Fakti.bg | 14.04.2025 05:43:53 | 21

Дъщерята на Юлиан Вергов взима 15 000 лева от държавата за свой арт проект

Дъщерята на Юлиан Вергов още не се е дипломирала като актриса, но вече става и режисьор и то с държавни пари. Дни преди да навърши 23 години, тя се похвали, че е спечелила финансиране от Национален фонд „Култура”, за да снима късометражен филм. Проектът ѝ се нарича „Срам”, а бъдещата режисьорка ще вземе за него 15 000 лева от държавата, установи проверка на „Уикенд”.

„Тази малката тук, написа проект за късометражка, пусна го към НФК да го режисира, спечели проекта и взе, че го засне. Че на всичкото отгоре ѝ се случи най-изумителният екип. Тя е благодарна за животът, който продължава да ѝ се случва. „СРАМ” идва скоро. Не мечтайте така, сбъдвайте. Всичко си идва на мястото.” Това написа Алена Вергова в социалните мрежи миналата сряда, а „Уикенд” държи да го публикува без редакторска намеса, включително за поправка на правописните грешки, за да бъде усетен в пълнота стилът на авторката. Той е разкритикуван от комисията в НФК, но въпреки това експертите са отсъдили, че ще финансират проекта с цялата поискана за тази цел сума, а именно – 15 000 лева по програма „Дебюти”, направление „Екранни изкуства”, втори кръг, 2024 г. Като за филм парите не са много, но колко кандидат-режисьори без дипломи могат да се похвалят, че са печелили финансиране от държавата за първи проект, било то и в подобен скромен размер? Не са много.

В официалното становище на комисията специално се отбелязва, че сценарият не е написан в подходящ стил: „За бъдещи проекти е добре сценарият да бъде написан на неразговорен български език, като изключение за това са репликите на персонажите, които трябва да съответстват за достоверното изграждане на екранния образ. Изрази като „двулитровка”, „сваля мацки”, „джамват” принадлежат на текста, ако са реплики”, отбелязват експертите, от което става ясно, че въпросните улични изцепки не са били реплики. Смелата Алена, изглежда, с размах е изляла идеята, без да се интересува дали езикът, който ползва за тази цел, е книжовен, или не. Това не е попречило на комисията да я финансира, така че явно подходът ѝ е ефективен.

За какво ще се разказва във филма? „Срам” е късометражен игрален филм, който разказва историята на 25-годишната Боряна, която е израснала без майка си Катя от ранна детска възраст. От около 180годишна възраст живее с най-добрата си приятелка, след като и последният ѝ близък умира. Катя е заминала за чужбина, за да търси препитание там. Оставя детето си. 15 години по-късно се завръща в България, за да открие дъщеря си. Срещата им е напълно неочаквана за Боряна. Катя е бездомна. Сблъсъкът между тях е пагубен и за двете”, пише в официалните документи на НФК, които могат да бъдат разгледани на официалния сайт на Фонда.

Алена всъщност не е кандидатствала за финансиране от свое име, а от името на продуцентска компания „Албион филмс”, която стои зад проекти като сериалите „Дяволското гърло”, „Отдел Издирване”, „Под прикритие”, „Пътят на честта” и др. В част от тези проекти участва бащата на младата режисьорка – небезизвестният актьор Юлиан Вергов. Проектът на дъщерята всъщност е бил разкритикуван при кандидатстването на първи кръг, като са дадени насоки за задълбочаване на сценария. „Заявката и режисьорската експликация са ясни, но предложеният сценарий не е много убедителен и не развива в дълбочина заявената психологическа драма, предполага се, че ще има нова редакция. Темата на проекта е изключително важна, но не е разработена с необходимата задълбоченост. Препоръчва се да се работи по сценария и да се потърси оригинален подход”, са написали експертите. На втори кръг, въпреки че отпускат исканото финансиране, те отбелязват: „Темата на проекта е актуална, но съветът за задълбочаването му от Първи кръг не е приет. Промените в сценария са малки и не в препоръчаната насока”.

Човек би се запитал как при цялата тази критика „Срам” получава финансиране. Алена дава своеобразен отговор в своето съобщение в социалните мрежи: „Любов и зор му е майката”. А някои биха добавили: „А Юлиан Вергов му е бащата”.

Прочети цялата публикация