Fakti.bg | 10.07.2024 20:58:29 | 54

Англия взе своето от Нидерландия и е на финал

Англия се класира за финал на европейско първенство за втори пореден път. Отборът на Гарет Саугейт стигна до победа с 2:1 срещу Нидерландия и ще спори за титлата срещу Испания в неделя. Чави Симонс откри резултата в седмата минута, а Хари Кейн изравни от дузпа в 18-ата минута. Оли Уоткинс се разписа в 91-ата минута, пише sportal.bg.

Отборът на Роналд Куман изглеждаше по-дефанзивно разположен, разчитайки на контраатаки. На два пъти "лалетата" опитаха бързи атаки и показаха, че те ще бъдат доста опасни. В първия случай бе вдигната засада, а във втория защитата на съперника се справи.

В седмата минута англичаните загубиха топката в опасна зона. Чави Симонс открадна кълбото от Деклан Райс, напредна и с велиоклепен удар преодоля Пикфорд. Тимът на Саутгейт изостава в резултата в трети пореден мач от фазата на елиминациите на Евро 2024.

Англия опита веднага да отговори и започна да атакува по-агресивно. Центриране на Фоудън от фал бе изчистено от отбраната на "оранжевите. Малко по-късно пробив на Сака завърши с блокиран удар. Топката стигна до Кейн, който я прати над вратата. В тази ситуация обаче капитанът на британците бе уцелен в крака от Дъмфрис. Съдията отиде да види случилото се на монитор и отсъди дузпа. От бялата точка Кейн се разписа и изравни резултата.

След първото изравняване последва силен период "Трите лъва" и нови техни атаки. Тимът на Саутгейт бе много близо до втори гол в 23-ата минута. Тогава пробив на Мейну завърши с подаване към Фоудън, който се разходи сред няколко защитници в наказателното поле и успя да промуши топката покрай вратаря. Тя обаче не премина голлинията преди Дъмфрис да я изчисти.

Дензъл Дъмфрис бе в центъра на събията и в двата края на игрището. След важната си намеса пред своята врата той можеше да се окаже в много сложна ситуация. Бранителят на Интер спря Фоудън, англичаните искаха нарушение, а ситуацията бе такава. Ако беше отсъден фал, можеше да се стигне и до втори жълт картон на защитника. Малко по-късно Дъмфрис бе пред другата врата и засече топката с глава, а тя се удари в горната греда.

Въпреки тази ситуация Англия определено доминираше, а Фил Фоудън, който се губеше в първите си мачове на Европейското, блестеше. В 32-ата минута той също удари греда след великолепен удар от дистанция. Малко по-късно Нидерландия получи нов удар. Мемфис Депай трябваше да напусне терена поради контузия и бе заменен от Джоуи Ферман.

"Трите лъва" продължаваха да натискат и последваха удари на Фоудън и Мейну, но те не затрудниха Вергбруген. Нидерландия много трудно се справяше с атаките на съперника и прекарваше повечето време в собствената си половина. Все пак те удържаха до почивката и първото полувреме завърши при равенство, което даде възможност на Роналд Куман време за размисъл какви промени трябва да направи.

На почивката и двамата треньори направиха по една смяна. Люк Шоу влезе в игра на мястото на КийрънТрипиър, а Ваут Вегхорст замени Донийл Мален. В началото на второто полувреме "лалетата" се справяха доста по-добре с атаките на съперника. Темпото бе по-ниско, а англичаните не намираха тези пролуки в защитата на Нидерландия, от които се възползваха през първата част. Тимът на Саутгейт владееше топката в големи периоди, но без да създава опасности пред вратата на Вербруген.

С минаване на времето Англия играеше все по-предпазливо, а "оранжевите" се чувстваха все по-комфортно и изглеждаха като отборът с по-ясни идеи. Един удар на Симонс не затрудни Пикфорд. В 79-ата минута Англия стигна до гол, дело на Сака, но той не бе зачетен поради засада на Уокър, който асистира. Веднага след това Саугейт направи две смени. Той извади Кейн и Фоудън и пусна на тяхно място Оли Уоткинс и Коул Палмър.

В последните минути на редовното време добра атака на нидерландците завърши с центриране към Вегхорст, но той не успя да нанесе удар, тъй като Гехи се намеси отлично. Палмър пък нанесе неточен удар към другата врата. В първата минута на добавеното време Уоткинс се превърна в герой за англичаните. Той получи топката от Палмър и с диагонален удар успя да преодолее вратаря на Нидерландия.