Fakti.bg | 07.09.2024 05:14:35 | 32

BBC със свой прочит защо всъщност бе махнат Дмитро Кулеба

Свой прочит на ситуацията защо беше отстранен Дмитро Кулеба, който влезе в историята, оглавявайки украинското външно министерство по време на войната, обявена от Русия, предлага BBC, цитиран от news.bg.

Не на последно място с неговите усилия се сформира международна коалиция в подкрепа на Украйна, благодарение на която Киев продължава да оказва съпротива на агресора.

Тази седмица той неочаквано бе заменен от друг дипломат в тежка категория - Андрий Сибига. От BBC посочват какво е причинило тази ротация и как тя ще се отрази на международните позиции на Украйна.

Оставката на украинския външен министър Дмитро Кулеба е най-шумната част от "рестартирането" на украинското правителство, което бе извършено тази седмица. За много наблюдатели това е напълно неочаквано и абсолютно нелогично.

Дмитро Кулеба е може би най-известният министър от правителството на Денис Шмигал, който не остави кой знае колко ярка следа в историята на Украйна. Кулеба бе най-старшият в това правителство - той оглави министерството на външните работи в "един минал живот" - още през март 2020 г., когато трябваше да демонстрира дипломатическите си способности по време на пандемията от коронавирус, а след това трябваше да преформатира цялата украинска дипломация, предвид отприщената война от Русия.

Създаването на международната коалиция в подкрепа на Киев, въвеждането на широкомащабни санкции срещу Русия, започването на преговори за членство на Киев в ЕС, повторното отваряне на Украйна към глобалния юг - всичко това са само малка част от предизвикателствата, с които Кулеба трябваше да се справя и той го направи доста успешно: не всеки украински министър се изпраща в пенсия с благодарности за общата им работа от страна на ръководителя на американския Държавен департамент, на германския външен министър и на шефа на дипломацията в Европейския съюз. Мащабът и сложността на задачите, които стояха пред Кулеба, често го принуждаваха през последните две години да действа с нетипични, понякога и неприемливи методи в дипломацията.

В интервю за Washington Post той сподели, че изкуството на дипломацията е да разрушиш стената пред себе си тухла по тухла, но понякога се случва да трябва да я разбиеш с глава.

Имиджът на Кулеба като изискан интелектуалец и пиар специалист често работеше в негова полза - Economist го описваше като "лудия дипломат", като "умелия преговарящ с кръгли очила, приличащ повече на Хари Потър, отколкото на Джон Ленън".

В същото време за обикновените украинци той е "един от народа", който поздравява сънародниците си за Деня на независимостта с резенчета сланина, които му е подарила леля му от Полтавска област, или искрено си признава, че по време на работа с Антъни Блинкън са си позволили "лека закуска" в заведение за бързо хранене. Разказват, че в студентските си години, когато имал махмурлук, Кулеба похапвал в "Макдоналдс". Така доста дълго време Кулеба се радваше на висок рейтинг, нещо нетипично за украинските държавни служители.

Поради тази причина искането за оставката му бе изненада за мнозина в Радата, които пожелаха да знаят повече подробности и не бяха готови да гласуват за нея, без да им е ясно какво всъщност се случва.

Това беше причината за отлагането на гласуването на оставката на Кулеба от сряда за четвъртък - мотивите на Зеленски обаче бяха доста абстрактни и като цяло повтаряха отдавна познати неща - някои министри вече нямали енергия, а правителството имало нужда от нова енергия за работа.

Политологът Владимир Фесенко сподели, че още миналата есен чул да се говори за вероятната смяна на Дмитро Кулеба.

Приблизително по същото време в кулоарите на Киев се носеха слухове, че самият Кулеба не е бил против да напусне поста си поради чисто натрупала се умора.

Анализирайки факторите, които биха могли да доведат до оставката на Кулеба, си струва да си припомним психопрофила на Зеленски. За никого не е тайна, че той е емоционален човек и за него ползотворното сътрудничество е много важно, дори и да звучи ирационално.

Изглежда, че в един момент Кулеба не е бил на "вълните" на Зеленски. Трудно е да се каже кога точно това е станало.

Източниците на BBС не изключват, че това е станало заради скептицизма, с който министърът уж се е отнесъл към флагманския проект на държавния глава - срещата на върха за мир.

Бивш украински дипломат твърди пред BBC, че в оставката на Дмитро Кулеба могат да се търсят и чисто институционални причини. Факт е, че самата украинска конституция залага известно двувластие във външнополитическата сфера: външната политика трябва да се ръководи от президента (и съответно от неговата администрация), но тя трябва и да се осъществява от Министерството на външните работи.

Прочети цялата публикация