Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Съединените щати се опитват да накарат Русия и Украйна да спрат да воюват в Черно море - ключов търговски маршрут за руския и украинския износ на храни. Защо регионът е толкова важен за двете държави, но също и за света?
През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море - важен търговски маршрут за износа на храна. Във вторник Белият дом съобщи, че двете страни са се съгласили на прекратяване на огъня във водния басейн, което ще позволи морският трафик да се възстанови. Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че примирието в Черно море започва незабавно. Кремъл обаче поиска да бъдат изпълнени някои условия преди това, включително частично да бъдат вдигнати санкциите върху руски компании и банки.
Подобно примирие беше в сила и между 2022 и 2023 г., но то беше нарушено от Русия. Тогава Владимир Путин се отметна от споразумението, защото западните съюзници на Украйна отказаха да върнат Руската земеделска банка в системата за парични преводи SWIFT.
Черно море - ключов търговски коридор за Украйна и Русия
Въпреки че изглежда има желание за примирие в Черно море, анализатори смятат, че това едва ли ще стане скоро. Александра Филипенко, независима изследователка от Литва, нарича споразумението "най-голямата от малките стъпки", обсъдени в преговорите. Тя вярва, че това ще намали риска от ескалация, която едва ли ще е полезна за която и да е от двете страни в конфликта или за целия останал свят.
За Русия Черно море е ключов търговски коридор за доставка на зърно от южната част на страната. Преди началото на пълномащабната война през 2021-2022 г. 86% от пратките със зърно са минавали през пристанищата в Азовско и Черно море, съобщава "Форбс". Украйна е един от най-големите износители на зърно в света, като най-много от него отиваше за Близкия изток, Северна Африка и Южна и Югоизточна Азия. Стабилността в Черно море е от ключова важност за икономиката на Киев.
Каква е ситуацията в Черно море в момента?
По думите на украинския президент Володимир Зеленски Украйна контролира Черно море в момента. “Руснаците не са държали контрола над черноморския коридор отдавна. Ние се борим за него, защото това е стъпка към прекратяването на войната”, каза Зеленски.
Украинският политолог Александър Палий каза пред ДВ, че в последната година Русия е била изтикана в източната част на Черно море и не е успявала да осъществи мащабни нападения в региона. Според Палий Украйна е постигнала този успех с помощта на дронове. Вследствие на това в момента търговията със зърно се движи до голяма степен както преди войната. Нова сделка за Черно море би облагодетелствала само Русия, смята Палий.
"Украйна може да напада руски кораби, които изнасят петрол или други стоки по всяко време. Но Украйна се съобразява с отражението, което това има върху околната среда, както и с позициите на Турция и САЩ, които също са важни. Затова Киев внимава", смята политологът.
Влиянието на Русия в Черно море се увеличава
Присъствието на Русия в Черно море е от ключово значение не само за търговията, но и за сигурността на страната, както Кремъл многократно е подчертавал. Според международното право едва 10% от черноморското крайбрежие принадлежи на Русия. Благодарение на все по-голямото си влияние в региона обаче, Москва на практика контролира около една трета от крайбрежието.
Руското военно присъствие на Крим, който беше анексиран незаконно през 2014 г., както и в непризнатата република Абхазия в Южен Кавказ, правят това възможно. За Кремъл военните му сили в Абхазия са ключови за подсигуряването на южните граници на страната.
Украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че една отмяна на руските санкции ще бъде "катастрофа за дипломацията"Снимка: Aurelien Morissard/AP Photo/picture alliance
Руският президент изглежда иска да разшири присъствието на Москва в Черно море още повече. Сега той заплашва да превземе украинския пристанищен град Одеса, ако Украйна откаже да признае окупираните и нелегално анексирани от Русия свои територии.
Зеленски: Русия умишлено протака преговорите
Руският външен министър Сергей Лавров каза тази седмица, че инициативата за прекратяване на огъня в Черно море трябва да се базира на предходната такава сделка, но и руските интереси трябва да се защитят. В очевидна препратка към исканията на Кремъл Белият дом заяви, че САЩ ще "помогнат за възстановяване на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, ще намалят разходите за морска застраховка и ще подобрят достъпа до пристанища и платежни системи за такива транзакции".
В четвъртък, след като се срещна с 30 лидери на държавите от ЕС и НАТО в Париж, Зеленски заяви, че отмяната на руските санкции "ще бъде катастрофа за дипломацията". "Те протакат преговорите и се опитват да вкарат САЩ в безкрайни, безсмислени дискусии за фалшиви "условия", само за да спечелят време и след това да се опитат да заграбят още земя."
Експертите смятат, че едно споразумение за прекратяване на огъня в Черно море няма да струва нищо на Русия, но ще ѝ позволи да извлече големи ползи. Условията на Кремъл показват, че той се стреми да извлече възможно най-много, като същевременно направи минимални отстъпки.
Прочети цялата публикация