Двете страни на Луната имат различен състав на почвата
Първите тестове на почвени проби от обратната страна на Луната показват, че тя има различен тип почва от тази, която се намира на обърнатата към Земята ѝ страна, съобщават ДПА и Синхуа, позовавайки се на доклад на китайски изследователи.
Пробите от обратната страна на Луната, донесени от мисията "Чанъе-6", са с много по-ниска плътност от тези от предишната мисия "Чанъе-5", върнала образци от страната на естествения спътник, обърната към Земята, според доклада.
Въз основа на размера на зрънцата изследователите предполагат и различен състав на почвата, пише БТА.
Според експертите пробата съдържа различни видове скали, включително базалт, който се среща локално на Луната и предоставя доказателства за вулканичната ѝ история. От друга страна други невулканични скали в пробата могат да предоставят информация за удара в кратера, където са взети образците, както и за лунната кора.
Разглеждайки химическия състав, изследователите са открили някои различия в пробите от обърнатата към Земята страна на Луната. Скала, взета от обратната страна на естествения ни спътник, е сравнително богата на алуминиев оксид (14 процента) и калциев оксид (12 процента).
От друга страна, делът на железния оксид е по-нисък, отколкото на обърнатата към Земята ѝ страна. Микроелементи като калий и редки почви също присъстват в значително по-ниски концентрации в пробата.
В края на юни "Чанъе-6" успешно върна на Земята скални проби от обратната страна на Луната за първи път в човешката история след изключително сложна техническа мисия. Сондата взе проба от 1935,3 грама от басейна Южен полюс-Айткен - един от най-големите известни кратери в Слънчевата система, получени от падането на астероид.
Учените се надяват, че пробите ще им помогнат да направят изводи за формирането на Луната, нейната кора и различията във вулканичната активност от двете ѝ страни. Мисии от други държави също са вземали проби от лунната почва, но само от страната, обърната към Земята, която е по-леснодостъпна.
Прочети цялата публикация