Fakti.bg | 01.07.2024 17:59:26 | 30

Франция би с късмет Белгия и е на четвъртфинал

Франция се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство в Германия, след като на осминафинал победи минимално Белгия с 1:0 с автогол на Ян Вертонген. „Петлите“ отново не бяха докрай убедителни, но продължават напред и чакат победителя от двойката Португалия - Словения, пише .

Франция започна по-активно срещата и стигна до първия удар в мача в десетата минута. След пробив през центъра Антоан Гризман нанесе шут от около 20 метра, който бе точен, но твърде слаб и Коен Кастелс улови без проблеми.

В 14-ата минута Франция стигна до нова добра атака. При заучено изпълнение на ъглов удар Антоан Гризман намери Килиан Мбапе в наказателното поле, капитанът си нагласи топката и стреля, но над вратата.

В 24-ата минута Кевин Де Бройне стреля коварно от лряк свободен удар, но Майк Менян внимаваше и успя да избие топката.

В 26-ата минута Лоис Опенда направи отличен пробив отляво и пусна успореден пас на голлинията, с който Жул Кунде не успя да се справи и топката падна на крака на Яник Караско, който стреля от движение, но бе блокиран.

Осем минути след това "петлите" стигнаха до най-чистото положение от началото на мача. Жул Кунде проби по десния фланг и качи топката на главата на Маркюз Тюрам, който нанесе удар, а топката премина на сантиметри покрай вратата.

В добавеното време на първата част Килиан Мбапе проби много добре от ляво, движейки се по аутлинията, успя да премине през няколко белгийски футболисти и намери Орелиен Чуамени, който шутира много високо над вратата.

В 49-ата минута Орелиен Чуамени стреля опасно от средна дистанция, но Кастелс успя да спаси. Две минути след това Тюрам получи центриране отдясно и засече с глава, но прати топката над белгийската врата.

В 54-ата минута Мбапе отново проби отляво и нанесе нелош удар, който обаче се оказа неточен. Две минути по-късно Кунде проби отдясно и пусна пас за Гризман, който нанесе неточен удар.

Франция продължи да загражда белгийското наказателно поле и стигна до нова възможност в 69-ата минута, когато Орелиен Чуамени отправи четвъртия си удар от началото на срещата, но отново не успя да уцели очертанията на вратата.

В 70-ата минута Белгия стигна до голов шанс за първи път от известно време насам. Ромелу Лукаку получи подаване отляво, след като бе изпуснат от френската отбрана и нанесе точен удар, който обаче бе спасен от Майк Менян.

Четири минути след това Франция стигна до нова много добра възможност. Уилиам Салиба нанесе много силен удар към близкия десен ъгъл, но късметът покри белгийците и топката премина на сантиметри покрай вратата на Кастелс.

В 78-ата минута Килиан Мбапе получи топката на границата на наказателното и стреля от движение, но мерникът отново му изневери и за пореден път коженото кълбо прелетя високо над вратата на Коен Кастелс.

Пет минути по-късно Белгия стигна до много добра възможност, след като Кевин Де Бройне нанесе тежък удар към вратата на Майк Менян, който зае добра позиция и успя да избие, макар и да бе сложно.

В 85-ата минута по-добрата игра на Франция даде резултат. След продължително нападение, минало през Тео Ернандес, Жул Кунде, Антоан Гризман и Н'Голо Канде, топката стигна до Рандал Коло Муани, който стреля и с помощта на рикошет в тялото на Ян Вертонген топката влезе във вратата - 1:0! Така и заврши мача.

Състави:

Франция: 16. Майк Менян - 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилиам Салиба, 22. Тео Ернандес - 13. Н’Голо Канте, 14. Адриен Рабио, 8. Орелиен Чуамени - 7. Антоан Гризман - 15. Маркюз Тюрам (62' - 12. Рандал Коло Муани), 10. Килиан Мбапе (К)

Резерви: 1. Брис Самба, 23. Алфонс Ареола - 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6. Едуардо Камавинга, 9. Оливие Жиру, 11. Усман Дембеле, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола

Селекционер: Дидие Дешан

Белгия: 1. Коен Кастеелс - 21. Тимоти Кастан, 4. Вут Фаес, 5. Ян Вертонген, 3. Артур Теате - 8. Юри Тилеманс, 24. Амаду Онана, 7. Кевин де Бройне (К) - 22. Жереми Доку, 20. Лоис Опенда (63' - 18. Орел Мангала), 11. Яник Караско - 10. Ромелу Лукаку

Резерви: 12. Томаш Камински, 13. Матс Селс - 2. Зено Дебаст, 6. Аксел Витсел, 8. Юри Тилеманс, 9. Леандро Тросар, 14. Доди Лукебакио, 16. Астер Вранкс, 17. Шарл Де Кетеларе, 19. Йоан Бакайоко, 23. Артур Вермеерен, 25. Максим Де Куйпер

Селекционер: Доменико Тедеско