Fakti.bg | 11.10.2024 06:17:08 | 39

Как се прахосват обществени средства: примери от Германия

Съюзът на германските данъкоплатци представи новата си „Черна книга“. Тя съдържа 100 нови случая на разхищение на обществени средства от бюджета на държавата, на провинциите или общините. Прекомерната бюрокрация води до ненужно разхищение на милиарди евро, пишат по този повод от организацията.

Пет примера за разхищение на обществени средства

В защитената природна зона Stapelfelder Moor в покрайнините на Хамбург се издига дървена платформа за наблюдение. Тя е висока само 1,5 метра и от нея не се вижда нищо особено. Построена е с обществени средства – струвала е 27 000 евро.

В градчето Ебербах в провинция Баден-Вюртемберг властите премахнаха пешеходната пътека тип „зебра“, след като проверка показала, че тя е разположена твърде близо до автобусна спирка и е опасна. Но през 13-те години, откакто тя съществува, там не е имало нито един инцидент. Това е струвало на данъкоплатците 3 000 евро.

Подобна е историята от градчето Биденкопф в провинция Хесен. Там било установено, че местният обществен плувен басейн е с 5 см по-плитък, отколкото е трябвало да бъде. Затова било решено да се разруши кулата за скачане, стояла там в продължение на 30 години – отново без нито един инцидент. Разходите за демонтажа - 2000 евро.

Във Ваймар, провинция Тюрингия, за изграждането на паркинг за велосипеди са похарчени 260 000 евро. Двуетажната сграда в близост до кметството обаче е с капацитет само за 16 велосипеда. Около 46 хил. евро са похарчени за изграждането на самия гараж, а останалата част от общата сума е изразходвана за озеленяване на околното пространство, покрив и станция за зареждане на електрически велосипеди.

В южната част на Хесен е бил реставриран мост от XVIII век, обявен за паметник на културата и повреден от преминаващите по него селскостопански машини. За ремонта вече са изразходвани 315 000 евро. Има само един проблем: този мост не води до никъде. От едната му страна, между населените места Хепенхайм и Лорш, има ограда – без път по-нататък. Затова местните власти са решили да оградят района на природния резерват.

Критики срещу „Черната книга“

Това са само пет примера от „Черната книга“ на безсмислените разходи - доклад, представян ежегодно от Съюза на германските данъкоплатци. Според неговия ръководител Райнер Холцнагел бюрокрацията в Германия не само натоварва властите с излишна работа, но и все повече противоречи на здравия разум, като води до загуба на милиарди евро и вреди на икономиката. В тази връзка той призовава за последователно намаляване на бюрократичните „безсмислици".

Критиците обвиняват Съюза на данъкоплатците в Германия, финансиран от дарения на бизнеса, че действа като лобистка организация, защитава бизнес интереси и изисква прекомерни икономии от страна на правителството. Но фактите, представени в последния доклад, наистина ни карат да се замислим.

Автор: Марина Юнг

Прочети цялата публикация