Fakti.bg | 17.09.2024 00:40:23 | 66

Столтенберг: Всеки съюзник сам да решава как Киев да използва оръжието му

Каквито и да било конкретни решения за използването от страна на Украйна на ракети с голям обсег на територията на Русия трябва да бъдат взети от отделните съюзници, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс и БТА.

"Конкретните решения за това как да бъдат използвани техните оръжия трябва да бъдат взети от отделните съюзници. Съюзниците имат различни политики по този въпрос", посочи Столтенберг.

Генералният секретар на НАТО, чийто мандат изтича скоро, заяви, че приветства разговорите относно използването от Украйна на ракети с голям обсег във вътрешността на Русия.

Украинският президент Володимир Зеленски настоява съюзниците на Украйна да ѝ позволят да използва ракети с голям обсег за дълбочинни удари в Русия.

Британският премиер Киър Стармър и президентът на САЩ Джо Байдън проведоха разговори във Вашингтон в петък относно това дали да позволят на Киев да използва ракети с голям обсег срещу цели в Русия. Но след срещата не беше съобщено за никакво тяхно решение по този въпрос.

"Приветствам това развитие на нещата и тези решения, но отделните съюзници взимат финалното решение", подчерта Столтенберг пред радио Ел Би Си.

Някои американски представители са дълбоко скептично настроени, че позволяването на употреба от Киев на такива ракети би промени значително ситуацията на бойното поле, отбелязва Ройтерс.

Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че Западът ще бъде директно противопоставен на Русия в конфликта, ако позволи на Украйна да нанася удари по руска територия с ракети с голям обсег западно производство.

Запитан относно евентуални руски ответни мерки, ако подобно нещо се случи, Столтенберг каза, че във войната няма опции, които да не крият риск.

"Но аз продължавам да вярвам, че най-големият риск за нас, за Обединеното кралство, за НАТО, би бил, ако президентът Путин спечели в Украйна", добави той.

НАТО трябва да постави Украйна в най-добрата възможна позиция, заяви британският премиер Киър Стармър по време на визита в Рим в отговор на журналистически въпрос относно това дали Великобритания ще разреши на Киев да използва британските ракети "Сторм шадоу" в Русия, предаде ДПА, цитирана от БТА.

На пресконференция в италианската столица Стармър беше запитан и как ще коментира думите на руския президент Владимир Путин, че ако се позволи на Киев да използва ракети с голям обсег дълбоко в руската територия, това би означавало, че страните от НАТО, САЩ и европейските страни са във война с Русия, Стармър заяви: "Мисля, че е важно за нас да започнем от фундаментална позиция, която е, че това е една незаконна война, започната от Русия и в резултат на това Украйна има право на самоотбрана и ние всички - Италия, Великобритания и другите съюзници, тези от НАТО по-специално - заставаме до Украйна.

Стармър допълни, че "Това е война срещу ценностите на демокрацията, свободата и върховенството на закона, които се прилагат във всички наши страни".

"Ето защо ние доставихме военна техника, ние осигурихме военна подготовка, ние предоставихме пари и има бъдещи ангажименти, които предстои да поемем във връзка с всичко това. Мисля, че е много важно, че е въпрос на принципи ние да поставим в Украйна във възможно най-добрата възможна позиция и това е което дискутираме. Ние имахме възможността днес да засегнем този въпрос", добави той.

Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че споделя ангажираността на Стармър относно защитата на Украйна, но добави, че разрешаването на използване на ракети с голям обсег от Киев е отговорност на индивидуалните страни.

"Що се отнася до Украйна, разбира се, до Киев, за нас е много важно Киев да има най-добрите условия да седне на масата на преговорите за мир. И точно това правим от самото начало и се опитваме да направим, за да гарантираме най-добрите условия за постигането на това. А що се отнася до разрешението за използване на ракети с голям обсег, това са решения, които се вземат от отделните държави, които предоставят тези оръжия, като се има предвид тяхната конституция и правна рамка. В Италия това разрешение, както знаете днес, засега не се дискутира, но това са все решения, които ние напълно споделяме с нашите съюзници", добави Мелони.

Междувременно министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров обсъди с естонския си колега Хано Певкур начините за подкрепа на украинската отбранителна промишленост, по-специално закупуването на украински безпилотни летателни апарати и ракети с голям обсег, предаде Укринформ, цитирана от БТА.

В пост на Умеров във Фейсбук се казва: "Обсъдихме начините за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството между нашите страни. Основното внимание беше отделено на възможни нови проекти, насочени към подкрепа на украинската отбранителна промишленост. По-специално, закупуване на украински безпилотни летателни апарати и ракети с голям обсег на действие".

Умеров подчерта: "Оценяваме приноса, който Естония вече е дала за укрепване на отбранителните ни способности в борбата срещу агресора, както и отвореността на естонската страна към нови формати на сътрудничество."

"Искрено съм благодарен на естонския народ, правителство и лично на министър Певкур за военната, политическата и дипломатическата подкрепа на Украйна", добави украинският министър на отбраната.

Както съобщи Укринформ, на 6 септември Умеров обсъди с министрите на отбраната на Дания, Норвегия, Нидерландия, Латвия, Литва и Естония нови възможности за съвместно производство на украински оръжия.

Прочети цялата публикация