Fakti.bg | 07.11.2024 11:01:21 | 45

Григор Лилов: Изборите в САЩ - каква нова политика ще има

„Икономиката, глупчо” – напомням знаменитата фраза на Бил Клинтън, когато победи Буш старши.

Тази фраза обяснява съкрушителния успех на републиканците в изборите за Конгреса и на Тръмп за президент.

Идиотщината да издигнеш за втори мандат Байдън, на когото възрастта и преживените лични драми се отразиха зле на способностите му, а после да лансираш втория човек в екипа му, който също носи отговорност за погрешните вътрешни и външни политики, също допринесе за загубата. Това коментира във "Фейсбук" Григор Лилов.

По-същественото е какво следва нататък.

Отново парадоксално ще оспоря общото мнение, което шевства по света.

1. В Кремъл Путин ще се изприщи. Противно на всички анализи, считам, че Тръмп решително ще подкрепи Украйна, ако Путин не миряса. Русия ще си запази Крим, неутралитета на Украйна (без влизане в НАТО) и с доста неясна и не много висока вероятност – териториите в Донбас, завоювани в агресията от 2014 г.

2. Навремето, когато Тръмп загуби от Байдън , предупредих, че ще погребе спечелени иначе избори заради отношението към пандемията от Ковида. Защото милиони американци, които не гласуват или дават вот за републиканците, ще гласуват срещу него и за демократите. Сега предупреждението към Тръмп е следното „не е проблем да нахраниш бедните - проблемът е да нахраниш богатите”. Ако нахрани прекалено богатите, както се готви, забравяйки за средната класа, няма да ме изненадат по време на мандатга му масови обществени протести, опозиция вътре в партията срещу него и дори импийчмънт.

3. В Близкия Изток Тръмп и републиканците решително ще подкрепят Израел. Никога не съм забравил и бях от неколцината журналисти в света, които отразиха навремето речта на президента Тръмп на срещата на Арабската лига – ултиматум към нефтените принцове и шейхове като поддръжници на тероризма.

4. Много е вероятно дисциплиниране на Иран, вкл. и чрез въоръжена сила.

5. Кротване на Ким Чен Ун в Северна Корея като руско прокси.

6. Политизиране на икономическата глобализация в света и завръщане на ролята на държавата в нея.

7. Тотално обръщане на обществените настроения в ЕС срещу миграцията въпреки натиска на големия бизнес за нея.

8. На фона на изискването на увеличени военни разходи реално затягане на антикорупционните политики в ЕС като нов източник на средства.

9. Засилване на противоречията на редица държави с Германия и Франция, ако досегашната познати ни европейска политика, вкл. и в икономиката, продължи.

10. Силен и постоянен натиск за реформиране на властовите политически и бизнес елити в бившия социалистически лагер и отстраняване на всички от тях, които продължават да сътрудничат с Русия и Китай. Предричам тежки проблеми за Вучич в Сърбия и за ваша изненада – и за Орбан в Унгария. Опитите за търговски сделки, с които да се търгуват индулгенции, няма да променят стратегическата насоки на САЩ.

11. В България – залез на вожда Бойко Борисов и на лидерите на ПП-ДБ (със сигурност на Асен Василев и ген. Атанасов) Рязко ограничаване на фалшивия вот за проруските партии. Тежки проблеми за намагнитените досега.

12. Несполучливи опити от олигархията ни за създаване на протръмпистки партии или преобразуване на съществуващи в такива (САЩ никога няма да им дадат доверие освен за някакъв конкретен повод: т.е. едната ръка с потупване по рамото, но другата – с насочен Колт в сърцето)

13. Рязко затопляне на отношенията на САЩ с Ердоган. Следователно ДПС-Доган ще контрататакува успешно ДПС-Певески.

***** Основното в тези избори: САЩ спечелиха Студената война. От 2000 г. започнаха да губят спечеленото, вкл. и редица позиции в световната икономика за сметка на интересите на корпоративния капитал, изнасящ производствата в чужбина.

Избирането на Тръмп и победата на републиканците вещае обрат в политиките: десетилетията с корекциите на победата ни свършиха, няма да проиграем спечелената война срщу комунизма и ще възстановим ролята на САЩ като безспорен световен политически и икономически лидер.

Прочети цялата публикация