Fakti.bg | 01.07.2024 17:41:45 | 21

България стартира с победа над Германия на Европейското по волейбол за жени под 18 години

С чиста победа срещу Германия започна участието на националния ни отбор за жени под 18 години на Европейското първенство (1-13 юли) в Румъния и Гърция. В първата си среща от Група II преди 200 зрители в Ираклион младите ни "лъвици" се поздравиха с успех с 3:0 (25-23, 25-19, 25-23). Среща продължи 88 минути.

Селекционерът Антонина Зетова заложи на титулярния си състав от Балканското първенство в Тирана, където нашите завоюваха второто място. В началните минути на полето излязоха Димана Иванова, Никол Окоро, Калина Венева, Вяра Парапунова, Деница Ангелова, Дарина Нанева и либеро Виктория Нинова.

След леко предимство за съперника в откриващата част на мача и догонване от наша страна, записахме серия от 4 поредни точки, с което излязохме напред в резултата 9:7. Бундестима опита да си върне предимството и на два пъти изравни (11:11 и 18:18). Грешка на начален удар на германския тим и забивка на Нанева и щабът на Германия взе прекъсване (20:18). Парапунова реализира трета поредна точка за нас, а с хубава двойна блокада успяхме да задържим аванса при 23:20. Съперникът обаче ни доближи на само 1 точка и Зетова поиска таймаут. След него Лейлани Слаканин сбърни на начален удар и ни затворихме частта при втория ни геймбол.

С два аса на Парапунова започна вторият гейм. След това обаче допуснахме неточности в защита и на контраатака. Процентът на посрещане спадна и Германия излезе напред в резултата. Зетова взе прекъсване при 3:6. Грешките на немския тим бяха повече, особено на сервис, и останахме близо в точковото съотношение. След двойка блокада и последвал ас стигнахме до обрат при 14:13. Германският щаб поиска прекъсване, а след него дойде и още един ас – на Нанева. Спечелихме хубаво дълго разиграване, за да стане преднината ни 3 т. (17:14), а съперникът поиска втори таймаут. И след него техните грешки продължиха. Авансът ни достигна 5 точки (21:16). Нашите момичета леко загубиха концентрация и сгрешиха два начални удара. Въпреки това стояхме много по-добре и заслужено поведохме с 2:0 след 25:19.

Бундестима имаше леко предимство и в началото на третия гейм. Нашият щаб даде наставления при 6:9 и без припряност нашите "лъвици" стигнаха до обрат 12:11. Успявахме да задържим преднината ни, но отново след отпускане в защита допуснахме и изравняване при 22:22. Грешки на начален удар за Германия ги лиши от почетен гейм поне, а срещата завърши със спечелено оспорване от наша страна. При 24:23 първият съдия отсъди точка за Германия, когато видимо топката излезе в аут. След бурни протести от страна на Зетова, вторият съдия се намеси и решението бе поправено в наша полза.

България завърши мача с 8 аса (по 3 на Деница Ангелова и Вяра Парапунова, два на Дарина Нанева) и 5 точки от блокада, като 3 от тях баха на Нанева. Най-резултатна бе Ангелова с 11 точки, Нанева добави 9, Никол Окоро – 7 т., Вяра Парапунова – 6 т., Калина Венева – 5 т. Германките допуснаха общо 28 грешки.

Във вторник играем с Турция, отново в 17:30 ч.