Fakti.bg | 10.08.2024 16:48:45 | 39

Ман Сити спечели трофея Къмюнити шийлд след успех срещу Манайтед

Шампионът на Англия Манчестър Сити спечели трофея Къмюнити шийлд, след като победи градския си съперник и носител на Купата на Англия Манчестър Юнайтед след изпълнение на дузпи със 7:6. В редовното време срещата приключи при резултат 1:1. Дербито се проведе на националния стадион "Уембли".

През първата част символичните домакини от Сити имаха по-опасните положения, като в 25-ата минута Оскар Боб опита техничен удар, който срещна страничната греда.

В началото на втората част звездата на "червените дяволи" Бруно Фернандеш вкара красиво попадение от границата на наказателното поле, но то беше отменено заради засада. Четвърт час преди края на сблъсъка Маркъс Рашфорд излезе сам срещу Едерсон и го преодоля, но уцели греда.

Натискът на тима от "Олд Трафорд" даде резултат. Алехандро Гарначо откри резултата в 82-та минута, след като се възползва от лошо позициониране на противниковата отбрана. Малко по-късно португалецът Бернардо Силва изравни с глава след прецизно центриране от Оскар Боб и така вкара дербито в рулетката на дузпите.

Там Манчестър Сити спечели с 7:6 и завоюва седмото си отличие от мача за Суперкупата. За победителите победната дузпа вкара Мануел Аканджи, а преди това за Манчестър Юнайтед пропуск направи ветеранът Джони Евънс. Другите два пропуска бяха на Бернардо Силва и на Джейдън Санчо.

Ман Юнайтед започна с по-трайно владеене на топката в началото, но в хода на минутите това се преобърна и "гражданите" започнаха да доминират при контрола на срещата. След 18 минути игра Докю се справи отлично вляво срещу Диого Далот и центрира към О'Райли, ала младокът не успя да завърши към вратата, пазена от Онана.

Три след това Сити стигна до най-чистия си шанс за гол. Оскар Боби проби отляво и влезе навътре. Нападателят накара Джони Еванс да седне на тревата и отправи шут по диагонала, който беше неточен. Малко след това пък груба неточност в отбраната на "червените дяволи" озова Джеймс МакАтий на стрелкова позиция, но шутът му уцели десния страничен стълб на вратата на Ман Юнайтед.

В 30-ата минута "червените дяволи" разиграха отлично по земя и можеше да поведат в резултата, но последният пас на Амад Диало не стигна до Рашфорд, който да реализира. Пет след това пред Рашфорд отново се откри добра възможност, след като Юнайтед направи многоходова комбинация, а Каземиро подаде към Мейно, след което пусна вляво към Рашфорд. Ударът на английския нападател обаче не намери очертанията на вратата.

Осем след подновяването на играта Ман Юнайетд реализира зрелищен гол, след като Бруно Фернандеш надигра Аканджи и пласира страхотен шут, който не остави шансове на Едерсон. В крайна сметка голът беше отменен поради засада на португалеца.

Дебют за "гражданите" през второто полувреме направи халфът Савиньо, а в 70-ата Фернандеш беше изведен сам срещу Едерсон, ала бразилският вратар спаси. Четвърт час преди края "червените дяволи" уцелиха гредата на Сити. Символичният гост разигра отново добре, а Алехандро Гарначо получи вдясно и видя Маркъс Рашфорд. Нападателят стреля с левия си крак, но за негово съжаление топката срещна десния страничен стълб на Сити.

В 78-ата Бруно Фернандеш центрира добре в наказателното поле на Сити от корнер. Топката беше спечелена от Рашфорд, който нанесе удар и можеше да асистира към Скот МакТомини. Шотландецът не успя да отправи точен удар на три метра пред голлинията на Едерсон.

Десетина преди края на редовното време натискът на Манчестър Юнайтед даде резултат. Фернандеш откри вляво Алехандро Гарначо, който се понесе по крилото. Аржентинецът влезе навътре и подведе с движението си бранителите на Ман Сити, след което отправи удар с левия крак, който се яви неспасяем пред Едерсон.

На хората на Гуардиола не им отне много време да реагират и изравниха резултата. Оскар Боб се прояви отлично в наказателното поле и центрира към Бернардо Силва, който се надигра добре и с глава изравни резултата - 1:1.

Така се стигна до дузпи, които трябваше да решат мача. Бруно Фернандеш изпълни пръв за "червените дяволи" и португалецът беше точен, носейки преднина на Ман Ю. Бернардо Силва беше първи избор за "гражданите", но неговият удар беше отразен от Онана. Диого Далот също беше точен за Ман Юнайтед, макар Едерсон да докосна топката.

Кевин Де Бройне се разписа хладнокръвно и направи резултата 1:2 при дузпите, но Алехандро Гарначо даде нова преднина на "червените дяволи". Ерлинг Халанд разходи Онана по голлинията и също се разписа за Сити - 2:3. Джейдън Санчо стреля за Юнайтед, а Едерсон отби топката в гредата и отрази изстрела на англичанина.

Новият играч на Ман Сити - Савиньо, възстанови равенството при наказателните удари, правейки 3:3. Каземиро донесе преднина на "червените дяволи" с добър удар от дузпата. За Сити стреля и вратарят Едерсон като пети избор и с левия крак той матира своя конкурент Онана - 4:4.

Скот МакТомини също не пропусна за "червените дяволи" и постави съперника под напрежение. Матеуш Нунеш стреля изключително, пращайки топката в скобата на Онана. Лисандро Мартинес стреля хладнокръвно и пак прати напред отбора си при дузпите. Рубен Диаш също стреля ефективно и направи поредно изравняване в срещата.

Джони Еванс се яви като грешник за Юнайтед, след като английският централен бранител прати топката много неточно над напречната греда на Едерсон, а Мануел Аканджи донесе трофея на Сити.

Манчестър Сити: Едерсон - Люис, Аканджи, Диаш, Гвардиол - Ковачич, О'Райли, МакАтий, Боб, Доку - Халанд

Манчестър Юнайтед: Онана, Далот, Магуайър, Еванс, Мартинес, Каземиро, Мейно, Фернандеш, Маунт, Амад Диало, Рашфорд