Fakti.bg | 02.07.2024 08:50:02 | 19

Израел vs. Ливан! Техеран ще подкрепи "Хизбула" с всички сили

Съветник на върховния лидер на Иран предупреди, че ако Израел започне всеобхватна офанзива срещу Хизбула, това рискува да предизвика регионална война, в която Техеран и оста на съпротивата ще подкрепят ливанското въоръжено движение с всички средства.

Камал Харази, съветник по външните работи на аятолах Али Хаменей, заяви пред Financial Times, че ислямската република не се интересува от регионална война и призова САЩ да окажат натиск върху Израел, за да предотвратят по-нататъшна ескалация.

Запитан дали Иран би подкрепил Хизбула, неговият най-важен и мощен пълномощник, военно в случай на пълномащабен конфликт, Харази посочи, че целият ливански народ, арабските страни и членовете на оста на съпротивата ще подкрепят Ливан срещу Израел. Според него има шанс за разширяване на войната в целия регион, в който ще бъдат ангажирани всички страни. По думите в такава ситуация Иран няма да има избор, освен да подкрепи Хизбула с всички възможни средства.

Разширяването на войната не е в интерес на никого, нито на Иран, нито на САЩ, подчерта той. Напрежението между Иран, САЩ и Израел се повиши след атаката на Хамас от 7 октомври и ответната офанзива на Израел в Газа, като подкрепяните от Иран въоръжени групировки започнаха атаки срещу еврейската държава.

Хизбула разменя почти ежедневен трансграничен огън с Израел, бунтовниците хуси в Йемен удрят кораби в Червено море и изстрелваха дронове и ракети по Израел, а шиитски бойци в Ирак и Сирия атакуват американски войски и изстрелваха снаряди по Израел.

Иран и Израел също започнаха последователни ракетни атаки един срещу друг през април - отбелязвайки първия пряк ирански удар срещу Израел от собствената му земя. Въпреки това и двете страни се опитаха да намалят напрежението, като съответните удари се считат за калибрирани и причиняват ограничени щети. Но страховете от всеобща война между Израел и Хизбула се засилиха през последните седмици на фона на все по-войнствената реторика и от двата лагера. Мисията на Иран в ООН предупреди за "заличаваща война", ако Израел започне офанзива срещу Хизбула, като изтъкна, че "всички опции" са на масата.

Друг високопоставен ирански служител заяви пред FT, че е малко вероятно Иран да се насочи директно към Израел. По думите му вместо това ще мобилизира мрежата от подкрепяни от Иран въоръжени групи в целия регион, които съставляват оста на съпротива.

На фона на това Иран избира нов президент, след като Ибрахим Раиси загина при катастрофа с хеликоптер. Не бе избран победител на първи тур. На балотажа гласоподавателите ще избират между реформиста Масуд Пезешкиан, който иска да се ангажира отново със Запада, за да осигури облекчаване на санкциите, включително тези, наложени заради ядрените амбиции на Техеран, и Саид Джалили, идеологически хардлайнер, враждебен към САЩ.

Според Харази независимо кой спечели президентските избори общата външнополитическа стратегия, определена от Хаменей, ще остане същата. По думите му изборите ще създадат шанс за диалог между Иран и Запада, Но за да постигнат това, западните държави ще трябва да се оттеглят от настоящите политики и да се включат в преговори с Иран въз основа на равни условия и взаимно уважение, поясни той.

Ислямската република би била готова да проведе непреки преговори с Вашингтон относно ядрената програма на Техеран при ново правителство. Иран и Западът са в безизходица, откакто бившият президент на САЩ Доналд Тръмп едностранно се отказа от JCPOA (ядрената сделка) през 2018 г. и наложи вълни от санкции на републиката.

Харази подчерта, че Иран не разработва ядрени оръжия. Той посочи, че аятолах Хаменей е издал фетва през 2003 г., забраняваща разработването на ядрен арсенал.

По отношение на войната в Украйна, Харази заяви, че Иран не взима страна в конфликта и че е продал дронове на Русия преди войната. Той добави, че няма пречка между Иран и Русия за оръжейни сделки, подчертавайки, че Техеран води преговори за закупуване на руски изтребители.

Прочети цялата публикация