Fakti.bg | 13.09.2024 13:53:51 | 56

Контранастъпление на Русия в Курска област: какво е известно

Украинският президент Володимир Зеленски потвърди офанзивата на руската армия в Курска област, за чието начало руски и украински източници съобщават от вторник вечерта. "Руснаците са започнали контранастъпателни действия. Това се случва в съответствие с нашия план", заяви Зеленски в четвъртък в столицата на Украйна.

В същото време украинските военни все още не са коментирали контранастъплението на руската армия в Курска област. Представител на една от украинските бригади, настъпващи по Курското направление, отрече пред ДВ да има руска контраофанзива. "Всичко, което руснаците пишат, не отговаря на действителността. При нас нищо не се случва, няма никакви промени", увери източникът, пожелал да остане анонимен.

Говорители на други бригади нито потвърдиха, нито отрекоха да има настъпление на Русия в посока Курск. Вадим Мисник, говорител на Северската оперативно-тактическа група войски, също отказа коментар. "Операцията продължава. Само висшето ръководство може да коментира", отговори той на въпрос на ДВ. Изпратихме запитване и до украинския Генерален щаб, но до момента отговор все още няма.

"Частични успехи" на руската армия в Курска област

Пожелал анонимност украински офицер, който служи на Курското направление, твърди, че руската офанзива е започнала от Гордеевка, село в Кореневския район на Курска област. "Там те имат частични успехи. Но нещата не са толкова критични, ситуацията е контролирана. Руснаците се опитват да деблокират своята група войски, която е попаднала в капан в Глушковски район", казва източникът пред ДВ.

И според наблюдатели от Института за изследване на войната ISW руската армия е предприела контраатака в западната част на Курска област. "Възможно е руските сили да имат намерение да отцепят украинските части там, преди да предприемат по-сериозни действия за тяхното изтласкване от руска територия", предполагат анализаторите. Според тях обаче все още е твърде рано да се правят каквито и да било изводи. Преди това от украинския проект DeepState съобщиха, че руски части са успели да пренесат бронирани машини през река Сейм и през други по-малки реки в региона.

Какво казва Москва и има ли доказателства за контранастъплението

В четвъртък (12 септември) Русия официално обяви началото на контранастъплението в Курска област. Руското министерство на отбраната съобщи, че руснаците са си върнали контрола над десет населени места - Апанасовка, Бяхово, Вишневка, Викторовка, Внезапное, Гордеевка, Краснооктомврийско, Обуховка, Снагост и Десети октомври. Руските прокремълски канали в Телеграм също пишат, че тези населени места са били освободени.

Визуалните доказателства за настъплението обаче не потвърждават изцяло тези твърдения. Налице са видеоматериали с руски войници в село Краснооктомврийско и кадри от боеве край село Вишневка - това са западните граници на контролираната от Украйна територия в Курска област.

Вероятното настъпление на руските сили от запад може да застраши разположените на север украински части. Предполага се, че украинските сили вероятно са предприели няколко опита да пресекат руската граница западно от района на Снагост, за да се доберат до тила. От това независимият руски военен анализатор Ян Матвеев заключава, че "остава рискът руските части, атакуващи на изток, да бъдат обкръжени". Руските прокремълски канали в Телеграм, по-специално Wargonzo, пишат за такива опити на украинците и публикуват видеоматериали в потвърждение на тези твърдения. Няма обаче независими данни за това доколко успешни са тези действия. Руското министерство на отбраната съобщава, че руските сили са отблъснали четири опита за пробив в тази посока.

Украинският пробив в Курска област

Руските власти съобщиха за пръв път за украинското настъпление в Курска област на 6 август. Украйна потвърди офанзивата на 12 август. Според главнокомандващия на украинската армия Олександър Сирски към 27 август украинските сили са контролирали 100 руски селища и 1300 квадратни километра руска територия.

Автори: Анна Соколова, Михаил Бушуев

Прочети цялата публикация