ЦРУ посочи кои са 10-те най-бързо растящи нации в света
Световното население продължава да расте, достигайки 8 милиарда през ноември 2022 г. Увеличението обаче е много неравномерно по целия свят, като някои държави показват експлозивен растеж на населението, докато при други се наблюдават значителни спадове.
„Повечето държави с високи темпове на растеж на населението споделят комбинация от млада структура на населението (което също означава, че много жени са в репродуктивна възраст) и високи нива на плодовитост (т.е. голям брой деца на жена)", обяснява Томас Соботка, старши изследовател в Центъра за демография и глобален човешки капитал Витгенщайн и заместник-директор на Виенския институт по демография, пред Newsweek.
„Въпреки че коефициентите на раждаемост намаляват навсякъде, страните с млада структура на населението ще продължат да изпитват висок растеж на населението за много десетилетия напред," каза той.
Общият темп на растеж на дадена страна се изчислява чрез нейната раждаемост в сравнение със смъртните случаи, както и нейната нетна имиграция, и може да бъде положителен или отрицателен.
Като част от World Factbook на правителството на Съединените щати, Централното разузнавателно управление (ЦРУ) публикува актуални данни за темповете на нарастване на населението за 236 държави и територии по света.
Първите 10 държави в списъка на ЦРУ по нарастване на населението са както следва:
Южен Судан – темп на растеж от 4,65 процента Нигер—3,66 процента Ангола—3,33 процента Бенин – 3,29 процента Екваториална Гвинея—3,23 процента Уганда – 3,18 процента Демократична република Конго—3,11 процента Чад—3,01 процента Мали – 2,9 процента Замбия—2,83 процентаСпоред картата на ЦРУ прираста в България е -0,66%, което ни нарежда на 226-о място.
Соботка посочи, че няколко от първите 10 държави са в или близо до зони на конфликт.
„В таблицата на ЦРУ Южен Судан показва най-голям ръст на населението, тъй като се смята, че някои от мигрантите бягат от Судан по време на продължаващите военни действия/гражданска война там," каза той.
Някои от резултатите в таблицата са противоречиви, като факта, че разкъсаната от война Украйна е позиционирана като най-бързо развиващата се страна извън Африка.
„Очаква се населението на Украйна да расте въпреки конфликта, тъй като някои от бежанците се връщат и напускат страните, в които са останали—затова, например, се очаква Полша да намалее с 1 процента", пояснява Соботка.
Въпреки това той добави, че войната също е ускорила предвоенните тенденции на ниска раждаемост и миграция в страната. "Ситуацията е доста безпрецедентна" каза той.
В бъдеще още една задаваща се променлива обещава да разтърси структурата на глобалното население.
„С течение на времето изменението на климата ще допринася все повече както за повече конфликти, така и за повече миграция", каза Соботка. "Но тези движения са изключително трудни за прогнозиране."
Въпреки че нарастващото население е ясен индикатор за успеха на мерките за обществено здравеопазване по света, то също така представлява предизвикателство за устойчивостта и социалния и икономически растеж, чиято степен варира в зависимост от редица фактори, включително страната; политически и икономически условия, гъстота на населението и икономически растеж.
„Като цяло високите темпове на нарастване на населението често са предизвикателство, защото увеличават натиска върху наличните ресурси (особено вода, наличност на земя, производство на храна и енергия) и правят по-трудно за правителствата да подобрят инфраструктурата, подобряването на здравеопазването, изграждане на по-добри градове, изграждане на повече училища, разширяване на образователната система и защита на наличните ресурси", допълва специалистът.
„Въпреки това, тези предизвикателства могат да бъдат частично преодолени чрез създаване на стабилна политика в страни, които имат компетентни правителства. В крайна сметка по-доброто образование, подобреният достъп до здравеопазване и контрацепция, урбанизацията и икономическият растеж ще намалят коефициента на раждаемост и това впоследствие ще доведе до по-нисък прираст на населението.", казва още той.
Прочети цялата публикация