Fakti.bg | 06.08.2024 18:06:44 | 43

Лудогорец взе минимална преднина в битката с Карабах

Лудогорец победи Карабах с 2:1 на стадион "Тофик Бахрамов" в Азербайджан в първия двубой между двата тима от третия предварителен кръг на Шампионската лига. Българският шампион успя да поведе в 56-ата минута, когато Диниш Алмейда засече страхотно центриране от страна на Сон в наказателното поле на азерите, но Карабах възстанови паритета девет минути по-късно, когато Жуниньо бе най-съобразителен в наказателното поле на Лудогорец. „Орлите“ стигнаха до крайния успех след гол на Кайо Видал в 87-ата минута, а бразилецът бе изгонен само две минути след това заради неразчетено влизане в краката на опонент, пише dsport.bg.

Реваншът между двамата на „Хювефарма Арена“ в Разград е на 13 август от 21:00 часа, когато ще се разплете развръзката. Победителят от двойката Карабах – Лудогорец ще играе срещу Динамо Загреб за място в груповата фаза на Шампионска лига, докато загубилият отива къмплейофа в Лига Европа, където ще се изправи срещу победителя от двойката Петрокуб и ТНС.

Домакините започнаха много активно двубоя. Първата по-голяма възможност пред вратата на Лудогорец се откри в 7-ата минута, когато Абдела Зубир напредна по лявото крило и центрира остро по земя, след което Жуниньо опита да засече, но преди Оливие Вердон успя да отклони топката и да затрудни бразилския нападател на Карабах.

Марко Вешович проби през средата и стреля от границата на наказателното поле в 9-ата минута, но топката прелетя над напречната греда на вратата, пазена от Хендрик Бонман.

Минута по-късно Бърнард Текпетей опита удар от средна дистанция, с който обаче не успя да затрудни Фабиан Бунтич.

Леандро Андраде получи топката, след което успя да надиграе Антон Недялков в ситуация един срещу един, за да отправи удар, който обаче не успя да намери целта в 15-ата минута.

В 17-ата минута Марко Янкович потърси Бахлул Мустафазаде с дълго подаване зад гърба на Диниш Алмейда, след което бранителят на Карабах отправи удар и порази целта. Попадението на домакините не бе зачетено заради засадаа на Мустафазаде.

Лудогорец се справи с домакинския натиск и успя да установи по-траен контрол над топката, но така и не стигна до опасност пред вратата на Карабах.

До края на първото полувреме битката в средата на терена и здравите единоборства взеха превес, а чистите голови положения липсваха. Така логично Карабах и Ллудогорец се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Второто полувреме започна с натиск от страна на Лудогорец, който стигна до първия си удар само 40 секунди след подновяването на игровите действия. Кайо Видал се понесе по дясното крило и сви топката за Бърнард Текпетей, чийто удар премина над напречната греда на вратата на Карабах.

Жуниньо навлезе в наказателното поле на Лудогорец и стреля към долния ляв ъгъл на вратата, но Бонман отрази. След това футболист на българския шампион успя да избие в корнер, от който не произлезе нищо интересно за Карабах в 48-ата минута.

Само минута по-късно Абдела Зубир отправи опасен удар от границата на наказателното поле на Лудогорец, но Диниш Алмейда застана в последния момент на пътя на топката. След центрирането от произлезлия корнер в 50-ата минута, Турал Байрамов стреля с глава, но в тялото на Антон Недялков.

Лудогорец пропусна златна възможност да излезе напред в резултата в 54-ата минута, когато Сон центрира на втора греда към Кайо Видал, който стреля с глава право в напречната греда. Последва добавка от страна на Текпетей, който от чиста позиция не успя да изпрати топката в мррежата.

Българският шампион получи правото да изпълни статично положение вдясно по своето нападение в 56-ата минута. Сон центрира на втора греда, където Диниш Алмейда бе непотрит. Централният защитник на Лудогорец стреля с глава и прати топката в мрежата, не оставяйки никакви шансове на Фабиан Бунтич да се намеси.

Звездата на Лудогорец Бърнард Текпетей получи контузия в 61-вата минута и се наложи да бъде изнесен от терена на носилка.

След бързо изпълнение на странично хвърляне в полза на Карабах в 65-ата минута, топката бе мигновено центрирана на първа греда в наказателното поле на Лудогорец, където Ясин Бензиа се извиси над всички и стреля с глава, но Хендрик Бонман отрази. Последва добавка от страна на Жуниньо, който успя да опъне мрежата и да възстанови паритета.

Кайо Видал отправи опасен удар към вратата на Карабах в 76-ата минута, но не успя да намери очертания ѝ.

След центриране от корнер за Карабах в 78-ата минута Хендрик Бонман увисна, а Кевин Медина пропусна да се разпише с удара си с глава.

Квадво Дуа излезе очи в Фабиан Бунтич, но вратарят на Карабах отрази в 84-ата минута. Топката достигна до Сон, който залъга бранител на азербайджанския тим, след което центрира на втора греда, където Кайо Видал засече с глава топката във вратата и релазира, за да изведе Лудогорец отново напред в резултата в 87-ата минута.

В 89-ата минута Кайо Видал влезе в грубо в краката на Кевин Медина, за което си действие получи втори жълт и респективно червен картон. Така Лудогорец бе принуден да завърши срещата с 10 души на терена.

Матеус да Силва стреля от средна дистанция в първата минута на добавеното време, но Хендрик Бонман отрази като по чудо. След това последва добавка от страна на футболист на Карабах, но стражът на Лудогорец отново отрази. Последва и трети удар и трето спасяване на вездесъщия Бонман.

Лудогорец: 39. Хендрик Бонман – 17. Сон, 4. Диниш Алмейда, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков (К) – 6. Якуб Пьотровски (82' - 18. Ивайло Чочев), 23. Дерой Дуарте, 30. Педро Нареси – 37. Бърнард Текпетей (61' - 7. Рик Джонатан), 9. Квадво Дуа (90'+4' - 15. Едвин Куртулуш), 11. Кайо Видал

Резерви: 1. Серджо Падт, 67. Дамян Христов – 8. Тодор Неделев, 10. Матиас Тисера, 12. Руан Секо, 14. Дени Групер, 16. Аслак Фон Витри, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев

Треньор: Георги Дерменджиев