Родословието на (в) ГЕРБ - битие 5:1
Родословието на (в) ГЕРБ… Интересна е трансформацията в политиката, когато трябва да се взимат решения и да се носи отговорност. Когато си силен – водиш, когато не си силен (не използваме думата „слаб“, защото не е релевантна, когато си спечелил изборите) се обръщаш към родословието, към родствените връзки в партията (не в пряк смисъл, но нали всички в една партия са като семейство и се подкрепят в лошо и добро). Нали сега родствените връзки задължиха три жени да преговарят с останалите партии, за да има кабинет, за да може България да се движи напред в тази тежка геополитическа ситуация, за да има стабилност в страната, за да има спокойствие за хората, за да има надежда за младите, сигурност за пенсионерите, работа и достойно заплащане, национална сигурност, евроатлантическо поведение, ясна роля в НАТО и т.н. 2 декември 2023 година, Борисов говори в Сливен пред Младежката организация на партията "Те се изкълчиха и въпреки че мина гласуването, не стана красиво. Стана така, че една подобна формула на управление трябва да работи. Дори искам да им коментирам аргументите. В медиите излезе, че все едно Николай Денков е дошъл и ни се е накарал. Това беше внушението от новините. Това не е вярно. На ГЕРБ мога да се карам само аз, а на мен - никой", категоричен бе Борисов. Битие 5:1 Изразът „родословието на Исус Христос, Син на Давид, Син на Авраам“ е подобен на израза в Битие 5:1: „Ето списъка на Адамовото потомство.“ Първият Адам е бил глава на първото или физическото създание. Христос като последния Адам е глава на новото или духовното създание.“
Обектът на това Евангелие е Исус Христос. Името Исус означава Йехова - Спасител, докато Христос (Помазаник) ни Го представя като дълго чакания Месия. Наименованието Син на Давид Го показва като носител на двете функции, дадени Му в Стария Завет - тази на Месията и тази на Царя. Наименованието Син на Авраам представя нашия Господ като Онзи, чрез Когото се изпълнява последното обещание, дадено на праотеца на юдейския народ.
Исторически родословието може да се раздели на три части: от Авраам до Есей, от Давид до Йосия и от Ехония до Йосиф. Първата част завършва с Давид; втората включва царския период; третата документира списъка на царското потомство в изгнаническия период (576 г. пр. Хр. и след това).
В това родословие се съдържат и някои интересни особености. В него, например, се четат имената на четири жени: Тамар, Рахав, Рут и Витсавее (онази, която е била Уриевата жена). Тъй като в източните родословни списъци рядко са били споменавани женски имена, включването на тези жени става още по-удивително и поради факта, че при тях говорим за изневяра, а две са били нееврейки. Тяхното включване във въведението на Матей може би идва да покаже по един изкусен начин, че Христос ще донесе спасение на грешните и милост за езичниците... Колко ли още интересни факти могат да се намерят във Вечната книга – особено за родословието и трактатите за поведение и управление на масите. От първото…, през царуване… и до изгнание…
Прочети цялата публикация