Fakti.bg | 03.07.2024 13:43:25 | 27

Изключителна България постигна трети пореден успех на Европейското първенство по волейбол за жени под 18г.

Изключителна България постигна трети пореден успех на Европейското първенство за жени под 18 години, което се провежда в Румъния и Гърция (1-13 юли). Селекцията на Антонина Зетова постигна драматична и много важна победа над лидера до този момент Полша с 3:2 (21:25, 21:25, 25:21, 28:26, 14:7) в мач, продължил два часа.

Преди днешният двубой в Ираклион само ние и полякините нямахме загуба, а така оставаме единственият състав без поражение в Група II и заемаме първата позиция. Отличен мач записа днес Деница Ангелова, която бе най-резултатна.

Нашите момичета трябваше да излязат срещу Полша само няколко часа след тежкия мач срещу друг от фаворитите в потока – Турция (3:1). Може би заради умората и ранния час на мача, националките влязоха трудно в срещата. Съперникът поведе с 0:6. Първата точка за България донесе Калина Венева, която направи се представи много силно срещу туркините. Кошмарното начало обаче продължи – 9:1. Младите ни "лъвици" успяха да се събудят и да направят серия от 4 поредни точки. Най-вече с добра игра на блокада и с дейното участие на Деница Ангелова стигнахме до 11:16. Очаквано полският щаб взе прекъсване. След него и Окоро ни приближи повече до съперника. С мощна забивка на Парапунова изоставането ни вече бе едва 2 т. (17:19). Полша поиска таймаут. Продължихме да изпитваме проблеми на посрещане и след хубава атака на Полша се стигна до геймбол. Центърът Мая Копот отбеляза победната за частта точка – 25:21.

Втората част започна много по-добре за нас (4:1). Полякините опитаха да ни догонят и успяха да се доближат на 1 точка, но няколко пъти лош начален удар им попречи да изравнят. Парапунова ни донесе аванс от 4 т. (12:8), а полският щаб взе таймаут. Грешките на сервис продължиха да тормозят полския състав. С ас на Нашата Орноч все пак се стигна до равенство при 15:15, а Зетова веднага реагира. Направихме две поредни успешни атаки, но след това събркахме на начален удар, а на свой ред Полша записа 4 поредни точки за обрат (17:19). Зетова взе таймаут. Деница Ангелова заби за ново равенство – 20:20. Не успяхме да организираме добре защитата ни и съперникът поведе с 3 т., последва геймбол, който бе реализиран още при първата възможност с успешна двойна блокада на Полша - 25:21. В тази част съперника записа 5 точки от начален удар.

Отличната игра на Деница Ангелова се запази и в третия гейм, който стартира с три поредни нейни точки, две от които на сервис. Агресивността ни в атака се изостри и това доведе до резултат – 7:2. Полският щаб опита да вземе мерки. Играта ни през центъра бе успешна, а ас на Нанева ни изведе с 10:4. Продължихме с наказателната акция и вече авансът ни бе двуцифрен – 15:4. Това видимо стъписа полските националки, които за кратко започнаха да грешат по-често, но след това със серия от хубави спасявания реализираха серия от 5 поредни точки и ни доближиха при 17:12. Българският щаб поиска прекъсване. Разликата стана едва 3 т., но с две точки на Нанева бе прекъсната негативната серия. Страхотната игра в защита на Полша им помогна да стопят до 2 т. (21:19). Българките не се предадоха в този критичен момент и успяха спечелят частта с 25:21.

Спадът в играта ни от края на третия гейм беляза началото и на четвъртия – 1:5. Зетова взе ранно прекъсване и това повлия благоприятно, като стопихме до 1 т. (7:8). Божидара Иванова влезе в игра и с две поредни нейни точки изравнихме при 12:12. Двубоят се завърза, а след грешка в защита на Полша поведохме за първи път в този период при 17:16. Зетова направи двойна смяна и пусна в игра Стефани Дянкова и Никол Окоро, а срещата вървеше точка за точка. Ротациите в състава ни зачестиха в тези заключителни минути, но това бе нормално и предвид натрупването на умора. Венева получи някаква контузия и не успя да посрещне една топка, като се наложи да бъде бе заменена от Парапунова. Излязохме с 1 точка напред и геймбол, след като полякините направиха грешка на контраатака, а треньорът им поиска прекъсване. Следващите две точки бяха в тяхна полза, а ние спасихме последвалия мачбол. Елисавета Сариева бе стабилна на мрежата, за да реализира. Всяко разиграване бе много инфарктно, а нашият тим показа изключителен характер. С точка на Парапунова изравнихме в геймовете и стигнахме до тайбрек – 28:26.

Придобили повече увереност, играта ни тръгна с настроение в тайбрека – 1:4. Топка в аут на Полша, 6:2 и таймаут за съперника. Авансът ни не просто се запази, а се увеличи с много агресивна игра на атака и повече концентрация в защита. Напълно заслужено доминирахме в този последен гейм и закономерно стигнахме до крайния успех.

Днес записахме 10 точки от блокада и 7 на сервис. Най-резултатна бе Деница Ангелова с 22 точки, а тя имаше 68% в атака. Калина Венева и днес помогна много на отбора с 14 т., като тя имаше висок процент на посрещане. Дарина Нанева се отчете с 12 т., Елисавета Сариева – 10 т., а Вяра Парапунова – 9 т.

Четвъртък е почивен ден на ЕвроВолей за жени под 18 години. Следващият ни мач е в петък, 5 юли, от 14:30 ч. срещу Литва.