Започва съвместна национална кампания под надслов „Никога повече насилие у дома!“
Стартът на националната кампания бе даден днес. Датата не е избрана случайно - на 25 ноември се отбелязва Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Кампанията ще продължи до 10 декември - Денят на човешките права, период през който ще се проведат поредица от инициативи, посветени на борбата с насилието.
Една от заложените цели е информиране за различните форми на насилие и призив към обществото за нулева толерантност към насилието. Друг основен фокус е поставен върху възможностите, които институциите и неправителствените организации предоставят на пострадалите - помощ от полицейските структури, безплатна правна подкрепа, настаняване в кризисни центрове, съдействие от социални работници, учители, както и от модела „Зона ЗаКрила“.
Домашното насилие засяга всички, но най-уязвими остават жените и децата. През последните години статистиката в МВР извежда трайна тенденция за увеличаване на жертвите на домашно насилие, които са потърсили помощ и са получили заповеди за защита, отбеляза националният координатор по линия „Домашно насилие“ в МВР главен инспектор Зорница Шуманова. Според данните за периода от 1 януари до 30 октомври тази година в районните управления в страната са получени 4320 заповеди за защита, спрямо 3631 за същия период на миналата година - или 18% повече. По отношение на пострадалите от домашно насилие се отбелязва 15% увеличение на жените – жертви и 13% повече пострадали деца за 10-месечието на 2024 г., спрямо същия период на миналата година. Най-голям брой регистрирани подобен вид престъпления са за нанесени телесни повреди – 1505, спрямо 656 за 2023 г., което е ръст с близо 130%.
„Eдно от основните послания на кампанията е, че от насилието има изход и всеки може да потърси помощ на тел. 112 в спешни случаи, на националната гореща телефонна линия за пострадали от насилие - 0800 1 86 76 или на Националната телефонна линия за деца 116 111. Всеки пострадал може да потърси и безплатна правна помощ чрез Националното бюро за правна помощ на телефон 0700 18 250 или приложението ПОМОГНИ МИ”, подчерта главен инспектор Шуманова. Тя коментира, че с подкрепата на УНИЦЕФ в 11 области на страната се развиват и прилагат услуги по модела “Зона ЗаКрила”, предоставящ на децата жертви и техните родители цялостна и безплатна подкрепа от компетентни и добре обучени психолози, социални работници и юристи.
“Всеки пострадал от домашно насилие - дете или възрастен, трябва да има достъп до индивидуална оценка за нуждата от закрила, подкрепа и гарантиране на специализирани услуги, включително безплатна психологическа и правна помощ. Вярваме, че моделът „Зона ЗаКрила“ трябва да бъде предоставян във всяка една от 28-те области на страната, посочи Любомир Крилчев, координатор програма “Закрила на детето - Насилие над деца и достъп до правосъдие” на УНИЦЕФ в България. В този смисъл той заяви категоричната готовност на УНИЦЕФ в подкрепа на националните и местни усилия в тази посока. Крилчев приветства заложените в кампанията послания за нулева толерантност на насилието под каквато и да е форма, защото домашното насилие не е личен, а обществен проблем.
Прочети цялата публикация