планети е по-малка от 20 пъти от масата на Земята.
Връзката между измерените радиуси и масите на мини-Нептун показва, че те не са скалисти планети като Земята. Вътрешността им вероятно съдържа летливи вещества като кристали воден лед. Най-малко три планети — TOI-782 b, TOI-2120 b и TOI-2406 b — са разположени в ексцентрични орбити, което е необичайно за планети, обикалящи около червени джуджета. Обикновено орбитите на планетите с къс период трябва да са кръгли поради влиянието на приливните сили.
Едно от обясненията за този феномен е, че тяхната вътрешност, която прилича на вътрешността на Нептун, не е подложена на приливни влияния. Това позволява на планетите да поддържат ненулев ексцентрицитет в продължение на милиарди години.
Прочети цялата публикация