Fakti.bg | 11.08.2024 13:37:16 | 53

Двама души загинаха при сблъсъци между протестиращи и военни

В Бангладеш 2 души загинаха, а 15 бяха ранени в резултат на сблъсъци между протестиращи и военни в град Гопалгандж в района на Дака, съобщи вестник Daily Observer.

Бунтовете в Гопалгандж, на 160 км от столицата, започнаха в събота, когато около 4000 поддръжници на партията "Авами Лига" на бившия премиер Шейх Хасина се събраха там, настоявайки за нейното връщане. Те блокираха магистралата Дака-Кхулна, за да проведат демонстрация.

Към мястото за събиране на активисти на партията пристигнаха военни и наредиха магистралата да бъде разчистена. В отговор демонстрантите започнаха да хвърлят тухли и камъни по тях, след което силите на реда използваха палки. Ситуацията стана напрегната; протестиращи подпалиха военна машина.

Сред жертвите има четирима военни, както и журналисти и местни жители.

На 9 август активисти на "Авами Лига", въоръжени с ножове и брадви, проведоха митинг в един от кварталите на Дака и блокираха няколко пътя за два часа. Те скандираха лозунги, призоваващи за завръщането на Шейх Хасина.

Ръководителят на Министерството на вътрешните работи на временното правителство на Бангладеш Сахават Хюсеин очаква че ситуацията със закона и реда в страната все още остава трудна, ще се нормализира през следващите три до четири дни, съобщи новинарският портал на Бангладеш.

Според Хюсеин се предприемат стъпки за възстановяване на нормалния живот. „Някои инициативи вече са предприети“, каза той. В същото време шефът на МВР призна, че ситуацията все още остава тежка.

Хюсеин каза, че бангладешката армия се опитва да възстанови реда, въпреки че има ограничения в действията си в сравнение с полицията.< /span>

"Армията не може да функционира в същото качество като полицията. Армията обаче се опитва да поддържа закона и реда, като взаимодейства с обществеността, но има ограничения. Това, което може да направи полицията, армията не може и обратното“, обясни той.

На 5 август министър-председателят на Бангладеш Шейх Хасина подаде оставка и напусна страната. Същия ден тя отлетя за Индия и сега, както заявиха индийските власти, е на безопасно място. В протестите срещу нея се включиха студентски младежи, недоволни от високата безработица и безперспективността. След като Шейх Хасина напусна страната, десетки офиси на Awami League бяха унищожени и опожарени в различни градове на Бангладеш и повече от 20 поддръжници на бившата управляваща партия бяха убити.

След оставката на шейх Хасина в републиката е сформирано временно правителство, оглавено от носителя на Нобелова награда за мир Мохамед Юнус. Той положи клетва на 8 август.

Прочети цялата публикация