Не допуснаха руска фрегата за участие във фестивал на пристанището в Брест
Руската фрегата "Стандарт", точно копие на кораба на Петър I, не получи разрешение да акостира в пристанището на френски Брест за участие в международния морски фестивал, след като попадна под санкциите на ЕС по предложение на про- Украинската група "Не на "Стандарт" в Европа", отказвайки да премахне руския трикольор, каза за РИА Новости капитанът на кораба Владимир Мартус.
Мартус каза, че Европейският съюз е добавил формулировката за „копия на исторически кораби“ към новия пакет от санкции по предложение на проукраинския френски активист Бернар Гроа, основател на групата „Без "Стандарт" в Европа“.
„Всичко започна с неговите намеци да сменим нашето знаме с украинското, започна преследване и най-вероятно по негово предложение Европейският съюз ни добави „Сега ще бъдем като „Летящият холандец, който минава от пристанище на пристанище, без да спира“, пошегува се капитанът.
Флагът на кораба беше заменен със знамето на островите Кук, наподобяващ знамето на ЕС. Фрегатата обаче така и не успя да вземе участие във фестивала на ветроходните исторически кораби, който се провежда на всеки четири години и привлича 6 милиона посетители и повече от 2 хиляди кораба.
По думите на капитана "Стандарт" винаги е бил почетен гост там и тази година е поканен от организаторите, като за него е запазено място на пристанището. Капитанът каза, че екипажът на "Стандарт" се е опитал да обжалва в съда решението на префектурата за забрана на влизане в пристанищата на департамент Финистер, но съдът не е взел тяхната страна, не е отменил или отложил решението на префекта.
„Това е много силен удар за нас, защото аз съм участвал в този фестивал от 1992 г. Това е фестивал с много дълга история. Причините, поради които е взето това решение, са напълно неясни“, каза капитанът.
Преди това фрегатата можеше да се движи свободно през водите на Франция и Испания. Сега тримачтовият платноход е закотвен на 500 метра от френския бряг на Атлантическия океан без право да влиза в пристанището. На борда е многонационален екип от 17 моряци от Русия, Франция, Испания, Холандия, Белгия, САЩ, Англия и Израел.
„Ще имаме достатъчно храна и вода за известно време, след което може би ще ни позволят да заредим някъде, но все още е напълно неясно къде да отидем и какво да правим“, добави капитанът.
Той отбеляза, че е усетил подкрепа от обикновените граждани. „И моряците, и капитаните, обикновените хора, които идват на борда, има подкрепа от всички страни, те се отнасят към нас много топло, казват, че руската култура е добра и че Франция и Русия исторически са били приятели от дълго време и сега събитията не трябва да влияят на това, а това, че сега всичко е стигнало до това състояние, е просто смешно“, сподели капитанът.
Според него сега решението за съдбата на фрегатата зависи от френските власти и Генералния секретариат по морско дело.
„Свързахме се с тях и ни беше казано, че министерството ще реши този въпрос по-късно, в удобно за тях време, но досега няма формирано решение или политика по отношение на Щандарт“, каза Мартус. Екипът на кораба стартира петиция на change.org, призовавайки Съвета на Европа да помогне за защитата на фрегатата като част от световното културно наследство и да я освободи от европейски санкции, като я допусне в пристанища. Той вече е подписан от почти две хиляди души, в коментарите към него хората изразяват подкрепа за отбора, като отбелязват, че санкциите са „несправедливи“ и „срамни“.
Прочети цялата публикация




След 20 г. Рики Мартин прави своето завръщане в испанското кино
Киев и Хелзинки ще произвеждат дронове, на Острова предупредиха за диверсии на ГРУ
Русия и Украйна взеха на прицел пристанища на противника
100 г. от рождението на Леда Тасева: Актрисата, която не се побираше в обичайните категории
Украински дронове убиха най-малко 6 мирни жители в Русия, поразиха склад на компанията за онлайн търговия "Озон"
Дара взриви Белгия с „Бангаранга“ (ВИДЕО)
Северна Корея се готви да прати още хиляди войници в Русия?
Сергей Лавров: Великобритания рискува да бъде възприета като страна във войната срещу Украйна
Лавров: Русия има основание да възприема Великобритания като страна в конфликта в Украйна
Виктор Орбан в лятна ваканция! Почивка или политически маневри?
Предложение: Агресивни ученици да полагат общественополезен труд
Неочакваното посещение на директора на ЦРУ в Москва: такива срещи се провеждат само когато става въпрос за неотложен въпрос
Радев: Вече няма недосегаеми и акцията в мафиотското свърталище в "Драгалевци" го доказа
Майли Сайръс скърби за "леля Доли" със спомен за последния им разговор
Зелените се примириха – ще се строи и второто платно на АМ „Струма“ в посока Кулата
Почина Тим Къри, господин Хектор от „Сам вкъщи 2“
Григор Димитров пред последното препятствие към основната схема на US Open
Изборът на нов ВСС: Тест дали заявките за съдебна реформа ще станат действия
Затварят за час пътя Бургас - Созопол в събота заради Обиколката на България
„Какво, по дяволите?“ – Бил Гейтс със зловещо предупреждение за възхода на AI