Какво обещаха политическите сили във Франция преди втория тур
Френските политически партии се опитаха да създадат политически съюзи, след като президентът Еманюел Макрон изненадващо свика парламентарни избори, което промени политическия пейзаж към три големи блока, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
От крайнодесния "Национален сбор" до левия "Нов народен фронт" и центристкия алианс на Макрон, наречен "Заедно", ето преглед на предизборните обещания, дадени преди втория тур на гласуването:
КРАЙНОДЕСЕН "НАЦИОНАЛЕН СБОР"
Евроскептичната партия "Национален сбор" на Марин Льо Пен печели най-голям брой места в Националното събрание, долната камара на парламента, но може да не успее да постигне абсолютно мнозинство.
Тя е сключила сделка с Ерик Сиоти, който оглавяваше консервативните Републиканци, докато повечето от политиците ѝ не прекъснаха връзките си с него след пакта му с крайната десница.
"Националният сор" се ангажира с:
*Балансиране разходите на домакинствата чрез намаляване на данъците върху горивата, бензина и петрола;
*Отмяна на предложението на Макрон за увеличаване на пенсионната възраст на 64 години от от 62 години, въпреки че пренебрегна предишното си обещание да намали пенсионната възраст на 60 години поради бюджетни причини;
*Напускане на съвместния пазар на електроенергия в ЕС, за да предложи по-ниски цени на тока на национално ниво;
*Подобряване на достъпа до обществено здравеопазване в селските райони;
*Засилване на наказателните санкции за престъпления, свързани с наркотици и насилие срещу полицейски служители;
*Намаляване на социалните помощи за семействата на юноши престъпници;
*Намаляване на имиграцията, разхлабване на правилата за експулсиране на мигранти без документи, ограничаване събирането на семействата на мигранти;
*Инкриминирането като престъпление на пребиваването във Франция без разрешение.
ЛЯВ "НОВ НАРОДЕН ФРОНТ"
Политически партии, представляващи лявото крило, от умерените социалисти и Зелените до по-твърдите комунисти и "Непреклонна Франция" на Жан-Люк Меланшон се споразумяха да сформират "Нов народен фронт".
Левият блок се ангажира с:
*Ограничаване на цените на основни стоки като горива и храни;
*Повишаване на минималната работна заплата до 1600 евро месечно нето;
*Повишаване на заплатите на работещите в публичния сектор;
*Въвеждане на данък върху богатството, преразглеждане на данъка върху наследствата;
*Спиране на новите проекти за изграждане на магистрали;
*Приемане на правила за борба с разхищението на питейна вода;
*Премахване на пенсионната реформа на Макрон и стремеж към "право на пенсиониране" на 60 години;
*Прекратяване на "строгите икономии" в рамките на бюджетните правила на ЕС;
*Реформиране на общите селскостопански политики на Европа.
ЦЕНТРИСТКИ АЛИАНС НА МАКРОН
В политическия център Макрон призова умерените партии да се присъединят към неговия предизборен алианс срещу политическите крайности в политическия център досега без особен успех, отбелязва Ройтерс.
Президентът, който предупреди за риска от "гражданска война", се опитва да представи своя лагер като последната надежда за стабилност.
Центристкият блок на Макрон се ангажира с:
*Натискане на бутона за спиране на реформата за безработицата във Франция с цел затягане на правилата за социални помощи;
*Да продължи да създава работни места чрез подкрепа за про-бизнес политики;
*Отказ от увеличение на данъците за домакинствата;
*Обвързване на пенсиите с инфлацията и защита на покупателната способност;
*Освобождаване на таксите за работодателите, за да се улесни повишаването на заплатите на работниците с ниски доходи;
*Създаване на евтино допълнително здравно осигуряване за нуждаещите се;
*Отчитане на бюджетния дефицит на страната и противопоставяне на безразборното харчене;
*По-решителен подход към престъпността на непълнолетните.
Прочети цялата публикация




Решителна битка за Елисейския дворец! Марин льо Пен остава в битката за президентския пост, но има ли някакви шансове
Тънка или дебела е външната политика на България
Войната в Украйна: скритото послание на Путин към Европа
Христо Янев: Трябва да повторим играта от първия мач срещу Карабах
Саудитска Арабия ще става ядрена сила
Калина Андролова: Европа се подготвя да живее в свят без американския чадър за сигурност
Европа се въоръжава: може ли да замести технологиите от САЩ?
Ракети "Томахоук": Какво могат и защо са нужни на Германия
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
След решението на съда! Марин Льо Пен води в две допитвания преди президентския вот във Франция
Удари в Крим: Експлозии разтърсиха Керч, Симферопол и Феодосия
The Telegraph: „Коалицията на желаещите“ приключва без Франция
Израел уби 19 палестинци в Газа въпреки преговорите
ХДС допуска оставка на Мерц след изборите в Източна Германия
Сърбия пред спиране на корабоплаването по Дунав до дни
Мароко проговори за Сеута: Рабат потвърди за 11 удавени, иска разследване за насилие на границата
САЩ и Иран с преговори днес, цената на петрола падна под $82
Манекенка отиде при клиент, след което изчезна без следа: нещатa ѝ бяха намерени по улиците, а след това бе разкрит двойният ѝ живот
Емануел Луканов: Имах чувството, че сме в ШЛ, ЛЕ и ЛК и трите турнира ги изиграхме