Екзопланета бе открита изключително близо до Земята
Астрономи откриха екзопланета, която е в близост до Земята. Тя се намира само на шест светлинни години от нашата планета, една нейна година трае три земни дни, а температурата на повърхността ѝ е 125 градуса Целзий. Откритието е направено около звездата на Барнард, една от най-близките до нашето Слънце, предаде АФП.
Откритието, публикувано в сп. Astronomy and Astrophysics, е резултат от петгодишни наблюдения с помощта на Много големия телескоп (VLT) в пустинята Атакама, Чили, предава БТА. Екипът от астрономи от Европейската южна обсерватория (ESO) е търсил сигнали от възможни екзопланети, които се намират в "обитаемата зона" на звездата на Барнард. Това е зоната, в която на повърхността на дадена планета може да съществува вода в течно състояние - съществено условие за съществуване на живот.
Случаят с новооткритата екзопланета, наречена Барнард b, обаче не е такъв. Тя се намира 20 пъти по-близо до своята звезда, отколкото Меркурий до нашето Слънце, годината ѝ продължава 3,15 дни, а температурата на повърхността ѝ е приблизително 125 градуса Целзий.
Planets everywhere we look! Astronomers just found a small rocky world orbiting Barnard's Star, the 2nd-closest star system. The planet is about half the mass of Earth; there are hints of 3 more small planets nearby. https://t.co/AHwxHw7jUL pic.twitter.com/5FLHWuP9Yu
— Corey S. Powell (@coreyspowell) October 1, 2024Барнард b е една от известните екзопланети с най-малка маса и една от малкото с маса, по-малка от тази на Земята. Планетата обаче се намира твърде близо до своята звезда, за да бъде в обитаемата зона, казва Хонай Гонсалес Ернандес, изследовател в Института по астрофизика на Канарските острови, Испания, и водещ автор на изследването.
"Въпреки че звездата е с около 2500 градуса по-хладна от нашето Слънце, тя все пак е твърде гореща, за да поддържа вода в течно състояние на повърхността", добавя той.
Разположена в съзвездието Змиеносец, звездата на Барнард е втората най-близка до нас звездна система след групата от три звезди на Алфа Кентавър и се намира на около шест светлинни години.
В допълнение към близостта си тази звезда е основна цел в търсенето на екзопланети, подобни на Земята, тъй като е червено джудже - студена звезда.
???? Breaking news! ESO's #VLT has discovered a planet around the closest single star to our Sun! ????????https://t.co/xepUlivtiV At just 6 light years away, Barnard b is also one of the few known exoplanets with a mass less than that of Earth. Illustration: ESO/M. Kornmesser pic.twitter.com/yjUCChIvFl
— ESO (@ESO) October 1, 2024Нейната "обитаема зона" е много по-близка от тази на по-топлите звезди като Слънцето. Поради това планетите в тази зона имат по-кратки орбитални периоди, което позволява на астрономите да ги наблюдават в продължение на няколко дни или седмици, а не на години. Освен Барнард b екипът от изследователи е открил доказателства за три други потенциални екзопланети, обикалящи около същата звезда. За потвърждаването им са необходими допълнителни наблюдения.
"Откриването на тази планета, заедно с предишни открития като Проксима b и d - две екзопланети, обикалящи около Проксима Кентавър, показва, че нашият космически двор е пълен с планети с малка маса", казва съавторът на изследването Алехандро Суарес Маскареньо.
От откриването на първата екзопланета 51-Пегаси-b през 1995 г. досега са идентифицирани около 5700 планети извън нашата Слънчева система. Само за няколко от тях обаче се смята, че се намират в обитаемата зона на своята звезда.
Прочети цялата публикация