Доган търси подкрепа от Турция. Ще има ли правителство "Радев-Доган-Борисов-Слави"?
Президентът Румен Радев очаквано връчи третият проучвателен мандат за съставяне на правителство на "Има такъв народ" (ИТН). В мрежата вече се шегуват и бабуват кой този път ще бъде кандидатът за премиер на "Шоуто" - "шнорхел", "плагиат" или направо някоя "копринка". Сайтът "Родопи 24" цитира Джевдет Чакъров, който от няколко дни е в Турция. На софра в Бурса казал: "Шефа и Слави могат да организират необходимата подкрепа за правителство с третия мандат. Шансът е 50 процента. Ако не успеем с кабинета, спешно свикваме заседание на Централния съвет". "Слави" е Трифонов, а "Шефа" няма кой друг да е, освен Ахмед Доган. Очаква се и от президенството да ударят стабилно рамо за редовно правителство, като се има предвид, че след решението на Конституционния съд Румен Радев повече няма да може да си назначава служебни кабинети, а ИТН засега са единствената му възможност за излаз към реалната власт.
Официалните и несъществени разговори за съставяне на правителство с третия мандат ще се провеждат пред медиите - запълване на ефирно време и старт на предизборната кампания. Тошко Йорданов вече обяви, че така ще покажат на гласоподавателите кои не искат правителство и хвърлят държавата в избори. Задкулисните (същинските) разговори за разпределяне на порциите (по Доган), които са най-важната част за формиране на един кабинет, ще са без съмнение на четири очи и ушенца.
Със сигурност с положително кликване за съставянето на редовно правителство са разпокъсаната БСП, която при следващи избори и при евентуално по-висока избирателна активност може да остане извън парламента. Не случайно след като организираха преврат в партията, въпреки че по документи Корнелия Нинова все още се води неин председател, те се предлагат като проститутки на всички, които могат по някакъв начин да им удължат пребиваването в 50-то Народно събрание, или осигурят ресурс за предизборна кампания. Подават ръце към ГЕРБ и Борисов, към Румен Радев, към "мумиите" в лявото пространство, към Пеевски, към ИТН, към ДПС-Доган, търсейки панацея за задълбочаващата се агония в Столетницата.
ГЕРБ и Бойко Борисов вече многократно заявиха, че след първия мандат формирането на правителство в този парламент става невъзможно и няма да участват с подкрепа за друг кабинет. Същата заявка даде и председателят на ДПС Делян Пеевски, който поиска бързо насрочване на дата за предсрочни парламентарни избори.
Още повече, като се имат предвид сблъсъка в ДПС по оста "Пеевски-Доган", влиянието на Пеевски в ПГ на ГЕРБ, конфронтацията между Радев и Пеевски, а също така близостта на ИТН от една страна с Доган, а от друга - с Радев, шансът за подкрепа на правителство с третия мандат остава извън границите на хипотетичната вероятност.
"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) веднъж вече бяха жестоко попарени от ИТН, които им свалиха правителството под давлението на "Пътя на копринката", така че едва ли биха се предложили в услуга точно на тях за излъчване на кабинет с трети мандат. Така те ще претърпят допълнителни репутационни щети на предсрочните парламентарни избори, особено при факта, че ИТН биха получили подкрепа от ДПС-Доган, от БСП и евентуално от част от независимите депутати на разпадналата се парламентарна група на "Величие".
Разбира се, има и друга хипотеза, която е много малко вероятна за реализиране, защото Бойко Борисов едва ли ще посмее да влезе в челен сблъсък с Делян Пеевски, като подкрепи третия мандат, особено ако няма пълен контрол над цялата парламентарна група на ГЕРБ и след като първият мандат за излъчване на правителство бе провален с приятелска помощ от Ахмед Доган, който нареди на депутатите си да не подкрепят правителството на Борисов, с което даде огромна глътка въздух на лидера на ГЕРБ. Ако предположим, че все пак Борисов предприеме този опасен за него ход, то тогава той ще разчита и на гласовете на "Възраждане", които в публичното пространство са свързвани именно с ГЕРБ и отскоро ежедневно артикулират срещу Пеевски. Така зад правителство с третия мандат ще застане част от ПГ на ГЕРБ, част от ПГ на БСП, "Възраждане", ДПС-Доган, независими народни представители от разпадналата се група на "Величие" и ИТН, а кабинетът ще бъде "Радев-Доган-Борисов-Слави", с разпределяне на порции между участващите. Разбира се, ако парламентарната аритметика е на тяхна страна.
ДПС-Доган търси подкрепа от Турция и работи за правителство с третия мандат, като се подготвя и за предсрочни избори, но след свикване на Националния съвет на ДПС и смяна на ръководството на партията
"Шефа и Слави могат да организират необходимата подкрепа за правителство с третия мандат. Шансът е 50 процента. Ако не успеем с кабинета, спешно свикваме заседание на Централния съвет".
Това обяснява на софра снощи в Бурса съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров. Като Шефа той визира Ахмед Доган, а Слави е лидерът на партия „Има такъв народ“ Слави Трифонов, пишат Родопи24, разказва Faktor.bg
В ресторант в „столицата на изселниците“ Чакъров е с председателя на бурсенската организация „Бальоч“ Емин Балкан, хората от екипа на домакина – Айхан Ъшък и Садък Йълмаз, бившия депутат от опозицията в Меджлиса Юксел Юзкан. Шестият човек на масата е шофьорът на Чакъров. Съпредседателят на ДПС е от 3 дни в Бурса, за да търси подкрепа. Той не е бил за толкова дълъг период в турски град дори по време на предизборната кампания, за която той персонално отговаряше в южната съседка.
За мен е много важно почетният председател Ахмед Доган да получи послание за подкрепа от Турция, за да започне промени в ръководните органи на ДПС, отбелязва още на софрата Чакъров. Завчера той и евродепутатът Илхан Кючюк участваха в конгреса на Конфедерацията на румелийските балкански турци, но сред гостите и седящи на първия ред бяха и зам.-председателят на ДПС Хамид Хамид и зам.-председателят на ПГ на ДПС Байрам Байрам.Вчера пък Емин Балкан организира среща на Чакъров с изселнически организации, но от поканените 8 землячески структури, на поканата се отзова само една.
Политическите турболенции в България заемат своя връх и като че ли вече са на финалната права. Предстои да разберем: чие лоби в ДПС ще надделее - това на Доган, или това на Пеевски; кой ще държи печата на партията и ще реди следващите депутатски листи в Движението; ще стане ли явна коалицията "Радев-Доган-Борисов-Слави" и ще се стигне ли до разцепление в ПГ на ГЕРБ; ще заеме ли прокуратурата страна в политическите и партийни борби, или фракциите на Задкулисието ще се помирят, пред угрозата да стигнат до самоунищожение? И все пак трябва да се има предвид, че досега Делян Пеевски няма изгубена битка, а път за връщане назад - няма.
Прочети цялата публикация