В Иран екзекутираха мъж, дал показания след мъчителни изтезания
Тридесет и четири годишен мъж, осъден на смърт за убийството на полицай по време на протестите за Махса Амини, беше екзекутиран вчера в Иран, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на пресслужбата на Министерството на правосъдието, съобщи БТА.
"Голамреза Расаи беше екзекутиран тази сутрин в затвора Керманшах (Западен Иран) за това, че е пронизал смъртоносно полковник от полицията по време на незаконните протести през ноември 2022 г.“, съобщи изданието "Мизан Онлайн“.
Расаи беше осъден на смърт през октомври 2023 г. от Керманшахския наказателен съд в съответствие със закона за правото на отмъщение, използван в Иран при случаи на убийства и свързан с желанието на семействата на жертвите за смъртно наказание, отбеляза "Мизан Онлайн“. Той се включи в протестите под надслов "Жена, живот, свобода“ (Woman, Life, Freedom) в родния си град Сахних, по време на които беше убит агентът от силите за сигурност Надер Байрами. Според агенция Тасним убитият е бил началник на разузнаването на частта на Революционната гвардия в града.
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл“ написа на уебсайта си, че Расаи е осъден на смърт след "изключително несправедлив процес, който е разчитал на неговите показания, дадени след изтезания“. Десет мъже вече бяха екзекутирани чрез обесване, след като бяха осъдени за връзки с протестното движение, разтърсило ислямската република след смъртта в ареста на 22-годишната Махса Амини през септември 2022 г. Младата жена беше задържана за нарушаване на стриктните изисквания за облеклото на жените.
Стотици, включително служители на силите за сигурност, бяха убити, а хиляди бяха арестувани по време на протестите, за които иранските власти твърдяха, че са "бунтове, организирани от западните държави“. Това е първата екзекуция, откакто относително умереният президент Масуд Пезешкиан встъпи в длъжност. През 2022 г. той поиска от властите разяснения относно смъртта на Амини, а по време на предизборната си кампания даде обещания за по-голяма защита на правата на жените и на малцинствата. Междувременно съд обяви днес намаляване на присъдата от три години затвор, наложена на популярния певец Шервин Хаджипур, чиято песен “Защото“ (Baraye) се превърна в химн на протестите.
Прочети цялата публикация