Fakti.bg | 03.10.2024 06:49:17 | 78

Само една кандидат-депутатска листа ли нареди "ДПС-ново начало"

„ДПС - ново начало“ нареди кандидат-депутатите си. Но само в тази листа ли има пряко влияние Делян Пеевски!? Интересни събития се случиха в последните дни, но да ги погледнем в хронолоигя.

То че в БСП е интересно, е интересно, но колко е полезно това, което се случва. Широко прокламираното ляво обединение аха да се сформира и да се заяви и започна да се разпада. А още левите не са стигнали до изборите. От и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров чуваме, че обединението е стабилно, но от партия МИР съобщиха, че напускат Коалиция “БСП-Обединена левица”. Защо? „Защото коалиционното споразумение и диалогът са нарушени, а начело на листите са поставени хора, които са в пряка зависимост от Пеевски. За съжаление, БСП беше взета на концесия от Пеевски и ние повече място там нямаме”, обявиха от партията в своя официална позиция.

Малко по-късно и лидерът на “Движение 21” Татяна Дончева – със сигурност добре запозната с вътрешните процеси в коалицията, обяви, че още преди близо два месеца са поставили пред БСП въпроса със зависимостите от Пеевски. Тя разкритикува остро позицията на БСП, след като депутати-социалисти дадохо подкрепата си за оставането на поста временен директор на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) Антон Славчев. Тя напомни и друго – че преди седмица партиите в БСП – Обединена левица връчили писмо на ръководството на БСП да няма хора на Делян Пеевски и ДПС в листите. “Обединението на лявото е супер важно и трябва да започне още вчера, още миналия месец и още по-рано няма да допуснем да бъдем обвързани с неща, които ръководството на БСП не може да преодолее”, подчерта Дончева.

Казусът „Антон Славчев“ Казусът „Антон Славчев“, който се разглежда в парламента преди дни, бе много показателен за това какво значи да си гониш интереса. Респективно е добре да си припомним поговорката, че „… интересът клати феса“! В три думи са събрани достатъчно много теми за размисъл, но не сега… Но какво се случи в паралмента. ПП-ДБ прокараха за гласуване предложението за освобождаване на председателя на Антикорупционната комисия Антон Славчев. Но той остана на поста. Как? Славчев бе запазен с гласовете на ГЕРБ и ДПС на Делян Пеевски. Дотук добре! Но депутати от БСП също дадоха подкрепа… Пак БСП играе роля в полза на „някого“, а “Има такъв народ” (ИТН) не участваха в гласуването. Когато не гласуваш, това какво е – практически неучастието е вид подкрепа, която се оказа в полза на Славчев да запази поста си. Да, всичко това минава и отминава, хората няма да го запомнят, най-верятно и не са разбрали, че е имало такъв дебат в парламента, в който някой е направил така, че е „запазил“ някого, защото така иска сега. Важното е, че нещо, което е трябвало да са случи по правилния начин в даден момент, се е случило по правилния начин в дадения момент. Това обикновенните хора не ги интересува и информацията минава покрай тях и заминава. Но в парламента има хора, които това много ги интересува, защото…

Още на следващия ден след гласуването в Народното събрание, което мина както трябва, Комисията за противодействие на корупцията (КПК) се отчете с акция срещу политически конкуренти на “ДПС-Ново начало” с ареста на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер и членове на семейството му. Както е известно, Искендер остана верен на ДПС около почетния председател Ахмед Доган. Кметовете на другите две общини в област Хасково, където ДПС има сериозно присъствие - Стамболово и Маджарово, са привърженици на фракцията на Пеевски. Виждаме сега казусът „Ибрямов“, който със сигурност ще търпи развитие. Е, запазваш някого, за да го използваш. Ясно е. Но каква формула на управление се задава след изборите в края на октомври… Със сигурност можем да кажем едно – тя няма как да не е свързана с темата за двете ДПС-та.

Прочети цялата публикация