Fakti.bg | 26.07.2024 07:22:08 | 52

България с втора победа на Балканиадата по волейбол за жени под 16 години

България спечели втора победа на Балканиадата за жени под 16 години. Воденият от Владислав Тодоров тим спечели срещу Румъния с 3:1 (25:19, 23:25, 25:7, 25:22). В първия ден от турнира в столичната зала „Христо Ботев" нашите надиграха Черна гора с 3:0. За първи път в историята се провежда Балканиада за тази възраст.

Първият гейм започна равностойно и се движеше точка за точка, но така бе само до 3:3. След това България взе солидна преднина с 9:4 и изглеждаше, че лесно ще спечели. Румънките обаче също имаха какво да покажат. Те започнаха бавно да топят пасива си и равенство дойде при 12:12. Тогава последва серия от три български точки. Те не се оказа достатъчни на този етап. Румъния отново изравни. Чак с финален щурм българките направиха нова серия, която им донесе успех с 25:19.

Втората част също започна оспорвано. Този път Румъния първа взе преднина – 6:4. Нашите изпуснаха златен шанс да изравнят след недобра организация при атаката си. А това доведе и до четири точки пасив – 5:9. Дълго време през гейма Румъния се виждаше като победител. Нашите намаляваха разликата, но не изравняваха. В последните минути все пак и това се случи 23:23. Вместо обрат обаче румънките направиха две поредни точки и изравниха – 25:23.

Третият гейм беше истински рецитал на България. Явно ядосани от развоя на втория, нашите дръпнаха убийствено с 11:1. И когато Румъния направи втората си точка, последва серия от пет за българките. Твърде рано стана ясно, че ще поведе с 2:1. И това се случи с убедителното 25:7.

В четвъртата част Румъния изглеждаше по съвсем различен начин Не само поведоха с 2:0, но след това започна да поддържа разлика от три точки. Нашите изравниха след прекъсване за 14:14. Дойде време България да покаже играта си от третия гейм. Момичетата заиграха уверено и дръпнаха с две точки 18:16. В името на драмата Румъния изравни – 19:19. В играта на нерви младите българки показаха характер. Нашите направиха пет поредни точки и докоснаха победата. Вече имахме четири мачбола. Румъния успя да спаси първите два от тях. А успехът дойде с грешен начален удар – 25:22.

В първия двубой за деня Сърбия драматично победи Черна гора с 3:2 (20:25, 26:24, 25:18, 26:28, 17:15).

Днес България играе срещу Сърбия от 18,30 ч. Преди това е двубоят Турция – Черна гора (16 ч.). Румънките почиват.

Цената на дневния билет за зала „Христо Ботев" е 5 лева. Мачовете се предават директно и в You Tube канала на БФ Волейбол.